Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/11/WB66-komiks-okladka.jpg
    [1] => 361
    [2] => 500
    [3] => 
)
        

Już 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości odbędzie się premiera pierwszego rock’n’rollowego komiksu historycznego. To wyjątkowe połączenie historii, komiksu i muzyki opowiada o Wydarzeniach Brzeskich z 1966 roku, kiedy to przeciwko komunistycznej władzy, w obronie swoich księży, stanęli mieszkańcy Brzegu. Kobiety, młodzież i dzieci przez dwa dni stawiały opór oddziałom ZOMO sprowadzonym z całego regionu kraju. Zdaniem historyków była to najostrzejsza konfrontacja z PRL-owską władzą w Polsce w latach 1956-1968.

Za historię, o której mało kto wie, a jeszcze mniej chce pamiętać, wzięli się przedstawiciele niezależnej sceny muzycznej, czyli zespół IRYDION, który, jak wiadomo, pochodzi właśnie z Brzegu. Krzysztof Kubik i Grzegorz Bukowski zaprosili do współpracy rapera BASTIEGO. Na podstawie archiwalnych dokumentów IPN powstał fabularny scenariusz komiksu, do którego rysunki stworzył znany z charakternej i bezkompromisowej kreski – JAKUB KIJUC, twórca m.in. z serii komiksów patriotycznych „JAN HARDY”.    brzeg

Ale komiks to nie wszystko. Oprócz 56-stron rysunkowej lekcji historii Irydion stworzył album łączący rock, rap, industrial i archiwalne wypowiedzi ludzi z tamtych lat. Basti napisał teksty i wykonał dwa utwory: energiczny rap-core „WB66” oraz jeden z najbardziej poetyckich utworów w dorobku rapera: Postludium: Dla tamtych ludzi, dla tamtych dni”.

W dobie internetowego feminizmu i sponsorowanych aktywistek my pokazujemy historię zwykłych, a przez to prawdziwych Polek, które potrafiły postawić się komunistycznemu terrorowi w czasach, kiedy nie było instagramowych dram i depresji – były ciężkie represje. Nie było fejsbukowego lajkowania – był gaz i kamienie. Nasze babcie i ciotki wiedziały za kim stanąć murem, a kiedy iść pod prąd. I poszły z parasolkami i butami w ręce na pałki i gaz ZOMO sypiąc im sól i pieprz w oczy – to był prawdziwy, patriotyczny rockandroll w słusznej sprawie, który świetnie oddał specjalista od mocnej, komiksowej kreski czyli nasz rysownik Jakub Kijuc – mówi Krzysztof Kubik.

Projekt jest hołdem dla mieszkańców Brzegu i dla czasów, w których Kościół był prawdziwym schronieniem dla ludzi, dzięki czemu ludzie mieli odwagę go bronić. Na bruku naszych brzeskich uliczek wrzucenie przez ZOMO granatu do wózka z dzieckiem rozpoczęło prawdziwe starcie dwóch cywilizacji: tej naszej, chrześcijańskiej oraz tej importowanej z ZSRR, która chciała stworzyć „nowego człowieka”, a o której tow. Władysław Gomułka powiedział, że „sięga po dusze”. W Brzegu ci, co sięgali dostali po łapach. My opowiedzieliśmy o tym nieco bardziej lirycznie, natomiast Basti z właściwym sobie, mocnym charakterem – dodaje Grzegorz Bukowski.

Miałem swój mały wkład muzyczny w historię, które dla mnie jako mieszkańca Łodzi była zupełnie nieznana, ale Wydarzenia Brzeskie 1966 to kolejny punkt antykomunistycznego oporu na mapie naszego kraju i kolejna cegła budująca fundament naszej tożsamości. Dlatego kamieniem tego fundamentu będzie tu mocny rapcore, a spoiwem chyba najbardziej poetycki tekst, jaki popełniłem. Komiks i muzyka – tę lekcję historii każdy zapamięta  — mówi z kolei raper Basti.

Co się wydarzyło w Brzegu 25 i 26 maja 1966 roku? W tych dniach oddziały ZOMO z Wrocławia, Opola i Katowic brutalnie stłumiły demonstracje mieszkańców miasta, protestujących przeciwko przymusowej eksmisji księży z tzw. „wikarówki” czyli budynku należącego do Kościoła. Eksmisja i nacjonalizacja wikarówki była elementem represji w walce komunistów z Kościołem w obliczu nadchodzących obchodów Millenium Chrztu Polski 966-1966.


