Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/11/martyna-wojciechowska-1.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Prezenterka telewizyjna. Dziennikarka. Podróżniczka. Działaczka społeczna, a także pisarka. Martyna Wojciechowska to kobieta, która inspiruje na każdym kroku, co rusz podejmując nowe wyzwania.

Pierwsze kroki w telewizji zaczęła stawiać dzięki programowi o motocyklach dla łódzkiej telewizji kablowej. Później Martyna Wojciechowska prowadziła program motorniczy Automaniak dla TVN Turbo. Była również prowadzącą Dzieciaki z klasą, Big Brother czy Studio Złote Tarasy. W 2004 roku ukazał się jej program Misja Martyna dla miłośników podróży i przygód.

W 2006 roku zdobyła Mount Everest jako trzecia i najmłodsza Polka, ale to nie był jedyny szczyt, który zdobyła. Ma na swoim koncie tzw. Koronę Ziemi, czyli zdobycie najwyższych gór z każdego kontynentu. O górskich poczynieniach można przeczytać w dwóch książkach Martyny Wojciechowskiej – Misja Everest oraz Przesunąć horyzont.

Podróże, podróże i jeszcze raz podróże

Funkcję redaktora naczelnego magazynów National Geographic Polska i National Geographic Traveler objęła w lutym 2007 roku i pełniła tę funkcję przez dziesięć lat. Dwa lata później, w 2009 roku, rozpoczęła swoją serię podróżniczą Kobieta na krańcu świata. Program zyskał ogromną popularność, a prawa do jego wyświetlania zakupiły m.in. stacje telewizyjne z: Francji, Hiszpanii, Szwecji czy Hongkongu. W odcinkach, które pojawiają się cyklicznie co jesień, przedstawiane są różne konflikty społeczne, takie jak: bieda, etyka pracy, przemoc czy prawa ludzkie. Dwa odcinki programu zostały przerobione na dłuższy materiał. Tak oto w 2015 roku swoją premierę miał film dokumentalny pt. Ludzie duchy, w którym poruszany jest temat albinosów, na których w Tanzanii organizowane są polowania. Wierzy się tam, iż ciało albinosa ma magiczną moc. To właśnie podczas kręcenia tego dokumentu Martyna Wojciechowska poznała Kabule, która obecnie jest jej adoptowaną córką. Później ukazał się także dłuższy dokument pt. Ciało i krew o rytuałach ukrzyżowania na Filipinach, którym każdego roku w Wielkanoc poddaje się dobrowolnie kilkadziesiąt osób.

Książkowe propozycje dla każdego

Martyna Wojciechowska nie tylko pokazuje różne zakątki świata w telewizji, ale jest także autorką wielu książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Fanom Kobiety na krańcu świata na pewno spodoba się seria o tym samym tytule, pełna cennych informacji z Zanzibaru, Meksyku, Wietnamu czy Argentyny. Każdy znajdzie tu miejsce, które go interesuje i chciałby dowiedzieć się coś więcej o historii żyjących tam ludzi. Jacy są mieszkańcy Wyspy Samoa, której odległość od Polski wynosi 22,5 tysiąca kilometrów? Co kryje Borneo, trzecia pod względem powierzchni wyspa świata, na której niemal codziennie naukowcy odkrywają nowe gatunki roślin i zwierząt? Dlaczego pustynia Namib jest taka wyjątkowa? Tego wszystkiego dowiecie się z książek z serii Kobieta na krańcu świata.

martyna wojciechowska
W swojej najnowszej książce “Co chcesz powiedzieć światu” Martyna Wojciechowska opowiada historie niezwykłych kobiet

