Żyjemy w trudnych czasach, w których jesteśmy zalewani przez media tragicznymi informacjami. Pandemia Covid-19 przyczyniła się w znacznym stopniu do załamania na wielu płaszczyznach. Strach przed wyjściem z domu, wielomilionowe straty czy upadek wielu przedsiębiorstw spowodowały długotrwały lęk oraz trwogę o życie, zdrowie oraz status majątkowy. Sytuacji nie poprawiła wojna w Ukrainie, która odcisnęła swoje piętno na codziennym życiu Polaków.
Problemy – Co jest przyczyną?
Melancholia, smutek, brak poczucia sensu życia – to tylko niektóre z objawów jakie dotykają osoby w sytuacjach kryzysowych. Jedną z nich jest między innymi utrata pracy, a co za tym idzie, utrata stabilizacji życiowej. Długotrwałe bezrobocie powoduje problemy finansowe, co w zestawieniu z rosnącą inflacją, a przy tym rosnącymi cenami żywności czy artykułów pierwszej potrzeby może wzmagać niepokój, a także utrudniać kontakt z innymi ludźmi. Brak profilaktyki zdrowia psychicznego prowadzi do zaburzeń lękowych czy depresji.
Statystyki są zatrważające. Ze wsparcia psychologicznego korzysta aż 1,8 milionów osób. Pomocy specjalistycznej potrzebuje jednak kilka milionów ludzi. Na konsultację z psychologiem czeka się bardzo długo – od kilku miesięcy do pięciu lat, zaś zarówno placówki publiczne, jak i prywatne nie wyrabiają się z przyjmowaniem pacjentów. Fachowe poradnictwo psychologiczne jest potrzebne, a według prognoz, około 7 milionów Polaków wyraża chęć skorzystania z takich usług.
Jak temu zaradzić?
Naprzeciw tym tendencjom wychodzi “Pomocna Dłoń” – projekt organizowany przez Spółdzielnię Socjalną „Active Go” w Białymstoku. Ma na celu wspierać ludzi, którzy mają problem ze zdrowiem psychicznym i czują, że sobie nie radzą w życiu codziennym. Poradnictwo psychologiczne ma pomóc w walce z własnymi przeciwnościami oraz pokazać rozwiązania, które poprawią sytuację uczestnika projektu. Specjalista na podstawie potrzeb oraz trudności pacjenta określa diagnozę, wykonuje testy osobowości lub kompetencji, a także udziela rad w związku z rozwiązaniem trudnych zagadnień. Poprzez warsztaty z psychologiem oraz doradztwo zapewnia realne wsparcie dla osób w sytuacji kryzysowej.
Projekt „Pomocna Dłoń” jest skierowany do osób zamieszkałych w województwie podlaskim. Projekt trwa od 11.01.2022 r. do 31.12.2023 r. W projekcie mogą wziąć udział osoby powyżej 25 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem osób powyżej 60 roku życia. Poprzez rekrutację zostaną wyłonione 42 osoby potrzebujące wsparcia, które wezmą udział w warsztatach grupowych, a także będą pod opieką wykwalifikowanego specjalisty, który przeprowadzi poradnictwo psychologiczne.
Specjalista w ramach Pomocnej Dłoni pomoże w problemach takich jak m.in.:
- niska samoocena,
- apatia,
- smutek,
- problemy ze snem,
- problemy w kontaktach z innymi.
Spółdzielnia Socjalna Active Go w Białymstoku powstała po to, aby pomagać osobom dotkniętym wykluczeniem społecznym, w tym długotrwale bezrobotnym. Długoletnie doświadczenie w realizacji projektów publicznych pozwala na skuteczne działanie w tych obszarach. Biorąc udział w tym projekcie, można mieć pewność co do jakości oferowanego wsparcia psychologicznego.
Pomocna dłoń – w czym pomaga poradnictwo psychologiczne?
Dzięki „Pomocnej Dłoni” można na nowo odnaleźć sens życia. Zapewnia ułatwiony dostęp do wykwalifikowanego psychologa, który zapewnia kompleksowe wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Specjalista pomoże przewartościować priorytety, a także poprowadzi uczestnika w kierunku korzystnym dla jego zdrowia psychicznego. Udzieli również wsparcia w zakresie radzenia sobie z własnymi emocjami, a także odnajdzie sposób na skorzystanie z własnych zasobów. Zdecydowanie warto skorzystać z takich usług w celu zaspokajania własnych potrzeb samorozwojowych, a także jako doraźna pomoc w trudnych chwilach.
>>> Pomocna dłoń – rekrutacja do projektu <<<
Artykuł sponsorowany
Przeczytaj również: Czwartkowe Obiady u Diabetyków 2022 Ziołowy Zakątek
Przeczytaj również: Dumni z kultury – Centrum Promocji Kultury Polskiej
Przeczytaj również: Aktywni+ Wspieramy Seniorów!
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej