podlaskie

WIELKA PARADA BRANICKICH to uroczysty przejazd husarii przez Białystok w celu upamiętnienia rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego!

17.10.2021 – Program
13.30 Msza św. Łacińska – Stara Fara
– przed katedrą błogosławieństwo i wymarsz Husarii
15.00 Parada Branickich przez śródmieście (Rynek Kościuszki, Suraska, Kilińskiego)
– pod Ratuszem vivat i wystrzał armatni ku pamięci hetmana Jana Klemensa Branickiego
16.00 Braniccy – ku chwale (scena rodzajowa przed Pałacem Branickich, spotkanie z husarią)
Jan Klemens Branicki to potężny magnat, który uczynił z Białegostoku metropolie promieniującą polską kulturą.
Poza postacią Jana Klemensa warto podkreślić rolę Jego ojca Stefana Mikołaja Branickiego twórcy symbolu Białegostoku, a zarazem wojewody podlaskiego. Stefan Branicki władał Tykocinem i wsią Białystok. To on uzyskał prawa miejskie dla niego. Rozwijał polską kulturę, służył jako towarzysz husarski, a pod Wiedeń wysłał Chorągiew Husarską, która okryła się sławą, a nazwiska poległych husarzy potwierdzają fakt walk naszych wojsk.

Uroczysta parada będzie nawiązywała do całej historii miasta i regionu w połączeniu ze zwycięską historią Polski. Zaprezentowane będą różne formacje Rzeczypospolitej na czele z husarią. Radosne świętowanie będzie miało aspekt edukacyjny, namacalnej wręcz żywej lekcji historii. Zależy nam na prezentacji, w sposób dynamiczny, w przestrzeni publicznej, wychodząc do szerokiej publiczności, rodzin, dzieci i młodzieży, kultury i historii. Wizytówką Parady będzie, najbardziej znana i oryginalna formacja w historii Polski jaką była husaria.
Branicki został doceniony przez Króla Jana III Sobieskiego i uzyskał godność Stolnika Wielkiego Koronnego a później wojewody podlaskiego. W 1703 roku Jan Klemens przekazał chorągiew husarską na służbę królowi. Chcemy podkreślić rolę podlaskich wojsk, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego.

Informacje pochodzą ze strony:
https://www.facebook.com/events/295314165431578/

 


👉 Znajdź inne ciekawe wydarzenia w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<


👉Tutaj możesz też samodzielnie dodać wydarzenie kulturalne >>> bezpłatne dodawanie imprez <<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content