Dla młodszych ciekawą propozycją jest cykl Dzieciaki świata, w którym dzieci żyjące w egzotycznych częściach świata opowiadają o swojej kulturze, obyczajach czy sposobie życia. W Lien, lotos z zatoki Ha Long czytamy o historii dziewczynki, która mieszka w domu zbudowanym na tratwie. Może pływać tam, gdzie jej się zamarzy. Kąpie się od rana do wieczora, a w międzyczasie buja na hamaku. Lien opowiada m.in. o tym, jak pomaga mamie gotować obiady z owoców morza i w jakie gry bawi się z innymi dziećmi. Mali żyje w górskiej wiosce w Tajlandii, do której można dopłynąć rzeką albo dojechać na grzbiecie słonia. W książce Mali, dziewczynka, która chciała zostać żyrafą poruszany jest temat specjalnych obręczy, które wydłużają szyję. Mali odpowiada na pytanie, jak to jest żyć z kilogramowymi naszyjnikami na szyi i czy warto tak się męczyć dla urody. Natomiast Zuzu, bohater książki Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba mieszka w domu zbudowanym z gliny i opowiada, jak wygląda jego życie na pustyni. Sięgając do tej pozycji, można dowiedzieć się m.in. jak zrobić specjalny krem, który barwi skórę na czerwono i chroni przed słońcem, czemu Zuzu nosi na głowie warkoczyki oraz jak umyć się bez użycia wody.

Młodzi miłośnicy zwierząt pokochają serią Zwierzaki świata, pełną ciekawostek czy pomysłów na gry i zabawy. Happy, szczęśliwy orangutan z Borneo opowiada, jak żyje się w tropikalnym lesie. Z książki dowiadujemy się, dlaczego został porwany i trafił do niewoli, a także czy udało mu się odnaleźć mamę. Fusi, dzielny słonik z Kenii straciła mamę, kiedy była bardzo mała i trafiła do sierocińca dla słoni. Dzielna słoniczka opowiada o swoich marzeniach, radościach, ale i smutkach. Marzy o tym, żeby kiedyś żyć na wolności i być przewodniczką całego stada. Balgir, biały szczur z Indii wiedzie życie jak w raju. Ludzie karmią go smakołykami i dbają, aby niczego mu nie zabrakło. Pochodzi ze Świątyni Szczurów w Indiach, gdzie nie traktuje się ich jak szkodniki. Balgir udowadnia, że jest mądrym zwierzęciem i zasługuje na pełen szacunek.

Zwierzaki świata uczą dzieci, że zwierzęta nie mogą być traktowane jak zabawki, a o planetę może dbać każdy. Jak o nią dbać i dlaczego warto to robić, podpowie każda książka z serii.

Warto również sięgnąć po Zapiski (pod)różne. To zbiór felietonów, w których Martyna Wojciechowska opisuje swoje przygody – czasem są one wesołe, czasem smutne, zawsze jednak przekazują coś nowego i uczą o świecie.

Nie tylko pasja

Martyna Wojciechowska jest cały czas zaangażowana w działania charytatywne. Jest honorową ambasadorką WWF Polska. Walczyła o ochronę m.in. najstarszego parku narodowego Wirunga w Afryce czy polskich rysi. Jest członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej, była zaangażowana w budowę Przylądka Nadziei we Wrocławiu, a obecnie aktywnie uczestniczy w zbiórkach pieniędzy na rzecz kliniki.

Myśląc o dalekich podróżach, pomocy innym i chęci uświadamiania ludzi o problemach świata wyłania się obraz Martyny Wojciechowskiej. Jej pasja stała się inspiracją dla wielu osób, a ona sama uznawana jest za kobietę pełną zamiłowania do świata i ludzi, co wielokrotnie pokazują jej działania.

Tekst – Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.

Foto: Oficjalny profil FB Martyny Wojciechowskiej

 Spodobał Ci się nasz tekst o Martynie Wojciechowskiej? Zobacz nasze inne artykuły, także po angielsku i ukraińsku!

Przeczytaj również: „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk i ekranizacja książki 
Przeczytaj również: Katarzyna Puzyńska – dziewczyna z Lipowa
Przeczytaj również: Marek Hłasko Następny do raju – recenzja
Przeczytaj również: Dawid Podsiadło “Lata dwudzieste” 2022 – recenzja płyty
Przeczytaj również: MATKA według Witkacego – recenzja sztuki


Kampania promująca twórczość polskich pisarek

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content