fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Inne

Zarażeni kulturą

Autor: Agnieszka Radulska | Data dodania: 27.04.2020

Pandemia koronawirusa zatrzymała nas w domach, zmuszając do spędzania życia on-line. Muzea, teatry, opery i galerie zostały tymczasowo zamknięte. Zaplanowane wcześniej  wydarzenia kulturalne są odwoływane lub zmieniane są terminy ich realizacji.  Czas spędzany w domach na izolacji społecznej nie musi być jednak czasem izolacji od kultury. W obliczu zagrożenia koronawirusem działalność instytucji kultury przeniosła się bowiem do Internetu.

Strony internetowe, a także profile tych instytucji w mediach społecznościowych  zapełniają się propozycjami inicjatyw kulturalnych, w których można uczestniczyć w zaciszu  własnego domu. Jeszcze nigdy kultura nie była tak powszechnie dostępna i tak ,,udomowiona”. Hasła :,,Zostań w domu’’, ,,Artyści przyjdą do Ciebie’’, zachęcają do korzystania z bogatego wachlarza możliwości kontaktu z kulturą online.

Kiedy do teatru czy opery?

Wszyscy miłośnicy koncertów, spektakli i wystaw muszą uzbroić się w cierpliwość, czas oczekiwania spędzając na  uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych w domowym odosobnieniu. ,,Zarażeni kulturą’’ artyści  w odpowiedzi na odwoływane wydarzenia aktywnie działają w sieci, organizując koncerty na żywo we własnych domach.

Oczywiście nie jest  to doświadczenie porównywalne z obecnością np. na sali koncertowej, ale czy miejsce zapewnione zawsze w pierwszym rzędzie nie wydaje się atrakcyjne? Teatry udostępniają spektakle, zespoły transmitują koncerty, muzea i galerie zapraszają na wirtualne spacery po swoich wnętrzach, filharmonie i opery dzielą się materiałami archiwalnymi, nagraniami z koncertów. Możemy odkrywać i podziwiać skarby kultury w dogodnym dla nas czasie i bez tłumów.

Na kontach społecznościowych instytucji kultury znajdziemy ciekawe i inspirujące materiały, wypowiedzi znanych twórców. Popularnych artystów możemy podziwiać podczas koncertów organizowanych on-line. Internet codziennie dostarcza nam świeżą dawkę kulturalnych inspiracji i podpowiedzi, jak  kreatywnie spędzić czas nie wychodząc z domu. Liczba możliwości stale się zwiększa, bo  poszczególne instytucje pracują nad kolejnymi przedsięwzięciami, w których można uczestniczyć  siedząc na własnej sofie.

A my?

Nasz Portal również aktywnie włącza się w  nurt przypominania i promowania rodzimych produkcji i już w najbliższą sobotę, o godz.17, zapraszamy Państwa na retransmisję spektaklu tanecznego „Pupile”  w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod kierownictwem Anny Moniuszko oraz tancerzy  prowadzonych przez Karolinę Garbacik. Spektakl został uznany za najciekawsze wydarzenie festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar  w roku 2018.

www.tv.proanima.pl

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.