Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/04/IMG_4239-1.jpg
    [1] => 333
    [2] => 500
    [3] => 
)
        

Bez Roberta Louisa Stevensona nie mielibyśmy współczesnego wyobrażenia o piratach. To on wprowadził na salony kuternogich piratów, poszukiwanie egzotycznych skarbów i całą masę rumu. Od roku 1883, czyli czasu, w którym została wydana w całości, nieustannie rozpala wyobraźnię czytelników. Powieść doczekała się wielu wariacji oraz interpretacji, m.in. w Disneyowskiej „Planecie skarbów” czy radzieckiej animacji z 1988 roku „Wyspa skarbów: skarby kapitana Flinta” (Ostrov sokrovishch). Czas na francuską adaptację komiksu w polskim przekładzie.

W ramach cyklu Adaptacje Literatury wydawnictwo Egmont prezentuje klasyki literatury w przystępnym, komiksowym wydaniu, które będą gratką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jedną z nich jest właśnie „Wyspa Skarbów”. Autorem scenariusza jest Christophe Lemoine, francuski scenarzysta filmowy i komiksowy, który z publikacji (niestety wydanych tylko na lokalnym rynku) ma na koncie m.in. komiksowe adaptacje „Artura i zemsty Maltazara” (na podstawie filmu i powieści Luca Bessona) oraz „Wojny guzików”. W kolekcji „Les incontournables de la littérature en BD” którą na polskim rynku adaptuje Egmont, jest również autorem komiksów na podstawie „Robinsona Kruzoe” oraz „Odysei”. Autorem ilustracji jest Jean-Marie Woehel, który w swoich pracach specjalizuje się w antycznej oraz średniowiecznej historii. „Wyspa skarbów”, a także inne komiksy z cyklu Adaptacje Literatury są zaskakująco cieniutkie. Oprawa jest miękka, co może wydawać się kwestią dyskusyjną, bo choć liczy się treść, a oprawa miękka jest zdecydowanie wygodniejsza w czytaniu, to oprawa twarda ma większą wartość kolekcjonerską i zdecydowanie lepiej prezentuje się na półce, co jest istotne w zakresie klasyki literatury. Oprawa twarda zapewnia również większą trwałość komiksu, miękka okładka jest natomiast bardzo atrakcyjna pod względem ceny.

wyspa skarbów komiks 2023 s.7
Co jednak skrywa „Wyspa skarbów?” Przede wszystkim klasyczne, a jednocześnie niebanalne podejście do znanej już historii. Forma komiksowa to idealne medium do przedstawiania powieści przygodowych. Awanturniczy charakter „Wyspy skarbów” doskonale wpasowuje się w świat paneli i dymków. Świetnie prezentują się tam sceny walki – ich dynamika oraz ruch zostały świetnie uchwycone przez rysownika. Kompozycja ilustracji naprawdę robi wrażenie i podkreśla “ruch” na panelach komiksowych.

Okładka ma piękne pastelowe odcienie, jest bardzo klimatyczna i miła dla oka. Kojarzy się z ciepłymi krajami. Kreska jest wyraźna i mocna. Trzeba przyznać, że postacie, tło oraz “powietrze” na okładce są znakomicie narysowane.

 

Wyspa Skarbów - komiks 2023. Oprawa miękka

Komiks jest na wskroś przesiąknięty pirackim klimatem – jest znana z książki przyśpiewka „Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni – ho, ho ho! I butelka rumu…”, jest i obowiązkowa papuga, a także przygoda i tytułowe skarby.
wyspa skarbów komiks 2023. s.31

Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie bohaterów w komiksie. Jim Hawkins, główny bohater powieści, jest tu młodzieńcem odważnym i ciekawym świata, a jednocześnie prawym. Bardzo podoba mi się jego projekt postaci oraz mimika. John Silver w komiksie porusza się o kulach, nie ma drewnianej nogi. Jest sprytny i niebezpieczny, jednak mam wrażenie, że w komiksie nie wykorzystano do końca potencjału drzemiącego w jego charakterze. Doktor Livesey, którego rozpoznamy po charakterystycznej fryzurze, ma sporo interesujących cech i swoją postacią wręcz ciągnie fabułę komiksu do przodu. Jest jeszcze Ben Gunn, były członek załogi Kapitana Flinta, który staje się kluczem do odnalezienia skarbu. Choć w głowie miałam jego Disneyowską wariację – robota o imieniu B.E.N. z problemami z pamięcią – to stary poczciwy Ben Gunn skradł moje serce.

Cykl Adaptacje Literatury Egmontu to z pewnością komiksy, które warto mieć na półce. „Wyspa skarbów” nie jest wyjątkiem. To doskonały przykład wybitnej „francuskiej szkoły komiksu”, która z należnymi honorami podeszła do adaptacji klasycznej powieści Roberta Louisa Stevensona. Czuć tu dziewiętnastowiecznego ducha przygody i aż szkoda, że komiks jest taki krótki. Na pewno jest to publikacja, która spodoba się osobom w każdym wieku, od lat 5 do 105.

Opinia: Magdalena Gosk
Fot. Szymon Martysz

Wyspa Skarbów – komiks 2023

  • Tytuł: Wyspa skarbów
  • Wydawca: Egmont
  • seria: Adaptacja Literatury
  • Autor oryginału: Robert Louis Stevenson
  • Rysunki: Jean-Marie Woehrel
  • Scenariusz: Christophe Lemoine
  • Przekład z j. francuskiego: Nika Sztorc
  • Oprawa: miękka
  • Data wydania polskiego: 2023
  • Druk: kolor
  • Ilość stron: 46
  • Cena okładkowa: 34,99 zł

Spodobała Ci się nasza recenzja Wyspy Skarbów? Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: W.I.T.C.H. – włoski fenomen, który pokochały Europejki
Przeczytaj również: Szczęście Fearne Cotton – jak odzyskać radość życia w kilku krokach
Przeczytaj również: TOP 6 książek o kobietach dla kobiet
Przeczytaj również: “Klara i Słońce” – recenzja książki Kazuo Ishiguro
Przeczytaj również: Kot w butach: ostatnie życzenie – spadkobierca uniwersum Shreka
Przeczytaj również: Komiks – co to jest? Początki i ciekawostki
Przeczytaj również: Szarlota Pawel – dama polskiego komiksu

 


 

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim i publikować swoje recenzje na łamach naszego portalu? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content