W Teatrze Barakah w Krakowie pojawiły się znane wszystkim fanom serialu „Miasteczko Twin Peaks” czerwone drzwi. Po przejściu przez nie trafiamy wprost do salonu rodziny Palmerów, gdzie rodzice opłakują śmierć ukochanej córki.
Spektakl na podstawie scenariusza Grzegorza Likego to próba nowego odczytania historii Laury Palmer i chęć opowiedzenia starego motywu na nowo, przesuwając jednak środek ciężkości na cierpienie, które wywołuje rozkład. Mowa tu o rozpadzie rodziny, relacji i o upadku pewnych mitów, w które bohaterowie od lat naiwnie wierzyli.
Spektakl zachowuje najważniejsze elementy historii, ale osią tej narracji jest sytuacja zastana po śmierci Laury Palmer. Reżyserka sztuki, Ana Nowicka pokazuje nam różne oblicza radzenia sobie ze śmiercią – od smutku, po złość, która przeradza się niemal w szaleństwo. Zdecydowanie najbardziej zapada w pamięć pełen emocji monolog matki Laury, która czuje ogromną złość do córki, której poświęciła się w całości, oddając swoje zdrowie i rezygnując z planów i marzeń. Sara Palmer jest kobietą, która nie może poradzić sobie z tym, że jej czas minął. Z utratą czegoś nieokreślonego, co straciła przez urodzenie dziecka, a które teraz nie żyje.
„Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” bawi się znanymi fanom wątkami. Mamy sporo humoru, postaci zostają przerysowane i momentami oglądamy telenowelę, w której James gra na ukulele, a Agent Cooper jest terapeutą-jasnowidzem, który robi gimnastyczne sztuczki na scenie. Sporo jest motywów, które wyłapią fani i z których będą mieli olbrzymią radość.
W spektaklu występuje: Aniela Płudowska, Krzysztof Cybulski, Michał Kłodnicki, Michał Kościuk, Monika Kufel, Marcin Piotrowiak oraz Lena Witkowska. Za reżyserię odpowiada Ana Nowicka, a za tekst Grzegorz Like. Muzykę przygotował Piotr Korzeniak, scenografię i kostiumy Monika Kufel, a wideo Rafał Pogoda.
Recenzja: Małgorzata Richter
Zdjęcia: Teatr Barrakh / Kraków
Spodobała Ci się nasza recenzja Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Pod obcym niebem, Sylwia Kubik – recenzja
Przeczytaj również: Zapaść. Reportaże z mniejszych miast, Marek Szymaniak – recenzja
Przeczytaj również: Klaudia Muniak – najlepsze książki
Przeczytaj również: Katarzyna Grochola: od „Nigdy w życiu” do „Ja wam pokażę”
Przeczytaj również: Zofia Nałkowska: życie w domu nad łąkami
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej