Na początek ustalmy jedno. „Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia” to nie jest poradnik. To bardziej zadania okraszone doświadczeniami autorki. Jeśli pamiętacie fenomen książek „Zniszcz ten dziennik” oraz „To nie książka”, ze „Szczęściem…” będziecie się dobrze bawić, a być może odnajdziecie tam sposób na zrozumienie swoich emocji.
Fearne Cotton – kim jest?
Fearne Cotton to brytyjska dziennikarka, która w mediach działa już od ponad 30 lat. Swoją działalność rozpoczęła od programów dla dzieci. W 2006 roku poprowadziła drugą edycję brytyjskiej wersji programu Love Island. W roku 2007 zastąpiła Bena Shepharda jako prowadząca The Xtra Factor – spin-offu muzycznego show X Factor, który pokazywał materiały zza kulis. Ma także na koncie współprowadzenie m.in. Top of The Pops i Celebrity Juice. Jako pisarka zadebiutowała książką „The Best Friends’ Guide To Life”, napisaną wraz z Holly Wiloughby w 2010 roku, która jest zbiorem refleksji na temat przyjaźni. W 2016 roku napisała książkę kucharską „Cook Happy, Cook Healthy”, w której przedstawia proste, szybkie i zdrowe przepisy, które jednocześnie są smaczne. „Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia” to jej trzecia z kolei powieść, a także pierwsza jej publikacja wydana na polskim rynku.
Szczęście w nieszczęściu
Jest to książka, która w dużej mierze opiera się na przemyśleniach autorki dotyczących szczęścia. Cotton mówi o własnych doświadczeniach – przeżyciach, które odczuwała, będąc w kryzysie emocjonalnym. Prezentuje czytelnikom własną definicję szczęścia, korelując je z takimi obszarami jak relacje z innymi ludźmi, stosunek do własnego ciała i wyglądu czy higiena umysłu. To zachęta, by wyjść z wyniszczającego marazmu oraz podjęcie drobnych kroków do uzyskania równowagi oraz odzyskania radości z życia. Działania, które proponuje Cotton mogą wydawać się oczywiste, takie jak np. zarządzanie własnym czasem w zakresie odpoczynku lub przyjemności, odrzucenie perfekcjonizmu i pogodzenie się z własnymi niedoskonałościami, zadbanie o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, a także odnajdywanie radości w małych przyjemnościach, ale w tych „oczywistościach” tkwi sekret osiągnięcia spokoju ducha, a co za tym idzie, szczęścia, według autorki.
Merytoryczna wartość „Szczęścia”
Opisywane przez Fearne Cotton porady bazują, co prawda, na radach ekspertów, ale brakuje im naukowych podstaw. Warto zaznaczyć jednak że publikacja ta nie jest tylko zbiorem rad i przemyśleń celebrytki. Cotton umieściła w książce rozmowy z ciekawymi ludźmi – lekarzami, specjalistami, aktywistami – którzy poprzez dzielenie się własną wiedzą oraz przeżyciami, podnoszą wartość merytoryczną książki. Te rozmowy były o wiele ciekawsze niż rozważania autorki o szczęściu, gdyż pokazywały wielowymiarowość i złożoność zagadnienia, którego omówienia podejmuje się Cotton w tej książce, a także ukazywały bogate doświadczenie dziennikarskie pisarki. Ciekawym elementem książki są ćwiczenia, które pozwalają na ekspresję dotyczącą emocji, jak i sposób na przepracowanie pewnych zagadnień. Wykonane są dość prosto i pomysłowo, jednak zważywszy na to, że są to ćwiczenia które mają rejestrować m.in. obecny stan psychiczny, bardziej polecałabym skserować wybrane strony z książki niż po niej pisać i na przykład robić co kilka dni zadania. Rozmieszczenie zadań w książce było dość kłopotliwe – często były umieszczane w środku podrozdziału, co zaburzało mój ciąg czytania i skutecznie rozpraszało.
Formuła szczęścia
Styl Fearne Cotton określiłabym jako przejrzysty i lekki w odbiorze. Książkę szybko się czyta, a anegdotki dotyczące życia prywatnego autorki były całkiem interesujące. Mimo że pisarka posiada doświadczenia związane głównie z dziennikarstwem telewizyjnym, czuć, że ma lekkie pióro, a także pasję, by dzielić się tym, co w jej przypadku się sprawdziło. Lektura takiej książki może skutecznie podnieść na duchu, a także być dobrą motywacją do działania. Przyjacielska forma pisania Cotton daje poczucie, że każdy ma prawo do osiągnięcia szczęścia.
Szczęście Fearne Cotton – Czy warto czytać książkę?
Sięgając po tę książkę, warto zaznaczyć, że nie zastąpi ona wizyty u specjalisty. Mówi o tym także Cotton na początku swojej książki. Niektóre porady wydają się być sformułowane zbyt bezpośrednio, a nakazywanie i zakazywanie pewnych zachowań nie sprawdza się u osoby, która długotrwale cierpi na depresję i odczuwa niemoc z nią związaną. Jeśli jednak jest się na życiowym zakręcie lub rozdrożu, może być świetną wskazówką do poprawy jakości swojego życia. Na pewno lektura tej książki nie będzie czasem straconym, zaś regularne monitorowanie nastrojów oraz problemów na bazie ćwiczeń pozwoli na całościowe zobrazowanie kondycji naszego umysłu.
Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia – informacje:
- Autor: Fearne Cotton
- Wydawnictwo: Zysk i s-ka
- Ilość stron: 280
- Tłumaczenie: Joanna Szczepańska
- Rok wydania: 2023
Recenzja: Magdalena Gosk – Absolwentka filologii polskiej, copywriter, a także początkujący redaktor. Interesuje się mitologią, a także filmami animowanymi. W wolnych chwilach zajmuje się art journalingiem i odkrywa kulturę Dalekiego Wschodu. Słucha wielu gatunków muzycznych – jest otwarta na muzykę z różnych krajów świata oraz epok.
Foto: Szymon Martysz / Proanima.pl
Spodobała Ci się nasza recenzja książki „Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia”? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: “Daisy Jones and The Six” – jak powstała płyta “Aurora”?
Przeczytaj również: Cyberpunk i Wiedźmin – wpływ gier na kulturę
Przeczytaj również: Wieloryb – Recenzja filmu -Optymistyczny obraz bezsipności
Przeczytaj również: Niebezpieczni Dżentelmeni – opinia – spojrzenie na Młodą Polskę
Przeczytaj również: “Kot w butach: ostatnie życzenie”. Godny spadkobierca “Shreka”
Przeczytaj również: Wpływ muzyki na zdrowie człowieka
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej
Chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim i publikować swoje recenzje na łamach naszego portalu? Skontaktuj się z nami!