Seans, Transmisja online

Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej – PREMIERA filmu

Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej - PREMIERA filmu Tańce stanowiły jedno z najważniejszych źródeł twórczości Fryderyka Chopina. Niemal połowa z ponad 200 jego kompozycji odnosi się do tańców już w tytule, a w wielu pozostałych, nawet jeśli nazwa tego nie wskazuje, pojawiają się wyraziste rytmy taneczne. Kompozytor był świetnym tancerzem i jako bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku. Film, wyprodukowany przez Cracovia Danza Film Studio, prezentuje właśnie tę salonową odsłonę tanecznej twórczości Chopina. Scenerię obrazu stanowią wnętrza renesansowej Willi Decjusza, w której w latach 1869-1894 mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, słynna uczennica kompozytora. W podkrakowskiej posiadłości artystka stworzyła artystyczny salon na wzór tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin, wypełniając go pamiątkami i muzyką swego mistrza. W filmie jak we śnie ożywają wspomnienia Marceliny Czartoryskiej z czasów młodości, z paryskich salonów. Przy fortepianie zasiada Chopin, a eleganckie damy i kawalerowie tańczą do jego muzyki: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. *** Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej Scenariusz: Romana Agnel, Dariusz Brojek Reżyseria: Romana Agnel Zdjęcia: Sebastian Dudek, Maciej Berg, Maciej Ejnik Występują: Romana Agnel Piotr Kowal Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź Beata Malczewska - narrator Produkcja: Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio Partner: Instytut Kultury Willa Decjusza Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/350324139539825/

01.03.2021
20:00 -
proanima.pl

Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej – PREMIERA filmu

Tańce stanowiły jedno z najważniejszych źródeł twórczości Fryderyka Chopina. Niemal połowa z ponad 200 jego kompozycji odnosi się do tańców już w tytule, a w wielu pozostałych, nawet jeśli nazwa tego nie wskazuje, pojawiają się wyraziste rytmy taneczne. Kompozytor był świetnym tancerzem i jako bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.
Film, wyprodukowany przez Cracovia Danza Film Studio, prezentuje właśnie tę salonową odsłonę tanecznej twórczości Chopina. Scenerię obrazu stanowią wnętrza renesansowej Willi Decjusza, w której w latach 1869-1894 mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, słynna uczennica kompozytora. W podkrakowskiej posiadłości artystka stworzyła artystyczny salon na wzór tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin, wypełniając go pamiątkami i muzyką swego mistrza.
W filmie jak we śnie ożywają wspomnienia Marceliny Czartoryskiej z czasów młodości, z paryskich salonów. Przy fortepianie zasiada Chopin, a eleganckie damy i kawalerowie tańczą do jego muzyki: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa.
Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku.
***
Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej
Scenariusz: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Reżyseria: Romana Agnel
Zdjęcia: Sebastian Dudek, Maciej Berg, Maciej Ejnik
Występują:
Romana Agnel
Piotr Kowal
Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź
Beata Malczewska – narrator
Produkcja: Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio
Partner: Instytut Kultury Willa Decjusza

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/350324139539825/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej – PREMIERA filmu

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.