Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/12/IMG_4017.jpg
    [1] => 500
    [2] => 333
    [3] => 
)
        

Ponad 100 metrów łańcucha choinkowego wykonanego przez 1300 dzieci ze szkół z Białegostoku i całego województwa podlaskiego – tak właśnie prezentuje się Gwiazdka w Skansenie 2022 zorganizowana przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. To cykl warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży mieszkających w województwie podlaskim. Ma na celu zaprezentować im jak dawniej wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Warsztaty trwały przez dwa tygodnie, od  5 do 16 grudnia 2022 roku. Przez ten czas uczestnicy mogli zobaczyć między innymi jak wyglądała tradycyjna Wigilia w chacie wiejskiej oraz na dworze. Dzieci mogły zobaczyć tradycyjny wystrój wiejskiej chałupy, a także stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami we dworze z Bobry Wielkiej. Organizowane były warsztaty z wykonywania ozdób choinkowych, a także wypiekania opłatków. Zwieńczeniem Gwiazdki w Skansenie było wykonanie najdłuższego łańcucha choinkowego przez dzieci oraz przyozdobienie nim świerku przed chatą z Czyż.
gwiazdka w skansenie 2022

Ubieranie choinki i spotkanie z Mikołajem

W dniu 15 grudnia o godzinie 11.00, dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 47 “Z Uśmiechem” wzięły udział w uroczystym ubieraniu choinki przy pomocy łańcucha choinkowego. Dzieciom podczas ubierania choinki towarzyszyli kolędnicy, którzy śpiewali tradycyjne kolędy – dzieci również dołączyły do radosnego śpiewania świątecznych piosenek.

Podczas warsztatów uczymy się kolęd, kolędujemy, przygotowujemy jasełka, także robimy ozdoby choinkowe – podsumowuje Krystyna Gawryluk, nauczyciel przedszkola nr. 47 „Z uśmiechem”, która wraz z grupą 28 podopiecznych przyjechała ubierać choinkę w skansenie na Podlasiu.

Po ozdobieniu świątecznego drzewka, dzieci udały się do dworu z Bobry Wielkiej, by wspólnie posłuchać historii prawdziwego Mikołaja. Był to biskup z Miry, który całe swoje życie poświęcił pomocy ubogim i potrzebującym, zaś swój majątek rozdał. Według legendy, wspomógł trzy córki pewnego człowieka, które były zbyt biedne, by wyjść za mąż. By uchronić je przed zgubnym losem, w nocy wrzucał im złoto, które mogły przeznaczyć na posag, przez okno. Dlatego też święty Mikołaj przychodzi nocą do domu i rozdaje prezenty.

Próba pobicia rekordu Guinnessa

Na uwagę zasługuje łańcuch zdobiący świerk, który rośnie na terenie skansenu. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, która wspólnymi siłami wykonała łańcuch imponujących rozmiarów. Każdy mógł dołączyć się do łańcucha – dzieci wykonywały go w przedszkolach i szkołach, by następnie móc „doczepić się” do większej całości.
gwiazdka w skansenie 2022

Gwiazdka w Skansenie to okazja, w której dzieci ze szkół i przedszkoli mogły wykazać się kreatywnością oraz talentami plastycznymi. Wykonanie tak długiego łańcucha choinkowego było pomysłem Katarzyny Ancipiuk, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Takie zajęcia mają charakter edukacyjny. Takie łańcuchy robiliśmy kiedyś – ja, jako małe dziecko, sama robiłam takie łańcuchy. W szkole i w domu wieszaliśmy je na naszych drzewkach świątecznych. – mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej –  Chciałam przybliżyć dzieciom, jak sobie radziliśmy, gdy nie było kupnych łańcuchów.

Stworzenie ręcznie robionego łańcucha choinkowego było dla nauczycieli i rodziców przywołaniem wspomnień z dzieciństwa, a dla dzieci było pokazaniem elementu historii w formie wspaniałej zabawy. Zaangażowanie oraz kreatywność, które dzieci włożyły w wykonanie łańcucha zaowocowały przepiękną ozdobą, która z dumą przystraja świerk w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Gwiazdka w Skansenie 2022 – podsumowanie

Zajęcia edukacyjne i warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Gwiazdka w Skansenie” odbywają się cyklicznie pod koniec roku. Podczas tegorocznych warsztatów można było nauczyć się wykonywania ozdób choinkowych, między innymi gwiazdek czy koszyczków. Najdłuższy łańcuch choinkowy nie był więc jedyną ręcznie wykonaną ozdobą, jaką można było zobaczyć w skansenie. Dzieci wykonywały również własne świąteczne pocztówki, a także można było wziąć udział w pokazie wypiekania opłatków. Oprócz tego, w skansenie można było podziwiać wystawę “Boże Narodzenie w sztuce ludowej”. Spędzenie czasu w skansenie to dobry sposób na poznanie tradycyjnych zwyczajów świątecznych, a także umilenie czasu w oczekiwaniu na nadejście świąt Bożego Narodzenia.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również: Czwartkowe Obiady u Diabetyków 2022  Ziołowy Zakątek
Przeczytaj również: Dumni z polskiej kultury – Centrum Promocji Kultury Polskiej
Przeczytaj również: Aktywni+ Wspieramy Seniorów!


 

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content