Bez Roberta Louisa Stevensona nie mielibyśmy współczesnego wyobrażenia o piratach. To on wprowadził na salony kuternogich piratów, poszukiwanie egzotycznych skarbów i całą masę rumu. Od roku 1883, czyli czasu, w którym została wydana w całości, nieustannie rozpala wyobraźnię czytelników. Powieść doczekała się wielu wariacji oraz interpretacji, m.in. w Disneyowskiej „Planecie skarbów” czy radzieckiej animacji z 1988 roku „Wyspa skarbów: skarby kapitana Flinta” (Ostrov sokrovishch). Czas na francuską adaptację komiksu w polskim przekładzie.
W ramach cyklu Adaptacje Literatury wydawnictwo Egmont prezentuje klasyki literatury w przystępnym, komiksowym wydaniu, które będą gratką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jedną z nich jest właśnie „Wyspa Skarbów”. Autorem scenariusza jest Christophe Lemoine, francuski scenarzysta filmowy i komiksowy, który z publikacji (niestety wydanych tylko na lokalnym rynku) ma na koncie m.in. komiksowe adaptacje „Artura i zemsty Maltazara” (na podstawie filmu i powieści Luca Bessona) oraz „Wojny guzików”. W kolekcji „Les incontournables de la littérature en BD” którą na polskim rynku adaptuje Egmont, jest również autorem komiksów na podstawie „Robinsona Kruzoe” oraz „Odysei”. Autorem ilustracji jest Jean-Marie Woehel, który w swoich pracach specjalizuje się w antycznej oraz średniowiecznej historii. „Wyspa skarbów”, a także inne komiksy z cyklu Adaptacje Literatury są zaskakująco cieniutkie. Oprawa jest miękka, co może wydawać się kwestią dyskusyjną, bo choć liczy się treść, a oprawa miękka jest zdecydowanie wygodniejsza w czytaniu, to oprawa twarda ma większą wartość kolekcjonerską i zdecydowanie lepiej prezentuje się na półce, co jest istotne w zakresie klasyki literatury. Oprawa twarda zapewnia również większą trwałość komiksu, miękka okładka jest natomiast bardzo atrakcyjna pod względem ceny.
Co jednak skrywa „Wyspa skarbów?” Przede wszystkim klasyczne, a jednocześnie niebanalne podejście do znanej już historii. Forma komiksowa to idealne medium do przedstawiania powieści przygodowych. Awanturniczy charakter „Wyspy skarbów” doskonale wpasowuje się w świat paneli i dymków. Świetnie prezentują się tam sceny walki – ich dynamika oraz ruch zostały świetnie uchwycone przez rysownika. Kompozycja ilustracji naprawdę robi wrażenie i podkreśla “ruch” na panelach komiksowych.
Okładka ma piękne pastelowe odcienie, jest bardzo klimatyczna i miła dla oka. Kojarzy się z ciepłymi krajami. Kreska jest wyraźna i mocna. Trzeba przyznać, że postacie, tło oraz “powietrze” na okładce są znakomicie narysowane.
Komiks jest na wskroś przesiąknięty pirackim klimatem – jest znana z książki przyśpiewka „Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni – ho, ho ho! I butelka rumu…”, jest i obowiązkowa papuga, a także przygoda i tytułowe skarby.
Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie bohaterów w komiksie. Jim Hawkins, główny bohater powieści, jest tu młodzieńcem odważnym i ciekawym świata, a jednocześnie prawym. Bardzo podoba mi się jego projekt postaci oraz mimika. John Silver w komiksie porusza się o kulach, nie ma drewnianej nogi. Jest sprytny i niebezpieczny, jednak mam wrażenie, że w komiksie nie wykorzystano do końca potencjału drzemiącego w jego charakterze. Doktor Livesey, którego rozpoznamy po charakterystycznej fryzurze, ma sporo interesujących cech i swoją postacią wręcz ciągnie fabułę komiksu do przodu. Jest jeszcze Ben Gunn, były członek załogi Kapitana Flinta, który staje się kluczem do odnalezienia skarbu. Choć w głowie miałam jego Disneyowską wariację – robota o imieniu B.E.N. z problemami z pamięcią – to stary poczciwy Ben Gunn skradł moje serce.
Cykl Adaptacje Literatury Egmontu to z pewnością komiksy, które warto mieć na półce. „Wyspa skarbów” nie jest wyjątkiem. To doskonały przykład wybitnej „francuskiej szkoły komiksu”, która z należnymi honorami podeszła do adaptacji klasycznej powieści Roberta Louisa Stevensona. Czuć tu dziewiętnastowiecznego ducha przygody i aż szkoda, że komiks jest taki krótki. Na pewno jest to publikacja, która spodoba się osobom w każdym wieku, od lat 5 do 105.
Opinia: Magdalena Gosk
Fot. Szymon Martysz
Wyspa Skarbów – komiks 2023
- Tytuł: Wyspa skarbów
- Wydawca: Egmont
- seria: Adaptacja Literatury
- Autor oryginału: Robert Louis Stevenson
- Rysunki: Jean-Marie Woehrel
- Scenariusz: Christophe Lemoine
- Przekład z j. francuskiego: Nika Sztorc
- Oprawa: miękka
- Data wydania polskiego: 2023
- Druk: kolor
- Ilość stron: 46
- Cena okładkowa: 34,99 zł
Spodobała Ci się nasza recenzja Wyspy Skarbów? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: W.I.T.C.H. – włoski fenomen, który pokochały Europejki
Przeczytaj również: Szczęście Fearne Cotton – jak odzyskać radość życia w kilku krokach
Przeczytaj również: TOP 6 książek o kobietach dla kobiet
Przeczytaj również: “Klara i Słońce” – recenzja książki Kazuo Ishiguro
Przeczytaj również: Kot w butach: ostatnie życzenie – spadkobierca uniwersum Shreka
Przeczytaj również: Komiks – co to jest? Początki i ciekawostki
Przeczytaj również: Szarlota Pawel – dama polskiego komiksu
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej