mazowieckie

Sześcioczęściowe arcydzieło Johanna Sebastiana Bacha zostało napisane na Boże Narodzenie w 1734 roku, co potwierdza autograf kompozytora na zachowanej do dziś rękopiśmiennej partyturze.

Na nowo odkryty w XIX wieku, utwór należy obecnie do kanonu muzyki wykonywanej w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. W czasach Bacha poszczególne kantaty składające się na oratorium rozbrzmiewały pojedynczo podczas uroczystości trzech kolejnych dni Bożego Narodzenia, w Nowy Rok, w niedzielę po nim następującą oraz w święto Epifanii. Dziś muzyczna opowieść o narodzeniu Chrystusa najczęściej wykonywana jest podczas dwóch wieczorów. W takiej postaci zabrzmi również w interpretacji Artystów Polskiej Opery Królewskiej.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć trzy ostatnie kantaty ze słynnego oratorium. W części czwartej następuje refleksja nad historią obrzezania i nadania imienia Jezusowi z przepiękną arią wykorzystującą efekt echa, Flößt mein Heiland, flößt dein Namen. Dwie kolejne kantaty dotyczą podróży Mędrców ze Wschodu i złożenia przez nich darów Dzieciątku. Prowadzeni przez gwiazdę, kierują się ku nowonarodzonej Światłości, której ostateczną emanacją jest finalnychór (Nun seid ihr wohl gerochen an eurer Feinde Schar). To właśnie w nim zespół wokalny wraz z towarzyszącymi mu trąbkami, obojami i smyczkami uroczyście ogłasza triumf Boga nad działaniami nieprzyjaciół.

Wydarzenie pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS

✅ PROGRAM:
Johann Sebastian Bach – Weihnachts-Oratorium, BWV 248
Musik zu Weihnachten, Neujahr und Epiphanias
• kantata IV: Fallt mit Danken, fallt mit Loben
• kantata V: Ehre sei dir, Gott, gesungen
• kantata VI: Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben

✅ WYKONAWCY:
OLGA PASIECZNIK SOPRAN
ANNA RADZIEJEWSKA ALT
JACEK SZPONARSKI TENOR (EWANGELISTA)
TOMASZ KRZYSICA TENOR
JAROSŁAW BRĘK BAS
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT

Czas trwania: 1h 30 min
Miejsca na widowni są nienumerowane.

📍 ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE, PLAC ZAMKOWY 4

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content