Spektakl

Wstyd | premiera

WSTYD | premiera reż. Małgorzata Wdowik streaming 7.02.2021, g. 19:00 na vod.nowyteatr.org bilety: 15 PLN UWAGA! Premiera będzie dostępna wyłącznie w streamingu na vod.nowyteatr.org Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić? \"Wstyd\" to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emo­cjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek. Z eksplikacji reżyserki: \"Przez jakiś czas ta historia była dla niej nudna. Raz już próbowała ją spisać. Kiedyś nawet kupiła zeszyt. Skończyła na jednej kartce. Na momencie, kiedy się urodziła. A przecież nie chodziło o to, że nie pamiętała. Dzięki mamie miała dobrą pamięć. Bo ta kiedy była w ciąży z nią nie dopuszczała męża do siebie. To takie zwierzęce określenie. To przecież byka do krowy się dopuszcza. Na wsi te określenia się ze sobą mieszały. I jak tak zaczęła pisać to zrozumiała, że od początku była przegrana bo nawet te zwierzęta były tam ważniejsze od nich. Świni trzeba było dać jeść a im niekoniecznie. Bo świnia jak się naje to będzie gruba i będą z tego pieniądze. A co będzie z dzieci? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć i tak przestała pisać. \" Reżyseria: Małgorzata Wdowik Tekst: Weronika Murek, Małgorzata Wdowik Materiały dokumentalne: Agata Baumgart Operator kamery: Agata Baumgart / Michał Stajniak Reżyseria światła, przestrzeń: Aleksandr Prowaliński Muzyka: Jan Rabiej Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas Występują: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Jaśmina Polak W identyfikacji wizualnej wykorzystano fotografię z cyklu „Mama”, © Aneta Grzeszykowska, 2018 Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/461452091537506/

07.02.2021
19:00 - 21:00

WSTYD | premiera
reż. Małgorzata Wdowik
streaming 7.02.2021, g. 19:00 na vod.nowyteatr.org
bilety: 15 PLN

UWAGA! Premiera będzie dostępna wyłącznie w streamingu na vod.nowyteatr.org

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić?

“Wstyd” to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emo­cjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek.

Z eksplikacji reżyserki:
“Przez jakiś czas ta historia była dla niej nudna. Raz już próbowała ją spisać. Kiedyś nawet kupiła zeszyt. Skończyła na jednej kartce. Na momencie, kiedy się urodziła. A przecież nie chodziło o to, że nie pamiętała. Dzięki mamie miała dobrą pamięć. Bo ta kiedy była w ciąży z nią nie dopuszczała męża do siebie. To takie zwierzęce określenie. To przecież byka do krowy się dopuszcza. Na wsi te określenia się ze sobą mieszały. I jak tak zaczęła pisać to zrozumiała, że od początku była przegrana bo nawet te zwierzęta były tam ważniejsze od nich. Świni trzeba było dać jeść a im niekoniecznie. Bo świnia jak się naje to będzie gruba i będą z tego pieniądze. A co będzie z dzieci? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć i tak przestała pisać. ”

Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Tekst: Weronika Murek, Małgorzata Wdowik
Materiały dokumentalne: Agata Baumgart
Operator kamery: Agata Baumgart / Michał Stajniak
Reżyseria światła, przestrzeń: Aleksandr Prowaliński
Muzyka: Jan Rabiej
Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas
Występują: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Jaśmina Polak
W identyfikacji wizualnej wykorzystano fotografię z cyklu „Mama”, © Aneta Grzeszykowska, 2018

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/461452091537506/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Wstyd | premiera

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.