Kino i chill? Co poniedziałek na Sztauwajerach! W tych pięknych okolicznościach przyrody odbędzie się seria wakacyjnych seansów pod chmurką. W poniedziałki po zachodzie słońca ? wyemitujemy produkcje wyselekcjonowane wspólnie z Instytucją Filmową Silesia Film. Leżaki czekają! ? ? ?

Sztauwajerowy Klub Filmowy startuje w ? każdy poniedziałek ok. 21:00 ? W programie zestaw 9 fascynujących dokumentów o ludziach i zjawiskach. ? Zaczynamy od miejsca i czasu gdzie wszystko się zaczęło, czyli od swingującego Londynu lat 60, przez który poprowadzi nas Michael Caine w urzekającym dokumencie „My Generation”. Potem pokażemy co istotnego w świecie muzyki, mody, fotografii i tańca działo się w czasie kolejnych dekad. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć opowieści o ikonie popkultury lat 70. i 80. – Grace Jones, o królowej sceny indie – PJ Harvey, o magii polaroidów oraz o modzie hip – hopowej przedstawionej przez tak istotne symbole gatunku jak: Pharell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i André Leon Talley.
?. ?. ?. Przed seansami filmoznawcy z ekipy Silesia Film opowiedzą o prezentowanych produkcjach, okolicznościach ich powstania oraz umieszczą dane zjawiska na popkulturowej mapie.

Film na Trzech Stawach to najlepszy sposób na spędzenie poniedziałkowych wieczorów! Warto być o czasie, bo powtórek nie będzie! Zapraszamy! ? ? ?

? WSTĘP WOLNY! ?

?. ? ?. ? SZCZEGÓŁOWE OPISY FILMÓW ?. ? ?. ?
____________________

? 13.07.2020 ?
Jutro albo pojutrze / Minding the Gap | reż. Bing Liu, USA, 2018 | 93 min

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele mieszkający w stanie Illinois. Spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Tematem filmu jest dorastanie tych trzech młodych mężczyzn. Za kamerą stanął jeden z nich – Bing Liu. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

Obraz był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy.

? 20.07.2020 ?
Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń / Instant Dreams | reż. Willem Baptist, Holandia, 2017 | 92 min
Wśród różnych formatów wywoływanych błyskawicznie zdjęć, jakie pojawiły się do tej pory na rynku, Polaroid był pierwszy, oryginalny i najlepszy. Kiedy firma ogłosiła koniec produkcji w 2008 roku, obawiano się, że zniknie na zawsze. Ale ostatnia działająca fabryka Polaroida została zakupiona przez grupę entuzjastów.

Film ilustruje magię polaroidów, a także ich rolę i znaczenie w świecie popkultury i społeczeństwie. Reżyser zabiera nas w niesamowitą podróż do nieistniejącego już dziś świata fotografii, pokazując kilka powiązanych z nim wyjątkowych osób, które właśnie za pomocą aparatu Polaroida próbują uchwycić ważne dla siebie, unikalne momenty w życiu

? 27.07.2020 ?
Pixadores | reż. Amir Escandari, Finlandia/Dania/Szwecja, 2014 | 93 min.

Pixação – specyficzny anarchistyczny model graffiti, którego twórcy zdobią ściany lub puste budynki charakterystycznymi rysunkami, wykonywanymi sprayem w skomplikowanych warunkach, nierzadko przy pomocy niebezpiecznej wspinaczki, na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach. Film portretuje czterech młodych przedstawicieli tego ruchu: Djana, Williama, Ricardo i Biscoito. Wszyscy pochodzą ze slumsów w São Paulo, ale łączy ich jeden cel: wykorzystują graffiti do wyrażania siebie, jako formę protestu i jawnej krytyki społeczeństwa. Nazywają siebie Pixadores, czyli żołnierzami, którzy mają misję, chcą zostawić po sobie ślad i dokonać zmian w otaczającej rzeczywistości.

? 3.08.2020 ?
PJ Harvey. A Dog Called Money | reż. Seamus Murphy,
Irlandia/Wielka Brytania, 2019 | 92 min

PJ to od początku lat 90. ikona brytyjskiej sceny indie. Artystka oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy znajdują się w Kabulu w Afganistanie. Pozostałe miejsca ich podróży to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji, zbiera wrażenia, obserwuje, słucha i przyswaja.
Wszystko to daje początek piosenkom z albumu „The Hope Six Demolition Project”. Po powrocie do Londynu PJ Harvey nagrywa te utwory ze swoim zespołem w specjalnie zaprojektowanym studiu w Londynie.

