kujawsko-pomorskie
W czwartek, 12 sierpnia, zapraszamy na prelekcję Toruń w balonowym Pucharze Gordona Bennettao czyli opowieść 0 balonowym Toruniu w czasach II RP.
Mariusz Thomas przypomni tradycje toruńskiej jednostki balonowej. Prelekcja online odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.
Mariusz Thomas: toruńscy baloniarze nie tylko służyli ojczyźnie, ale i wpisali się w krajobraz międzywojennej stolicy województwa pomorskiego, poprzez podejmowane działania sportowe, m.in. było to uczestnictwo w zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta. Te prestiżowe rozgrywki były specjalnością Polaków, także baloniarzy-sportowców, tych związanych z Toruniem. Historia dopisała ciąg dalszy tej opowieści, w tym roku zawody odbędą się w Toruniu, dlatego warto przypomnieć naszych baloniarzy i ich sukcesy sprzed lat.
Prelekcja odbędzie się w ramach cyklu Wieczory Toruńskie. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Na zdjęciu: VII Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. pułkownika Aleksandra Wańkowicza w Toruniu. Napełnianie balonów gazem we wnętrzu hali. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Toruń w balonowym Pucharze Gordona Bennetta

organizator: Książnica Kopernikańska w Toruniu
źródło: https://www.facebook.com/events/581182559536552/

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content