Bohaterem 47 Typorozmowy jest Marcin Wysocki. Urodzony w 1981 w Katowicach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zakończył dyplomem w 2005 roku, który obejmował projekt gazety ukazującej się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Był jej dyrektorem artystycznym przez cztery lata.

W międzyczasie czasie realizował projekty plakatów i elementów identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury (m. in. Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Sinfonietty Cracovii) oraz wygląd aplikacji geo-informacyjnych dla urzędów kilkunastu miast (m. in. Gliwic, Bytomia). Był autorem animacji wideoklipów muzycznych i scenografii wystaw.
Od 2011 roku pracując w CSW Kronika projektuje jej materiały promocyjne i wydawnictwa (kilkadziesiąt plakatów, książki, katalogi). Robi to z przyjemnością do dziś.

W latach 2016–2018 współpracuje z biurem projektowym SOKKA. Jest w nim odpowiedzialny za całość jego identyfikacji wizualnej. Jest członkiem zespołu przeprowadzającego audyty wzornicze w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zaprojektowane przez niego książki regularnie zdobywają wyróżnienia i nagrody oraz są doceniane w Polsce i na świecie (Konkurs Śląska Rzecz, Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku, rocznik Print Control, katalog PALETTE 08 Iridescent wydawnictwa victionary).
W 2019 roku zrobywa główną nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii plakatu animowany dla plakatu wystawy Królowa pszczół o raz wyróżnianie w kategorii plakat użytkowy za plakat wystawy „Nic się nie stało”.
W 2020 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i obronił pracę „Wystawa sztuki współczesnej jako usługa. Badanie potrzeb odbiorców wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Analiza i poprawa procesów projektowych wpływających na doświadczenia odwiedzających wystawy”.
Rozmawia: Adrian Chorębała

TYPOROZMOWY – rozmowy o typografii w oparciu o książkę TYPOHISTORIE
Wspólny projekt Galerii Rondo Sztuki w Katowicach, ASP w Katowicach, z DIZAJN BWA we Wrocławiu, BWA we Wrocławiu i ASP we Wrocławiu.
Każdy wtorek o godz. 15.00 + wydania Extra!
FACEBOOK: RONDO SZTUKI

Cykl rozmów o typografii oparty na książce „ Typohistorie” (wydawca: ASP we Wrocławiu, redakcja: Beata Bartecka, Iwona Matkowska, Maciej Majchrzak, informacja poniżej) „Typohistorie” są dla typorozmów pretekstem, bazą do dialogu na temat projektowania pisma, jego wpływ na rzeczywistość, dizajn, sztukę i codzienność. Rozmówcami będą początkowo interlokutorzy z książki, by później poszerzyć grono o kolejne perspektywy badawcze i praktyków oraz teoretyków typografii. Krój pisma towarzyszy nam każdego dnia. Fonty atakują nas z każdego zakamarka. A ich wszechobecność sprawia, że przez typografię można wytłumaczyć różne procesy i mechanizmy działania! Typografia to rozmaite historie. Emocje. Ludzie. Życie.

Do rozmów zapraszamy nie tylko projektantów, ale także artystów, aktywistów, badaczy, naukowców z różnych dziedzin. Typorozmowy to także platforma łącząca instytucje z Katowic i Wrocławia, która pokaże, że wspólnie można się od siebie uczyć, inspirować i wymieniać ideami. Typorozmowy to nie tylko eksplorowanie lokalnych środowisk, ale sięganie po osobowości z wielu zakątków Polski i świata. Chcemy przypomnieć w tych niepewnych czasach jaką wartością może być rozmowa i wymiana poglądów!

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/145402707498340/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.