Utwór promujący komiks nagrali Irydion & Basti

KRZYSZTOF KUBIK – artysta niezależny, scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny znany też jako lider i gitarzysta Irydiona oraz Grupy Bartka. Zorganizował, zagrał lub współtworzył prawie 200 patriotycznych koncertów w Polsce, Czechach, na Słowacji, Litwie i na Węgrzech, a także, od lat, na Marszu Niepodległości. Napisał słowa i muzykę do kilku albumów i wystąpił gościnnie w kilku innych (Contra Boys, Harpagan, Frankenstein). Pomysłodawca m.in. pierwszej, polskiej rock and rap opery pt. „my.toPolska” oraz pomysłu i scenariuszy do serialu „Kasta „ (TVP 1) o patologii polskich sądów. Serce dzieli pomiędzy rodzinnym Brzegiem, a spokojnym życiem w starym domku w Karkonoszach, gdzie, jak tylko śnieg odetnie go od cywilizacji, powstają pomysły na kolejne, niecodzienne, projekty patriotyczne.

GRZEGORZ BUKOWSKI – muzyk, aranżer telewizyjny i teatralny, kompozytor oraz wokalista. Od lat związany z muzyczną sceną patriotyczną nagrywając i koncertując z zespołem Irydion oraz Grupa Bartka. Autor pierwszej polskiej rock and rap opery pt. „my.toPolska. Od lat grywa na Marszu Niepodległości. Pod jego muzycznym kierownictwem powstały „Imiona Wolności” – warte ponad 2,5 mln zł widowisko multimedialne z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, które odbyło się w Hali Stulecia we Wrocławiu. Poeta, realizator dźwięku i miłośnik gór. Był kierownikiem chóru Teatru Piosenki podczas ceremonii powitania Papieża Franciszka na Krakowskich Błoniach. Co prawda przeszedł samotnie Główny Szlak Sudecki, ale Śnieżka na pourodzinowym kacu jest nie do pokonania, co udowadnia, niestety, rok w rok. Szykuje siły na kolejne podejście.

JAKUB KIJUC (ur. 1981) – absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Artystycznym UMCS. Jest autorem serii komiksowych Konstrukt, Jan Hardy oraz Ognik. W tygodnikach „Gazeta Warszawska” i „Polska Niepodległa” opublikował kilkadziesiąt pasków komiksowych R.O.T.A. Do magazynu „OZEON” tworzy komiksową serię dla dzieci Dąb Bartek. Publikował w „Nowej Fantastyce”, jest autorem ilustracji do książki Wyspa na prerii Wojciecha Cejrowskiego, a we współpracy ze Sławomirem Zajączkowskim stworzył komiksy Ale w Radiu Nic Nie Mówili i Lirnik. Ten ostatni został opublikowany w magazynie „Komiks i My”. Oprócz komiksu zajmuje się także malarstwem, projektowaniem murali oraz instalacjami przestrzennymi. Mieszka z żoną i piątką dzieci gdzieś na wschodzie Polski.

BASTI to raper działający na scenie od roku 2001. W swoich kawałkach porusza najróżniejsze tematy, ale głównie takie jak: Polska, patriotyzm, polityka. Do tej pory związany był z wydawnictwami Camey Studio oraz Propatriae.pl. Współpracował z wieloma artystami m.in z Ptakiem, ZET, Trautim, Justyną “Jazztą” Panfilewicz, Nestorem, Rajem, Maciejem Rzesiowskim, Zajką (WYP3), Joanną Czajkowską i wieloma innymi. W 2014 r. ukazał się album “Mowa Nienawiści” wydany przez kwartalnik “Magna Polonia” oraz firmę ProPatriae, z którą współpracuje do dzisiaj. W 2017 r. nagrał album „Z sensem”. Gościnnie wystąpili: Lukasyno, Bzyk, Hice, Sova, Toony, 5Tka, Klipo i Konkret. W 2021 r. ukazuje się album “Osobisty zbiór wartości”. Oprócz ciekawego brzmienia syntetycznych “beatów” można usłyszeć również skrzypce zagrane przez Koya, wokal Lecha Makowieckiego i rap chociażby Bosskiego Romana z Firmy czy Berona.

Oprac.: Dziennikarz obywatelski

 Zobacz nasze inne artykuły!

Przeczytaj również: Cyrk na Wodzie Waterland w Białymstoku – relacja!
Przeczytaj również: Hanna Greń „Gasnące światło” – Szokująca intryga i… II Wojna Światowa
Przeczytaj również: Katarzyna Puzyńska – dziewczyna z Lipowa
Przeczytaj również: Closterkeller w Łodzi – Trzy dekady niebieskości
Przeczytaj również: TOP 5 polskich artystów! Poznaj wschodzące gwiazdy muzyki

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content