„The Dish”, reż. Mohammad Rasoulof
2008, 60 min
pokaz filmu i rozmowa z Jackiem Zydorowiczem
prowadzenie: Aleksandra Skowrońska
wydarzenie online: dostęp do filmu od g. 18 do g. 20 (link dostanie udostępniony w dniu wydarzenia), o g. 20 rozmowa z Jackiem Zydorowiczem (facebook live)

Telewizja satelitarna, choć nielegalna, stanowi nieodzowną część życia codziennego Irańczyków. Anteny satelitarne są wszędzie: choć zabronione, tłoczą się na dachach mieszkań, chwieją się na parapetach wieżowców, a nawet chronią przed burzami piaskowymi namioty nomadów.

Anteny, wytwarzane na tyłach prywatnych manufaktur, instalowane pod osłoną nocy, czasem ukrywane, często widoczne, dominują irański krajobraz medialny prowokując pytanie o potrzebę dostępu do informacji i jej materialnego, infrastrukturalnego zaplecza.
Wyrazisty i mocny dokument Mohammada Rasoulofa, irańskiego reżysera, zdobywcy m.in. Złotego Niedźwiedzia za film „Zło nie istnieje” (2020).

prof. UAM, dr hab. Jacek Zydorowicz: od 2003 roku pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się sztuką najnowszą, kulturą wizualną i kulturami alternatywnymi. Opiekun i kurator Galerii Akademickiej na kampusie Ogrody. Autor książek Artystyczny wirus. Polska sztuka krytyczna wobec przemian kultury po 1989 roku (Warszawa 2005), Kultura wizualna w dobie terroryzmu (Poznań 2018), współredaktor książki Sztuka współczesna i jej filozoficzne komentarze (Poznań 2004, red.: T. Kostyrko, G. Dziamski, J. Zydorowicz), współredaktor tomu O wstręcie i wstydzie, Studia Kulturoznawcze nr 1(2)/2012 (red.: Jacek Zydorowicz, Sylwia Szykowna). Ponadto liczne publikacje z obszaru krzyżujących się dyskursów sztuki, terroryzmu i religijności m.in. w Art Inquiry. Recherches sur les arts, Kulturze Współczesnej, Czasie Kultury oraz w Przeglądzie Religioznawczym.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
grafika: Joanna Dyba / jakgdyby

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/388580115443703/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.