Książki z gatunku fantasy często mylnie kojarzone są jako te przeznaczone głównie dla mężczyzn i pisane przez mężczyzn. Nie bez powodu J.K. Rowling wydała serię o Harrym Potterze, ujawniając jedynie swoje inicjały. Nie warto trzymać się stereotypów, dlatego przedstawiamy kilka propozycji książkowych z gatunku fantasy napisanych przez kobiety… nie tylko dla kobiet.
Dla fanów dark fantasy – Agnieszka Hałas
Z wykształcenia jest doktorem nauk biologicznych, z zawodu tłumaczką i autorką fantastyki. Napisała ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach. Wydała m.in. cykl dark fantasy pt. Teatr węży. Pierwszy tom nosi tytuł Dwie karty i jest świetnym rozpoczęciem całej serii książek, które wciągają czytelnika w wykreowany przez autorkę świat od pierwszych stron.
O czym jest Teatr węży? Srebrni magowie bezlitośnie ścigają tych, którzy wyznają czarną magię, uznaną za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników. To jednak nie koniec. W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami. Pamięta on jedynie urywki ze swojego życia. Musi odkryć swoją przeszłość i magiczne talenty w świecie pełnym żywiołaków, ifrytów czy chowańców.
Świat pełen tajemnic – Anna Kańtoch
Anna Kańtoch jest autorką książek fantasy zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Pięciokrotnie została laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.
Jej cykl Tajemnica diabelskiego kręgu to pozycja idealna dla wszystkich miłośników fantasy. W pierwszym tomie poznajemy trzynastoletnią Ninę, która uważa się za zwyczajną dziewczynę. Ale czy taka osoba zostałaby wybrana przez anioły i zaproszona na tajemnicze wakacje w klasztorze znajdującym się w małej miejscowości Markoty? Wakacje przewrócą do góry nogami życie nastoletniej Niny. A to dopiero początek jej przygód.
Warto też sięgnąć po debiut autorki – Miasto w zieleni i błękicie. W sąsiedztwie rodzinnego domu Melisandry zamordowano człowieka. Jego pamięć została usunięta, co oznacza, że mógł zrobić to tylko zdolny mag. Melisandra musi chronić siebie i swoich bliskich. Polowanie na czarowników trwa, a niebezpieczeństwo może czyhać bliżej niż się wydaje.
Jaka jest cena za magiczne talenty? – Ewa Białołęcka
Debiutancka książka – zbiór opowiadań pt. Tkacz Iluzji – Ewy Białołęckiej została wydana w 1997 roku. Na jego kanwie powstał później dłuższy cykl pt. Kroniki Drugiego Kręgu, zaczynający się od powieści Naznaczeni błękitem. W cyklu każdy z bohaterów boryka się z własną niedoskonałością, ucieka od przeznaczenia i szuka własnej ścieżki, którą chce podążać. Mamy tu głuchego Kamyka, Nocnego Śpiewaka porośniętego długą sierścią czy Jagodę – albinoskę. Każdy z nich jest też obdarzony magicznym talentem, ale jest to zdolność, za którą musieli srogo zapłacić.
Ewa Białołęcka była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla, pięć razy za opowiadania oraz trzy razy za powieść. Statuetkę zdobyła dwukrotnie – za opowiadania Tkacz Iluzji oraz Błękit maga. Jak przyznaje – nie lubi smutnych zakończeń, woli się pośmiać.
W dolinie Babuni Jagódki – Anna Brzezińska
Anna Brzezińska zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które zostało opublikowane w czasopiśmie Magia i Miecz, i za które otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Jest absolwentką Instytutu Historii KUL oraz absolwentką i doktorantką mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Można ją też znać pod pseudonimem Singrid.
Jest m.in. autorką cyklu fantasy dla dorosłych pt. Wilżyńska Dolina, który otwiera tom Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Pośrodku Gór ukryta jest Wilżyńska Dolina, która należy do Babuni Jagódki. Nic nie jest tam takie, jakie się wydaje, choć jedna rzecz jest pewna – Babuni nie można lekceważyć. To jej magiczne interwencje zmieniają los Szymka świniopasa, zbójcy Waligóry czy pięknej Jarosławny młynarzówny. Życie przestaje być tam sielskie w momencie, gdy opat z pobliskiego klasztoru przesyła misjonarzy, których zadaniem jest pognębienie bezwstydnej wiedźmy. To opowieść pełna humoru, baśni, ale i groteski, w której nie ma nic groźniejszego niż własne życzenia.
Aneta Jadowska
Na studiach musiała wysłuchiwać, że fantastyka nie jest poważną literaturą, więc nie powinna na nią tracić czasu i talentu. Przez jakiś czas nawet w to wierzyła. Do momentu, kiedy uznała, że uwielbia pisać niekoniecznie poważne rzeczy. W jej powieściach zapewne zaczytają się osoby, które lubią magiczne światy połączone z dużą dawką humoru.
W Cud Miód Malina poznajemy bliżej losy Klanu Koźlaków, znanych z pojedynczych opowiadań autorki. Koźlaczki to wiedźmy, magiczne kobiety, które nie poprzestają na półśrodkach. Zawsze idą na całość. Mieszkańcy Zielonego Jaru wiedzą jednak, że mogą na nie liczyć.
Dla młodszych czytelników lubiących czary i magiczne miejsca autorka stworzyła serię o Franku i Fince. W pierwszym tomie pt. Cyrk martwych makabresek Franek i Finka mają spędzić wakacje w cyrku ekscentrycznego dziadka, który potrafi czarować i wygląda jak skrzyżowanie Willy Wonki ze Świętym Mikołajem. Tata rodzeństwa uważa, że cyrkowy świat magii nie jest dobrym miejscem dla dzieci. Franek i Finka przez zaklęcia nie pamiętają wizyt dziadka czy prezentu urodzinowego, którego od niego dostali, a który okazał się smokiem. To się jednak ma zmienić, a bliźniaki odkryją swoje magiczne zdolności i poznają fantastyczne istoty.
Harda Horda i Harde Baśnie
Kilkanaście kobiet połączyło siły i utworzyło stowarzyszenie Harda Horda, grupę literacką, skupiające polskie autorki fantastyki. Efektem tego są antologie opowiadań pt. Harda Horda oraz Harde Baśnie, idealne do spojrzenia na świat fantasy z różnych perspektyw. W Hardej Hordzie czytelnik dostaje dwanaście wspaniałych historii, raz bardziej śmiesznych, raz bardziej poważnych, zawsze jednak z gatunku fantasy.
W Hardych Baśniach do dwunastu autorek dołączyła Krystyna Chodorkowska. Tym razem czytając opowiadania, zostajemy przeniesieni do świata fantastycznych bohaterów, których z pozoru znamy bardzo dobrze. Czytając Harde Baśnie, możemy na nowo i w nieco innej estetyce poznać historie Jasia i Małgosi, Śpiącej Królewny, Czerwonego Kapturka czy Brzydkiego Kaczątka. Te trzynaście opowiadań to dowód na to, że baśnie można przedstawić na przeróżne sposoby i wcale nie stracą wtedy swego uroku.
Tekst: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Spodobał ci się tekst o polskich autorkach fantasy? Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
Przeczytaj również: Ursula le Guin – “Wydziedziczeni”
Przeczytaj również: Annie Ernaux – kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022?
Przeczytaj również: “Agla” – recenzja książki. Opowieść niesamowita
Znajdź ciekawe koncerty w naszej