dolnoslaskie

Steven Holl. Making Architecture
11.06 – 22.08.2021
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kuratorka : Nina Stritzler-Levine

Muzeum Architektury we Wrocławiu wraz ze Steven Myron Holl Foundation oraz Kabinetem Architektury w Ostrawie pragnie zaprosić na wystawę Steven Holl. Making Architecture.
Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 11.06.2021 o godzinie 17, wyłącznie poprzez transmisję online na Facebooku naszego muzeum.
Publiczność na wystawę zapraszamy od 12.06.2021.
Steven Holl, (ur. 9 grudnia 1947, Bremerton, Waszyngton, USA) to amerykański architekt i artysta, którego prace czerpią ze współczesnych teorii fenomenologii. Zamiast narzucać styl miejscu, argumentował, że miejsce samo w sobie powinno generować “ideę architektoniczną” zastosowaną do niego.
Praktyka architektoniczna zmienia się dynamicznie. Wszystkie aspekty związane z kreatywnością i produkcją osiągnęły niespotykane dotąd tempo, a standardowe metody pracy architekta w coraz większym stopniu wypiera technologia. Sytuacja ta generuje interesujące pytania – o nasze otoczenie oraz o potencjał architektury, postrzeganej jako ekspresyjna forma sztuki. Coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe to niewątpliwe ułatwienie dla architekta, niemniej jednak eliminacja czynności manualnych przy tworzeniu architektury zmienia ostateczny wygląd i zachowanie budynku, oraz może mieć wpływ nawet na odczucia jego mieszkańców. Połączenie między ręką a umysłem, w odróżnieniu do komputera, pozwala uzyskać subtelności i niuanse koloru, materiałów, światła i przestrzeni.
Steven Holl od czterdziestu lat przewodzi działaniom sprzeciwiającym się pozornie wszechobecnemu trendowi cyfryzacji. Jego podejście do projektowania to założenie, iż pomysłowe budynki mają szansę wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki. Sam proces nazywa myślowo-wykonawczym duetem. Holl maluje akwarele na każdym etapie realizacji budynku: od pomysłu po skończony obiekt. Tworzy je w domowej pracowni, znajdującej się w Rhinebeck, bądź w jednym z dwóch nowojorskich biur.
Niniejsza wystawa, będąca częścią serii Hudson Valley Master’s Series, wystawianej w Samuel Dorsky Museum of Art, bada charakterystyczny proces twórczy Holla, przedstawiając jedenaście jego projektów. Pomimo rozpiętości geograficznej (cztery kontynenty) i różnorodności programowej (od placówek opieki zdrowotnej po biblioteki, centra sztuki i muzea), wszystkie te projekty mają cechę wspólną – myślowo-wykonawczy duet dobrze funkcjonującej architektury.

Informacje pochodzą ze strony https://www.facebook.com/events/s/steven-holl-making-architectur/846709186199024/

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content