Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/10/Dodaj-troche-tresci.jpg
    [1] => 500
    [2] => 333
    [3] => 
)
        

Książki z gatunku fantasy często mylnie kojarzone są jako te przeznaczone  głównie dla mężczyzn i pisane przez mężczyzn. Nie bez powodu J.K. Rowling wydała serię o Harrym Potterze, ujawniając jedynie swoje inicjały. Nie warto trzymać się stereotypów, dlatego przedstawiamy kilka propozycji książkowych z gatunku fantasy napisanych przez kobiety… nie tylko dla kobiet.

Dla fanów dark fantasy – Agnieszka Hałas

Z wykształcenia jest doktorem nauk biologicznych, z zawodu tłumaczką i autorką fantastyki. Napisała ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w  czasopismach i antologiach. Wydała m.in. cykl dark fantasy pt. Teatr węży. Pierwszy tom nosi tytuł Dwie karty i jest świetnym rozpoczęciem całej serii książek, które wciągają czytelnika w wykreowany przez autorkę świat od pierwszych stron.
fantasy - najlepsze polskie autorki
O czym jest Teatr węży? Srebrni magowie bezlitośnie ścigają tych, którzy wyznają czarną magię, uznaną za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników. To jednak nie koniec. W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami. Pamięta on jedynie urywki ze swojego życia. Musi odkryć swoją przeszłość i magiczne talenty w świecie pełnym żywiołaków, ifrytów czy chowańców.

Świat pełen tajemnic – Anna Kańtoch

Anna Kańtoch jest autorką książek fantasy zarówno dla dorosłych, jak i dla  młodzieży. Pięciokrotnie została laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Jej cykl Tajemnica diabelskiego kręgu to pozycja idealna dla wszystkich miłośników fantasy. W pierwszym tomie poznajemy trzynastoletnią Ninę, która uważa się za zwyczajną dziewczynę. Ale czy taka osoba zostałaby wybrana przez anioły i zaproszona na tajemnicze wakacje w klasztorze znajdującym się w małej miejscowości Markoty? Wakacje przewrócą do góry nogami życie nastoletniej Niny. A to dopiero początek jej przygód.
fantasy - najlepsze polskie autorki
Warto też sięgnąć po debiut autorkiMiasto w zieleni i błękicie. W sąsiedztwie rodzinnego domu Melisandry zamordowano człowieka. Jego pamięć została usunięta, co oznacza, że mógł zrobić to tylko zdolny mag. Melisandra musi chronić siebie i swoich bliskich. Polowanie na czarowników trwa, a niebezpieczeństwo może czyhać bliżej niż się wydaje.

Jaka jest cena za magiczne talenty? – Ewa Białołęcka

Debiutancka książka – zbiór opowiadań pt. Tkacz Iluzji – Ewy Białołęckiej została wydana w 1997 roku. Na jego kanwie powstał później dłuższy cykl pt. Kroniki Drugiego Kręgu, zaczynający się od powieści Naznaczeni błękitem. W cyklu każdy z bohaterów boryka się z własną niedoskonałością, ucieka od przeznaczenia i szuka własnej ścieżki, którą chce podążać. Mamy tu głuchego Kamyka, Nocnego Śpiewaka porośniętego długą sierścią czy Jagodę – albinoskę. Każdy z nich jest też obdarzony magicznym talentem, ale jest to zdolność, za którą musieli srogo zapłacić.
fantasy - najlepsze polskie autorki
Ewa Białołęcka była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla, pięć razy za opowiadania oraz trzy razy za powieść. Statuetkę zdobyła dwukrotnie – za opowiadania Tkacz Iluzji oraz Błękit maga. Jak przyznaje – nie lubi smutnych zakończeń, woli się pośmiać.

W dolinie Babuni Jagódki – Anna Brzezińska

Anna Brzezińska zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które zostało opublikowane w czasopiśmie Magia i Miecz, i za które otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Jest absolwentką Instytutu Historii KUL oraz absolwentką i doktorantką mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Można ją też znać pod pseudonimem Singrid.

