Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2020/12/afrykamera-festiwal-2020-e1607079488652.jpg
    [1] => 640
    [2] => 483
    [3] => 
)
        

W dniach 21-30 grudnia na platformie mojeekino.pl odbędzie się 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W sprzedaży dostępne są bilety i karnety na pokazy online.

 

fot. materiały prasowe

AfryKamera – święto kina afrykańskiego!

Celem festiwalu jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego – wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią, wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W programie tegorocznej edycji znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na tamtejsze rejony. Ponadto w ramach sekcji Afroszorty odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

Tegoroczna odsłona festiwalu to między innymi pokazy wyjątkowych filmów dokumentalnych. Wśród nich znalazł się film „Budda w Afryce”, reprezentant sekcji Chinafryka. Nicole Schafer w swoim dokumencie pokazuje funkcjonowanie ośrodka dla uchodźców w Malawi prowadzonego przez chińskich buddystów, których jest w Afryce coraz więcej. Nauka języka chińskiego i kung fu, przyswajanie buddyzmu i diety wegetariańskiej, rygorystyczne reguły dnia codziennego czy zakaz spotykania się z rodziną to tylko niektóre z elementów, których muszą nauczyć się dzieci trafiające do ośrodka. Czy są w stanie przyjąć chiński sposób życia i odciąć się od swej kultury i korzeni? Czy działalność takich miejsc jest tylko kolejnym sposobem kolonizowania Afryki? A może chodzi wyłącznie o edukację i poprawę życia Afrykanek i Afrykanów?

Budda w Afryce, fot. materiały prasowe

Jednym z najciekawszych filmów fabularnych tegorocznej edycji jest „Kanarek” w reżyserii Christiaana Olwagena. RPA, rok 1985. Johan Niemand to młody chłopak, którego pasją jest muzyka, a w przyszłości chciałby zostać projektantem mody. Kiedy zostaje powołany do służby wojskowej i dostaje się do chóru kościelnego wojsk obrony, z którym rusza w trasę po kraju, aby promować wartości religijne i państwowe wśród żołnierzy, zaczyna dostrzegać i kwestionować wiele rzeczy. W tradycyjnej, zamkniętej społeczności w czasach apartheidu, pełnej zakazów i opresji,  nie ma miejsca na indywidualności czy inność, także seksualną. To właśnie brak akceptacji ze strony rodziny i walka z własnymi uczuciami stanie się dla Johana źródłem cierpień, od których będzie uciekał w świat muzyki.

afrykamera
Kanarek, fot. materiały prasowe

Na festiwalu AfryKamera zostaną zaprezentowane również filmy pokazywane w ramach poprzednich edycji wydarzenia, między innymi sudańska produkcja „Umrzesz, mając 20 lat”, która jest tegorocznym kandydatem tego kraju do Oscara. Ponadto w programie zwyczajowo nie zabraknie polskiego punktu widzenia na Afrykę i czarną kulturę. Na tegorocznym festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć filmy z całego kontynentu: Wybrzeża Kości Słoniowej, Algierii, Senegalu, Sudanu, Gambii, Republiki Środkowej Afryki, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga i nie tylko.

afrykamera
Placeholder, fot. Reabetswe Letsoal

Koncert zespołu PLACEHOLDER na otwarcie AfryKamery

W ramach 15. edycji AfryKamery organizatorzy przygotowali jeszcze muzyczną niespodziankę. Specjalnie na tę okazję powstał w Republice Południowej Afryki zespół Placeholder. Z wiadomych względów ich koncert odbędzie się w formie online, co nie zmienia faktu, że artyści dostarczą nam wyjątkowych wrażeń! 21 grudnia o godzinie 20:00 na kanale YouTube i Facebooku AfryKamery.

Placeholder to połączenie zarówno czterech pokoleń, jak i muzycznych żywiołów z RPA. Na czele grupy stoi wokalista i raper Jaco van der Merwe, który ma za sobą udział w wielu różnych projektach oscylujących od folku, przez metal, po spoken word. Jednym z jego najważniejszych zespołów jest Bittereinder. Kolejny artysta to Ngwako Manamela, którego wypatrzył w latach 70. słynny południowoafrykański trębacz Hugh Masakela. Dziś Manamela ma status legendarnego wibrafonisty jazzowego. Lubi też sięgać po marimbę i syntezatory. Louwrens Ferreira to z kolei multiinstrumentalista i wykształcony perkusista jazzowy. Skład dopełnia Thamsanqa Qaba, młody producent związany z muzyką elektroniczną, tworzący electro i rapowe beaty.

Członkowie Placeholder zdradzają, że ich muzyka to fuzja różnych gatunków, czyli mieszanka jazzu, electro i hip-hopu, która porwie do tańca oraz wzbudzi wiele pozytywnych emocji, ale też zadowoli świadomych i wymagających słuchaczy.

  • W styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w kinach w największych miastach Polski.
  • Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie AfryKamera: www.afrykamera.pl. Karnety na festiwal online w cenie 79 zł dostępne są w sprzedaży na portalu Going.

 

*Poprzedni wpis autora: Notowania Spotify 2020

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content