Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/12/kayah.jpg
    [1] => 640
    [2] => 640
    [3] => 
)
        

Kayah – właściwie Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) to polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Zadebiutowała w 1988 roku singlem Córeczko. Dzięki temu utworowi zyskała rozgłos w kraju, a jej kariera nabrała rozpędu. Jest jedną z najczęściej pojawiających się kobiet w zestawieniu magazynu Forbes Polska. Jak przystało na zodiakalnego Skorpiona, artystka jest w ciągłym ruchu. Ta kobieta to prawdziwa petarda, która na swoim koncie ma wiele płyt i jeszcze więcej nagród.  

Początki kariery

Jest córką Polki i Żyda, który opuścił rodzinę, kiedy miała 11 lat. Dzieciństwo spędziła u swoich dziadków w Białymstoku. Kayah w młodości chciała zostać archeologiem, trenowała także judo. Swoją edukację zakończyła na szkole średniej, nie podchodząc do matury. W wieku 18 lat otrzymała dyplom w klasie fortepianu. W tym samym momencie rozpoczęła karierę muzyczną – w 1984 roku nawiązała współpracę z Kostkiem Joriadisem oraz zespołami Rastar i Zgoda. Dwa lata później wraz z zespołem Tilt nagrała piosenkę pt. Mówię ci, że…

Pierwszy poważny debiut przypadł na 1988 rok, kiedy wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała piosenkę Córeczko. W tym samym roku, za występ z tym samym utworem została nagrodzona specjalnym wyróżnieniem podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Tego samego roku, dzięki wytwórni Polskie Nagrania wydała również pierwszą płytę Kayah (jeszcze na winylu). Jednak za swój w pełni prawdziwy debiut traktuje płytę Kamień z 1995 roku.

Kayah 1988
Zapowiedź występu jeszcze nieznanej nikomu piosenkarki na Festiwalu Piosenki Polskiej

Na początku lat 90. Kayah zrobiła sobie “przerwę” od muzyki i wyjechała do Wiednia, gdzie próbowała sił jako modelka. Po powrocie do kraju występowała z zespołem Tilt, nagrała także partie wokalne dla m.in. zespołu De Mono, Grzegorza Ciechowskiego, Mietka Szcześniaka czy Kasi Stankiewicz.

Muzyka

Rok 1993 był dla piosenkarki bardzo pracowity, ponieważ wystąpiła z piosenką Liść w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz w koncercie wspomnień podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie – wykonując utwór Cyganeria.  W 1994 roku zaśpiewała piosenkę Ja chcę ciebie w koncercie „Premier” podczas 31. KFPP w Opolu. Otrzymała wtedy nagrodę od prezydenta miasta. W tym samym roku zajęła również drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Trzy lata później wydała kolejną płytę zatytułowaną Zebra, która osiągnęła duży sukces. Album promowały single Na językach i Supermenka, które okazały się przebojami i należały do najchętniej puszczanych w radiu piosenek przez wiele kolejnych lat.

W 1999 roku podjęła współpracę z Goranem Bregovicem, czego efektem był krążek Kayah i Bregović, który sprzedał się w ponad milionowym nakładzie, zyskując status diamentowej płyty i tysiące fanów w całej Polsce. Inspiracje folkową muzyką słychać także w  Transoriental Orchestra. Współpraca z bałkańskim muzykiem przyniosła wokalistce dobre recenzje, a ich wspólny album  były wielkim sukcesem. W kolejnych latach Kayah wydała jeszcze sześć płyt, w tym klubowo brzmiącą Zebrę, JakaJaKayah i Stereo typ.

W 2001 roku Kayah zakłada wytwórnię płytową oraz agencję koncertową Kayax z którą współpracę nawiązuje wiele gwiazd polskiej muzyki, takich jak: Maria Peszek, Katarzyna Nosowska, Zakopower czy Krzysztof Zalewski. Kayah jest jedną z nielicznych artystek z Europy Środkowo- Wschodniej, którą zaproszono do nagrania płyty typu MTV Unplugged. Ważnym momentem w jej dyskografii byłą dwupłytowa kompilacja, która podsumowała pierwsze lata działalności na rynku muzycznym. Wydana w 2005 roku płyta The Best and The Rest była również ostatnią stworzoną w wytwórni Sony BMG.

W 2011 roku artystka wraca na listy przebojów z piosenką Za późno. Każda kolejna wydana płyta tylko umacniała jej status na rynku muzycznym. W 2018 roku wraz z Grzegorzem Hyżym nagrała piosenkę Podatek od miłości, która promowała film o tym samym tytule. Do dzisiaj Kayah zdołała wydać ponad 12 albumów i pozostaje jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek.

Kayah
Kayah jest kobietą wszechstronnie uzdolnioną

Do najpopularniejszych piosenek Kayah, śpiewanych przeważnie w duetach należą: Kayah feat. Idan Raichel – Po co, Kayah & Bregović – Byłam Różą, Kayah & Bregović – Prawy Do Lewego, Kayah & Zbigniew Wodecki – Chwytaj dzień, Kayah i Grzegorz Hyży – Podatek od miłości, Kayah & Viki Gabor – Ramię w ramię. Kayah uchodzi za  artystkę wszechstronną muzycznie, dobrze czuje się w klimatach muzyki pop, folk, jazz i soul.

Kayah – mało znane fakty

Mało kto wie, ale w 2013 roku artystka została odznaczona przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury. Od 2001 roku jest ambasadorką fundacji WWF w Polsce, której celem jest walka o środowisko naturalne. Wystąpiła w kampaniach społecznych – „A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć” Fundacji Polsat oraz „Rak. to się leczy!”. Piosenkarka udziela się także politycznie – w 2007 roku związała się z Partią Kobiet.

Najważniejsze albumy studyjne:

  • Kayah (1988)
  • Kayah (1991)
  • Kamień (1995)
  • Zebra (1997)
  • Kayah i Bregović (1999)
  • JakaJaKayah (2000)
  • Stereo typ (2003)
  • Skała (2009)
  • Kayah & Royal Quartet (2010)
  • Panienki z temperamentem z Renatą Przemyk (2010)
  • Transoriental Orchestra (2013)
  • Gdy pada śnieg (2016)
  • Po co (2017)
  • Podatek od miłości (2017)
  • Supermenka 2018 (2018)
  • Dawaj w długą (2019)

Kompilacje:

  • The Best i The Rest (2005)
  • Największe przeboje (2011)
  • Przeboje (2015)

Albumy koncertowe:

  • MTV Unplugged (2007)
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Twórcze życie we dwoje – przeczytaj naszą opinię o książce Julii Pańków
 Przeczytaj również: Andrzej Grabowski – artysta wielu talentów
 Przeczytaj również: Kayah – niekwestionowana królowa muzycznych hitów
 Przeczytaj również: Barwny ptak polskiej sceny muzycznej – Michał Wiśniewski
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat na scenie
 Przeczytaj również: Piotr Rubik – maestro form wokalno – instrumentalnych


Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Kayah

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content