Koncert, Transmisja online

Vivat Mozart! [transmisja PPV]

Vivat Mozart! [transmisja PPV] Koncert transmitowany na https://livefilharmonia.szczecin.pl. ------ ARTYŚCI ✪ Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie ✪ Paweł Maślanka - skrzypce ✪ Przemysław Neumann - dyrygent UTWORY ♬ Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia nr 36 C-dur KV 425 Linzka ♬ Wolfgang Amadeus Mozart - Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219 ------ Mozart komponował wiele swoich największych dzieł z szybkością, która wprawiała w zakłopotanie wielu jego współczesnych i zadziwia także nas. Przykładem jest jego 36 Symfonia. Wszystko wskazuje na to, że jej cztery w pełni rozbudowane części ukształtowały się w ciągu zaledwie czterech lub pięciu dni w 1783 roku! Jednak przyspieszone tempo Mozarta nie dotyczyło tylko pisania nowych dzieł. „Powinno się ją wysłać do zamiatania ulic” – tak Leopold Mozart skomentował postać nowej teściowej swojego syna Wolfganga. Gniewał się na Frau Weber nie bez powodu – zakazała ona młodemu kompozytorowi spotkań z jej córką, ponieważ nie podpisał on kontraktu małżeńskiego. Do przyspieszonego ślubu doszło w 1782 roku w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Pragmatyczny Leopold jeszcze wiele miesięcy rwał włosy z głowy, dowiadując się o szczegółach tej pospiesznej umowy i ceremonii! W następnym roku mieszkający w Wiedniu Mozartowie postanowili złożyć wizytę surowemu Leopolodowi w Salzburgu. W drodze powrotnej zatrzymali się w Linzu, gdzie Wolfgang obiecał wykonać jedną ze swoich symfonii. Zagniewany ojciec nie był największym problemem w tej podróży. 31 października kompozytor napisał do niego: „We wtorek… koncertuję tutaj w teatrze, ale nie zabrałem ze sobą nut ani jednej symfonii! Z zawrotną prędkością piszę nową, która musi być już ukończona! Cóż, muszę kończyć, bo naprawdę muszę zabrać się do pracy”. W muzyce nie odnajdziemy żadnego śladu stresu po spotkaniu Konstancji z Leopoldem oraz pośpiechu, jaki Wolfgang mógł odczuwać przy komponowaniu symfonii. Wręcz przeciwnie – Mozart pierwszy raz rozpoczyna symfonię pewnym, przekonującym, ale powolnym dźwiękiem (podobno wstęp ten w sposób niezwykły fascynował Beethovena). W dostojnej trzeciej wprowadził trąby i bębny – pierwszy raz użył ich w wolnej części! Jeżeli są Państwo ciekawi, czy Leopold w końcu zaakceptował Konstancję, to niestety do końca wyrażał się o niej „ta cała pani Weber”, ale historia Mozarta jest dowodem na to, że pośpiech nie zawsze jest złym doradcą! Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1030354864141023/

29.01.2021
19:00 - 20:00

Vivat Mozart! [transmisja PPV]

Koncert transmitowany na https://livefilharmonia.szczecin.pl.
——
ARTYŚCI
✪ Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
✪ Paweł Maślanka – skrzypce
✪ Przemysław Neumann – dyrygent
UTWORY
♬ Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia nr 36 C-dur KV 425 Linzka
♬ Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219
——
Mozart komponował wiele swoich największych dzieł z szybkością, która wprawiała w zakłopotanie wielu jego współczesnych i zadziwia także nas. Przykładem jest jego 36 Symfonia. Wszystko wskazuje na to, że jej cztery w pełni rozbudowane części ukształtowały się w ciągu zaledwie czterech lub pięciu dni w 1783 roku! Jednak przyspieszone tempo Mozarta nie dotyczyło tylko pisania nowych dzieł.
„Powinno się ją wysłać do zamiatania ulic” – tak Leopold Mozart skomentował postać nowej teściowej swojego syna Wolfganga. Gniewał się na Frau Weber nie bez powodu – zakazała ona młodemu kompozytorowi spotkań z jej córką, ponieważ nie podpisał on kontraktu małżeńskiego. Do przyspieszonego ślubu doszło w 1782 roku w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Pragmatyczny Leopold jeszcze wiele miesięcy rwał włosy z głowy, dowiadując się o szczegółach tej pospiesznej umowy i ceremonii!
W następnym roku mieszkający w Wiedniu Mozartowie postanowili złożyć wizytę surowemu Leopolodowi w Salzburgu. W drodze powrotnej zatrzymali się w Linzu, gdzie Wolfgang obiecał wykonać jedną ze swoich symfonii. Zagniewany ojciec nie był największym problemem w tej podróży. 31 października kompozytor napisał do niego: „We wtorek… koncertuję tutaj w teatrze, ale nie zabrałem ze sobą nut ani jednej symfonii! Z zawrotną prędkością piszę nową, która musi być już ukończona! Cóż, muszę kończyć, bo naprawdę muszę zabrać się do pracy”.
W muzyce nie odnajdziemy żadnego śladu stresu po spotkaniu Konstancji z Leopoldem oraz pośpiechu, jaki Wolfgang mógł odczuwać przy komponowaniu symfonii. Wręcz przeciwnie – Mozart pierwszy raz rozpoczyna symfonię pewnym, przekonującym, ale powolnym dźwiękiem (podobno wstęp ten w sposób niezwykły fascynował Beethovena). W dostojnej trzeciej wprowadził trąby i bębny – pierwszy raz użył ich w wolnej części!
Jeżeli są Państwo ciekawi, czy Leopold w końcu zaakceptował Konstancję, to niestety do końca wyrażał się o niej „ta cała pani Weber”, ale historia Mozarta jest dowodem na to, że pośpiech nie zawsze jest złym doradcą!

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1030354864141023/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Vivat Mozart! [transmisja PPV]

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.