Jest m.in. autorką cyklu fantasy dla dorosłych pt. Wilżyńska Dolina, który otwiera tom Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Pośrodku Gór ukryta jest Wilżyńska Dolina, która należy do Babuni Jagódki. Nic nie jest tam takie, jakie się wydaje, choć jedna rzecz jest pewna – Babuni nie można lekceważyć. To jej magiczne interwencje zmieniają los Szymka świniopasa, zbójcy Waligóry czy pięknej Jarosławny młynarzówny. Życie przestaje być tam sielskie w momencie, gdy opat z pobliskiego klasztoru przesyła misjonarzy, których zadaniem jest pognębienie bezwstydnej wiedźmy. To opowieść pełna humoru, baśni, ale i groteski, w której nie ma nic groźniejszego niż własne życzenia.
fantasy - najlepsze polskie autorki

Aneta Jadowska

Na studiach musiała wysłuchiwać, że fantastyka nie jest poważną literaturą, więc nie powinna na nią tracić czasu i talentu. Przez jakiś czas nawet w to wierzyła. Do momentu, kiedy uznała, że uwielbia pisać niekoniecznie poważne rzeczy. W jej powieściach zapewne zaczytają się osoby, które lubią magiczne światy połączone z dużą dawką humoru.

W Cud Miód Malina poznajemy bliżej losy Klanu Koźlaków, znanych z pojedynczych opowiadań autorki. Koźlaczki to wiedźmy, magiczne kobiety, które nie poprzestają na półśrodkach. Zawsze idą na całość. Mieszkańcy Zielonego Jaru wiedzą jednak, że mogą na nie liczyć.
fantasy - najlepsze polskie autorki
Dla młodszych czytelników lubiących czary i magiczne miejsca autorka stworzyła serię o Franku i Fince. W pierwszym tomie pt. Cyrk martwych makabresek Franek i Finka mają spędzić wakacje w cyrku ekscentrycznego dziadka, który potrafi czarować i wygląda jak skrzyżowanie Willy Wonki ze Świętym Mikołajem. Tata rodzeństwa uważa, że cyrkowy świat magii nie jest dobrym miejscem dla dzieci. Franek i Finka przez zaklęcia nie pamiętają wizyt dziadka czy prezentu urodzinowego, którego od niego dostali, a który okazał się smokiem. To się jednak ma zmienić, a bliźniaki odkryją swoje magiczne zdolności i poznają fantastyczne istoty.

Harda Horda i Harde Baśnie

Kilkanaście kobiet połączyło siły i utworzyło stowarzyszenie Harda Horda,  grupę literacką, skupiające polskie autorki fantastyki. Efektem tego są antologie opowiadań pt. Harda Horda oraz Harde Baśnie, idealne do spojrzenia na świat fantasy z różnych perspektyw. W Hardej Hordzie czytelnik dostaje dwanaście wspaniałych historii, raz bardziej śmiesznych, raz bardziej poważnych, zawsze jednak z gatunku fantasy.
fantasy - najlepsze polskie autorki
W Hardych Baśniach do dwunastu autorek dołączyła Krystyna Chodorkowska. Tym razem czytając opowiadania, zostajemy przeniesieni do świata fantastycznych bohaterów, których z pozoru znamy bardzo dobrze. Czytając Harde Baśnie, możemy na nowo i w nieco innej estetyce poznać historie Jasia i Małgosi, Śpiącej Królewny, Czerwonego Kapturka czy Brzydkiego Kaczątka. Te trzynaście opowiadań to dowód na to, że baśnie można przedstawić na przeróżne sposoby i wcale nie stracą wtedy swego uroku.

Tekst: Natalia Zoń  – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.

Spodobał ci się tekst o polskich autorkach fantasy? Zobacz nasze inne artykuły!

recenzja” Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
recenzja Przeczytaj również: Ursula le Guin – “Wydziedziczeni”
recenzja Przeczytaj również: Annie Ernaux – kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022?
recenzja Przeczytaj również: “Agla” – recenzja książki. Opowieść niesamowita


👉 Znajdź ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Kampania promująca twórczość polskich pisarek

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content