kujawsko-pomorskie

✉️ Kolejny wykład w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcimy nowemu-staremu obrazowi Jana Vermeera, czyli Czytającej List. To – stanowiące ozdobę drezdeńskiej galerii malowidło – musiało czekać ponad trzysta pięćdziesiąt lat, by na jaw wyszła prawda, jak w istocie wyglądało, gdy zostało zdjęte ze sztalugi.

✉️ To, co jeszcze do niedawna uznane było za portret dziewczyny czytającej przy oknie w skromnie urządzonym pomieszczeniu… wciąż jest tym samy portretem, ale z w jego tle znajduje się odsłonięty przez konserwatorów zabytków obraz, który przez wieki znajdował się szczelnie ukryty pod warstwą farby.

✉️ Okazuje się, że Jan Vermeer chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i na podejrzanie pustej ścianie w rzeczywistości umieścił oprawioną w ramę postać Kupidyna. Dlaczego jednak przez tyle lat pozostawał on niewidoczny? Kto i dlaczego zamalował ten obraz? Jaka jest historia powstania tego dzieł? Skąd wzięły się te wszystkie zmiany? I co tak naprawdę się za tym wszystkim kryje? O tym wszystkim dowiemy się z kolejnego wykładu już 30 listopada 2021 roku o godz.18:30 w Sali Wielkiej, a także na artusowym Facebooku i YouTubie.
✉️ Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Informacje pochodzą ze strony organizatora imprezy. Toruń

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content