? 10.08.2020 ?
Przeżyć: metoda Houllebecqua /To Stay Alive – A Method | reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, Holandia, 2016 | 70 min.

Uwaga ! W rolach głównych wielki francuski pisarz i zafascynowany jego twórczością Iggy Pop.

Iggy Pop, ikona popkultury, odgrywa główną rolę w filmie – jest po nim swoistym przewodnikiem. „Przeżyć: metoda Houellebecqa” rejestruje odwiedziny Iggy’ego w domu Michela… Choć nie jest to do końca Michel, i nie jest to do końca jego dom…Twórcy filmu, mimo że opowiadają o szaleństwie, od którego nie ma ucieczki, nie odmalowali „Przeżyć: metody Houellebecqa” w czarnych barwach. Swoisty filmowy kolaż komizmu i powagi.

? 17.08.2020 ?
Strike a pose. Tancerze Madonny / Strike a Pose | reż. Ester Gould, Reijer Zwaan, Holandia/Belgia, 2016 | 83 min

W 1990 roku siedmiu młodych tancerzy wyruszyło z Madonną w najbardziej kontrowersyjną w jej karierze trasę koncertową Blond Ambition Tour owianą aurą skandalu. Sześciu z nich było gejami. Dla niespełna dwudziestoletnich chłopaków była to podróż życia, sportretowana w słynnym filmie dokumentalnym z 1991 roku „W łóżku z Madonną”.

Nakręcony 25 lat później film „Strike a Pose: Tancerze Madonny” pokazuje jak naprawdę wyglądało wtedy otwarte przyznanie się do bycia sobą, i jakie problemy to ze sobą niosło. Obserwujemy, jak potoczyło się życie tancerzy po zakończeniu trasy. Opisują oni kulisy własnego życia i emocjonalne uzależnienie od Madonny. Opowiadają o cenie, jaką zapłacili za bycie społeczną ikoną, a także o walce, jaką musieli stoczyć z samymi sobą.

?. WIDZIMY SIĘ! ?

WSPÓŁORGANIZATOR:
Instytucja Filmowa SILESIA FILM
PARTNERZY:
Tauron Nowa Muzyka Katowice
Millennium Docs Against Gravity

_____________

? 23.06.2020 ?
My Generation | reż. David Batty, Wielka Brytania, 2017 | 85 min

Film przenosi nas w sam środek złotych lat 60. ubiegłego wieku.
Opowiada historię narodzin popkultury w swingującym Londynie widzianą oczami słynnego aktora Michaela Caine’a. To fantastyczny kolaż składajacy sie z ogromnej ilosci archiwalnych nagrań. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Caine okazuje się wspaniałym gawędziarzem zdradzającym bezcenne anegdoty, które w połączeniu ze ścieżką dźwiękową składającą się z największych przebojów lat 60. oddają energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.

? 30.06.2020 ?
Grace Jones: Bloodlight and Bami | reż. Sophie Fiennes, Wielka Brytania/Irlandia, 2017 | 116 min

Grace Jones – ikona popkultury lat 70. i 80. XX wieku, piosenkarka, aktorka modelka, symbol oryginalnego stylu i wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku końca ubiegłego wieku. Podziwiana za wizualną stronę występów i szatę graficzną płyt słynie z oryginalnego, androgynicznego wizerunku. Film jest portretem jej prywatnego i artystycznego życia. Poznajemy ją zarówno w roli córki, jak i matki, siostry oraz babki. Śledzimy jej karierę zawodową oraz oglądamy specjalny występ z legendarnymi hitami, takimi jak „Pull Up to the Bumper” czy „Slave to the Rhythm”. Widzimy, jak zachowuje się w trasie koncertowej wobec swoich współpracowników i jaki jest jej stosunek do publiczność na koncertach

? 7.07.2020
Fresh Dressed | reż. Sasha Jenkins, USA/Francja, 2014 | 82 min

Adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl. Narodził się on w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej właśnie szykowała się do podbicia świata. Muzyka hip-hopowa i jej związek z tworzącą się modą stały się również wielką siłą rynkową.

Oglądamy bogate archiwalia filmowe i ciekawe wywiady z raperami, projektantami, i innymi ludźmi ze świata muzyki i mody hip-hopowej, jak: Pharell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i André Leon Talley. Film z pasją opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji, a także o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie, dzięki swej oryginalności i odwadze przejęła rząd dusz.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/487078375429749/?event_time_id=489349485202638

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.