Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/04/IMG_4189.jpg
    [1] => 500
    [2] => 333
    [3] => 
)
        

Nasza redakcja miała zaszczyt być patronem medialnym “Gali XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej O Romanie Dmowskim “SIŁA NARODÓW wg. ROMANA DMOWSKIEGO”. Gala organizowana jest przez Fundację Obowiązek Polski już od 2012 roku. Nagroda ta upamiętnia postać Romana Dmowskiego – żywe zainteresowanie udziałem w konkursie pokazuje, że postać ta wzbudza niezmiennie zainteresowanie wśród młodych ludzi.

Roman Dmowski, ojciec polskiej niepodległości, to niezwykle barwna postać z kart polskiej historii, która swoją determinacją i wiarą przyczyniła się do przywrócenia Polski na mapę Europy. Centrum Promocji Kultury Polskiej bliska jest idea głoszona przez Romana Dmowskiego – “Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”, zaś sama jego postać wzbudza podziw oraz inspiruje zarówno starszych, jak i młodszych.

gala
Wśród prac konkursowych znalazło się wiele perełek.

Celem konkursu jest pobudzenie wśród młodzieży aktywności obywatelskiej, a poprzez czytanie Dmowskiego, młody człowiek ma możliwość wejść w jego pisma, w jego świat i otoczenie – mówi pan Dariusz Wasilewski, prezes fundacji Obowiązek Polski.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w trzech kategoriach: Esej, Praca plastyczna oraz Film. W Spodkach PIK można oglądać prace laureatów, które wywołują niesamowite wrażenie. Zwycięzcom gratulował m.in. prezes fundacji Obowiązek Polski, Dariusz Wasilewski oraz I wicewojewoda podlaski, Tomasz Madras. Na gali można było również posłuchać referatów naukowych dotyczących działalności oraz przekonań Romana Dmowskiego. Dla miłośników historii to wydarzenie to wspaniała okazja, by zgłębić się w życie lidera Narodowej Demokracji.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

Kategoria Esej

  • I miejsce – JAKUB MAŁKIEWICZ, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Długosza w Nowym Sączu
  • II miejsce – STANISŁAW KOSTRZEWSKI, XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
  • II miejsce – EMILIA STADNIK, Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach

Kategoria Prace Plastyczne

  •  I miejsce – ZUZANNA KUKLA, V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie
  • II miejsce – WERONIKA ELWICH, LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie
  • III miejsce – MARTA KOROLCZUK, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim
  • III miejsce – NIKOLA PLACEK, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

Kategoria Film

  • II miejsce MARCEL SOWIŃSKI, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  • II miejsce JAN MIKOŁAJ TRĄBCZYŃSKI, Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego
  • III miejsce ANNA KUŹMIEROWSKA, KAROL SUCHCICKI, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku

Spośród ponad 600 prac przyznano 11 miejsc na podium oraz 25 wyróżnień. Oprócz uczniów, nagrody otrzymali również nauczyciele, którzy przyczynili się do promowania polskiej historii i kultury. Gratulujemy!

gala

Opracowała: redakcja proanima.pl

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content