lodzkie
09.07 - 31.08.2021
w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota, niedziela
08:00-22:00

Wystawa Radka Redmana Stępnia “Łódź Nieoczywista”

Radek REDMAN Stępień
ŁÓDŹ NIEOCZYWISTA
wernisaż: 9.07.2021, godz. 18.00
pokazy filmów: 9.07.2021, godz. 18.00 – 20.00
wystawa czynna: 9.07 – 31.08.2021
GALERIA ZEWNĘTRZNA
PASAŻ KULTURY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
ŁÓDZKI DOM KULTURY
UL. TRAUGUTTA 18, ŁÓDŹ

Radek Stępień – znany jako „REDMAN”, fotograf, założyciel fanpage’y: Urban Explorers Łódź (miejsca opuszczone) oraz Radek Redman Stępień (tajemnice Łodzi, klatki schodowe, zakamarki, łódzkie kamienice). Społecznik, organizator wycieczek, spacerów, warsztatów, odnajduje miejsca i elementy architektoniczne, o które należy zadbać.
Laureat dwóch nagród w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”: w kategorii Incjatywy – Urban Explorers Łódź – za docieranie w niedostępne miejsca i odkrywanie nieznanej strony miasta oraz w kategorii Ludzie – Radek „Redman” Stępień, Łódzki Indiana Jones – za eksplorowanie niedostępnych zakamarków Łodzi i odnajdywanie piękna w ruinach.
Pomysłodawca i organizator trzech edycji Festiwalu Eksploracji Miejskiej – projekt był dwukrotnym laureatem miejskiego programu „Kultugranty” Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Współtwórca czterech edycji „Bałuckiego kalendarza”, który kupowali nie tylko Łodzianie, trafił on do wielu polskich miast oraz na prawie wszystkie kontynenty.
Prelegent TEDxPiotrkowskaStreet nt. „Odkrywania miasta na nowo”. Współpracował również z Uniwersytetem Łódzkim w ramach projektu: „Uniwersytet Łódzki z innej perspektywy” oraz publikacji o UŁ pt. „Łódzkie przestrzenie i praktyka teorii. 70 lat Katedry Teorii Literatury Uniwersytetu Łódzkiego (1945–2015)”.
Dla Urzędu Marszałkowskiego wykonał materiał zdjęciowy i filmowy w ramach kampanii „Promuje łódzkie”. Współpracował z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w ramach wystawy „Efekt ostateczny” oraz w ramach projektu „Łódzkie Wątki” przeprowadził wykład „Łódź w fotografii”. Współpracował z Bałuckim Ośrodkiem Kultury – w ramach projektu Bałucki Bigiel (dwie edycje).
Pokazuje na swoich stronach Łódź zapomnianą przez Boga, ale jakże piękną i tajemniczą. Do tej pory jego prace można było oglądać w ramach autorskich wystaw: „Łódź Kontrastów”, Stare Kino Cinema Residence; „Urban Explorers”, Niebostan Łódź oraz w szeregu wystaw organizowanych przez m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Książki Artystycznej czy MPK Łódź.
O jego pasji pisała m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Łódzki” czy „Express Ilustrowany”, a reportaże o nim można było zobaczyć min. w TVP 3 Łódź w programie „Pod skórą”.

RADEK „REDMAN” STĘPIEŃ O SOBIE
Nazywam się Radosław Stępień, ale na mieście mówią na mnie Redman. W 2011 roku mijałem codziennie Dworzec Łódź Fabryczna. To były czasy pierwszych przemian miasta. Z Łodzi szarej, potocznie uważanej za brzydką ‒ w tamtych czasach nie było to prawdziwe stwierdzenie. Mijając codziennie te same miejsca zacząłem bardziej zgłębiać historię mojego miasta. Dołączyłem do grup łódzkich na portalu społecznościowym – zobaczyłem tam, jak kiedyś wyglądało moje miasto. Ciekawość zwyciężyła i zacząłem odwiedzać dawne fabryki, znajdowałem ślady minionej świetności, wyszukiwałem ciekawostki. Od tego czasu wszystkie inne pasje zeszły na dalszy plan. Łódź stała się „Moją Ziemią Obiecaną”. Dla własnej przyjemności zacząłem zwiedzać zakamarki wcześniej mi nieznane. Podwórka i klatki schodowe, to coś, co uwielbiam. Czasem wystarczy przekroczyć próg bramy, żeby wejść do innego wymiaru. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Na swoich stronach pokazuję miejsca niedostępne, opuszczone. Fotorelacje z łódzkich, cudownych kamienic. To stało się sensem mojego życia. Z czasem zacząłem wciągać w to innych. Tych, którym nie wystarcza tylko „zewnętrzna strona miasta”. Nawet jeśli dziesięć osób przekroczy tę granicę, którą ja przekraczam, to będzie to dla mnie wielka satysfakcja.

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.