Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Średzińskim – autorem książki pt. “Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”.
Paweł Średziński – (ur. 1978 r.), doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia historyk, dziennikarz i politolog. Od lat zajmuje się tematyką afrykańską i bliskowschodnią oraz ekologiczną. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”. Autor licznych publikacji poświęconych Afryce. Stały współpracownik „Nowej Konfederacji” i redaktor Afryka.org. Publikował również na łamach kwartalnika „Więź”, „Gazety Wyborczej” i OKO.PRESS.
(źródło: pasnyburiat.pl)

Wydawca o książce:
Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma to reportaż opowiadający o podróżach, które zajęły Pawłowi Średzińskiemu dziesięć lat życia. Do Syrii pojechał po raz pierwszy w 1999 roku, by wracać tam wielokrotnie. To reportaż szczególny, bo – siłą rzeczy – dokumentujący rozpad i znikanie. Piekło, jakie rozpętało się w tym kraju w 2011 roku, bo słowo „wojna” w tym przypadku to za mało, spowodowało, że z dnia na dzień zniknęły praktycznie z powierzchni ziemi miejsca tak bogate kulturowo i tak ważne dla cywilizacji jak Apamea czy Aleppo. Co pozostało? Syryjczycy wielu różnych wyznań i tradycji… Ludzie… I to o nich jest ta przejmująca opowieść… O tych, którzy w XXI wieku, w świecie pełnym bogactwa i pychy, zostali nędzarzami, ot tak, z dnia na dzień, bez własnej przecież winy… I opowieść to także o ich kraju, o świątyniach, bazarach, uliczkach i zaułkach, do których już nie wrócą, bo ich po prostu nie ma… Nie pozostał z nich kamień na kamieniu, pozostała pamięć… Syrię. Przewodnik po kraju, którego nie ma czyta się jednym tchem, jak wstrząsającą opowieść o tragedii i zagładzie, jaka dotknęła odległą w czasie cywilizację Inków. A przecież ta zagłada dzieje się tu i teraz, na naszych oczach…
Źródło: https://pasnyburiat.pl/…/pawel-sredzinski-syria…/…

Nagrania festiwalowych wydarzeń będą także dostępne na kanale YouTube Książnicy Podlaskiej (https://www.youtube.com/channel/UCDuwwa4Lsp-xjGzZi09mXjg).

Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej: https://ksiaznicapodlaska.pl/…/v-edycja-festiwalu…/.
Wydarzenie odbędzie się w ramach 5. Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, którego głównym organizatorem jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Wydawnictwo Paśny Buriat.

Patronat medialny: „Epea. Pismo literackie”, Wrota Podlasia, podlaskisenior.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, BIA24, „Gazeta Współczesna”.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/906376876572188/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.