Wystawa “Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”

 

Rezerwujcie czas 4.11. (środa) o godz. 20.00 na spotkanie ONLINE z twórcami wystawy połączone z video-spacerem po ekspozycji!
❗️ 👉 LINK : https://youtu.be/HyFOImBKxFo 👈 ❗️
Porozmawiacie z Tomaszem Armadą – artystą, projektantem, Agatą Pyzik- kuratorką, Anną Grunwald i Aleksandrem Robotyckim – kuratorami wystawy ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 🎥 Dyskusję na żywo uzupełniać będzie oprowadzenie po ekspozycji! 🎥
TEMAT: Kulisy powstawania wystawy i projekt „Rzeczy Kultowe”.
Wystawa “Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” to kolejna odsłona projektu Rzeczy Kultowe. Poprzez kultowość rozumiemy kulturową moc oddziaływania i emanowania rozmaitych fenomenów uzewnętrzniającą się w zjawiskach masowych lub manifestującą się w opiniotwórczych bańkach. Fenomenem jesteśmy też dla siebie my, Polacy. Polska swoistość stała się dla nas, w kontekście tej wystawy, przedmiotem namysłu i powrotu do znanej XIX-wiecznej etnograficznej idei dokumentowania typów ludowych.
W epokach przejściowych, zmiennych, typologia ułatwia zrozumienie tego, co się dzieje, a zarazem motywuje do powrotu „do źródeł”. Jedną z naszych inspiracji jest ikonografia cyklu „Tańce polskie” Zofii Stryjeńskiej, artystki odnowy tzw. stylu zakopiańskiego i ludowego oraz ich awangardowo-popularnej stylizacji w Polsce międzywojennej.
Kim są współcześni Polacy? Kim jesteśMY po 30 latach transformacji? Temat przewodni wystawy “Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” to współistniejąca w społeczeństwie polskim wielokrotność konfliktów. Milenialsi versus boomerzy. Inteligencja versus Beneficjenci 500+… i wiele więcej. Inspiracją dla jej twórców jest też napięcie pomiędzy kulturą wysoką i niską, miejską i ludową.
Na wystawie przedstawimy Wam 13 „typów” – figur, jak w dawnych podręcznikach etnografii. To nie żywe osoby, ale „awatary”. Zlepione z medialnych wizerunków wytworzonych przez tabloidy, inteligenckie tygodniki, liberalne dzienniki i populistyczne brukowce.

Patroni medialni: Magazyn Szum, Contemporary Lynx, Kultura Liberalna, Nowy Obywatel, NotesNa6Tygodni, Glamour.
Kuratorzy: Tomasz Armada, Agata Pyzik
Kuratorzy ze strony PME: Anna Grunwald, Aleksander „Bratek” Robotycki
Scenografia: Paweł Lewoc, Katarzyna Similak
Identyfikacja wizualna: Kacper Szalecki,
Sasa Lubińska


Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Więcej: http://bit.ly/ArmadaPME

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/404172657277275/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.