Salon Chopinowski. Spotkania przyjaciół i miłośników Chopina
Salon Chopinowski to spotkania w Muzeum Fryderyka Chopina, podczas których zgłębimy tematy poruszone na wystawie. Zaproszeni goście podzielą się z nami swoją wiedzą, ale ponieważ salon to przede wszystkim miejsce spotkania, każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w rozmowie. Nie zabraknie też muzyki wykonywanej na żywo lub odtwarzanej na wysokiej klasy sprzęcie grającym. Podczas kolejnych spotkań poznamy koncepcję i kulisy wystawy, przysłuchamy się płycie pozwalającej przenieść się do jednego z paryskich mieszkań Chopina, odbędziemy wizytę we Lwowie u Karola Mikulego, odkryjemy ukryte znaczenia dedykacji utworów w XIX wieku, o Preludiach op. 28 i o metafizycznym wymiarze słuchania porozmawiamy z Katarzyną Popową-Zydroń i Anną Chęćką, odkryjemy także na nowo sztambuch Chopina, który może stać się kluczem do odczytania znaczenia przyjaźni w jego życiu.
Kiedy: soboty, 30.01, 13.02, 27.02, 13.03, 27.03, 10.04
godz. 16.00
Gdzie: Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina oraz oficjalna strona Muzeum Fryderyka Chopina na Facebooku
30.01 Spotkanie z kuratorami i twórcami wystawy
Zapraszamy na live z kuratorami wystawy „Chopin i przyjaciele”! Zanim odwiedzicie nas w Muzeum Fryderyka Chopina, zapraszamy do dołączenia do rozmowy z twórcami wystawy: kuratorami Martą Tabakiernik i Łukaszem Kaczmarowskim oraz projektantką Karoliną Chyziak-Włodarczyk. Będziemy rozmawiać o koncepcji wystawy i o tym, czym chcieli nas zachwycić i zadziwić. Uchylimy rąbka tajemnicy, prezentując dokumentację wizualną przygotowanej ekspozycji. Odpowiemy na pytania, które zadacie w komentarzach.
13.02 Przy domowym pianinie Chopina
W towarzystwie dra Pawła Siechowicza posłuchamy wyjątkowej płyty zdolnej przenieść słuchacza wprost do jednego z paryskich mieszkań Chopina. O pianinie, na którym płyta została nagrana, o repertuarze utworów, wśród których Chopin mógł czuć się najlepiej, o oryginalnej pianistycznej interpretacji Aleksieja Lubimowa, która daje poczucie osobistego spotkania mimo zapośredniczenia w medium płyty – zapraszamy do rozmowy o tych i innych kwestiach w towarzystwie duchowych przyjaciół polskiego kompozytora: Bacha, Mozarta i Beethovena.
27.02 Dedykacje w muzyce czasów Chopina. Ekonomia daru
Przyjaźń była tylko jednym z wielu powodów, dla których publikowane utwory muzyczne opatrywane były dedykacjami. Problem dedykacji utworów muzycznych w pierwszej połowie XIX wieku dopiero niedawno zyskał przekrojowe opracowanie, którego owocem jest wydana w 2019 roku książka prof. Emily Green Dedicating music 1785–1850. Spojrzenie na dedykacje utworów Chopina z perspektywy badań obejmujących całokształt kultury muzycznej jego czasów, pozwoli nam lepiej zrozumieć wybór adresatów dedykacji, które odnajdujemy w wydaniach jego utworów.
13.03 Karol Mikuli i tradycje chopinowskie we Lwowie
Znawca kultury muzycznej Galicji dr Michał Piekarski zaprosi nas do odkrycia historii tradycji chopinowskich we Lwowie. Łącznikiem pomiędzy chopinowskim Paryżem i Lwowem jest kompozytor ormiańskiego pochodzenia Karol Mikuli. Poznamy go jako ucznia Chopina, dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego, nauczyciela i kompozytora, przysłuchując się jego utworom.
27.03 Preludia, metafizyka i proza życia
Preludia op. 28 to jeden z najbardziej intrygujących punktów twórczości Fryderyka Chopina. Z Katarzyną Popową-Zydroń porozmawiamy o jej własnym fonograficznym spotkaniu z tym cyklem, prof. Anna Chęćka podpowie, jak otworzyć nasze słuchanie na metafizykę, a dr Paweł Siechowicz opowie o prozie tworzenia utworów, które poróżniły Chopina z Camillem Pleyelem – wydawcą, którego wcześniej uważał on za swojego oddanego przyjaciela. Pianistka, filozofka, muzykolog – czy spotkanie w takim gronie pozwoli nam na nowo usłyszeć chopinowskie arcydzieło?
10.04 Chopin i jego najwierniejszy przyjaciel…
Prof. Marek Troszyński zaprasza nas do spotkania tymi słowami: „W cieniu mocno przereklamowanej, mającej od zawsze mocny PR romantycznej miłości można odkryć niemniej silne, z oddaniem pielęgnowane uczucie… przyjaźń. Odziedziczony po poprzedniej epoce sentymentalny obyczaj i jej nader czuły język bardzo zresztą upodobniły, niemal wymieszały ze sobą, ekspresje tych dwóch, przecież odrębnych stanów emocjonalnych – miłości i przyjaźni. Okoliczności życiowe, ale też indywidualne cechy osobowości, a poza tym przypadek, liczne podróże i w końcu emigracja wpływały mocno na możliwość zawierania przyjaźni i jej pielęgnowanie, czasem tylko na odległość, w listach…”. Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, a wśród nich Chopin – kto z nich wykazał się największym talentem w dziedzinie przyjaźni? I kto tak naprawdę okazał się najwierniejszym przyjacielem Chopina?
Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/413060819963598/