fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Wystawa

Starosielce – miasto kolejarzy

Starosielce – miasto kolejarzy 3 lipca – 9 sierpnia 2020, od środy do niedzieli w godz. 10:00-12:00 i 13:00-17:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19 bilety: niedziele – wstęp wolny, pozostałe dni – 5 zł, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu: tel. 85 67 67 367 lub kasa@centrumzamenhofa.pl; Wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury: https://bok.bialystok.pl/pliki/instrukcja-COVID19_BOK_CLZ_wystawy_29_06-1.pdf kuratorki: Joanna Schmidt (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku), Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury) wybór i montaż materiałów audio-wizualnych: Tomasz Pobot (Białostocki Ośrodek Kultury) W 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę nadania praw miejskich Starosielcom. Kiedyś było to prężnie rozwijające się miasto, m.in. dzięki usytuowanym tu od czasów carskich zakładom kolejowym, dziś jest to jedna z dzielnic Białegostoku. Zapraszamy Państwa na nową odsłonę wystawy o Starosielcach! Wystawa w ubiegłym roku była prezentowana w samym sercu dzielnicy, a obecnie, wzbogacona o nagrania świadków historii oraz zdjęcia z Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu, pokazywana jest w siedzibie Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Ekspozycja przybliża dzieje miasta i jego mieszkańców od początków osady po lata 50. XX w., kiedy to przestaje być samodzielnym miastem, a staje się częścią Białegostoku. Za sprawą nagrań na wystawie oddajemy głos samym starosielczanom, którzy opowiadają o przeszłości swojej miejscowości. Są tu sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa, dramatyczne opowieści z czasów wojny, a także opisy samego miasta i jego mieszkańców, z przewijającymi się zakładami kolejowymi w tle. Wszystkich wspomnień można wysłuchać w naszej siedzibie przy ul. Warszawskiej 19. Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu, a także od osób prywatnych. Zdjęcie z archiwum Larysy Ziembickiej / Mediateka CLZ Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku Informacje pochodzę ze strony: https://www.facebook.com/events/212544519819354/?event_time_id=212544526486020

Starosielce – miasto kolejarzy

3 lipca – 9 sierpnia 2020, od środy do niedzieli w godz. 10:00-12:00 i 13:00-17:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety: niedziele – wstęp wolny, pozostałe dni – 5 zł, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu: tel. 85 67 67 367 lub kasa@centrumzamenhofa.pl;

Wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury: https://bok.bialystok.pl/pliki/instrukcja-COVID19_BOK_CLZ_wystawy_29_06-1.pdf

kuratorki: Joanna Schmidt (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku), Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury)
wybór i montaż materiałów audio-wizualnych: Tomasz Pobot (Białostocki Ośrodek Kultury)

W 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę nadania praw miejskich Starosielcom. Kiedyś było to prężnie rozwijające się miasto, m.in. dzięki usytuowanym tu od czasów carskich zakładom kolejowym, dziś jest to jedna z dzielnic Białegostoku.

Zapraszamy Państwa na nową odsłonę wystawy o Starosielcach! Wystawa w ubiegłym roku była prezentowana w samym sercu dzielnicy, a obecnie, wzbogacona o nagrania świadków historii oraz zdjęcia z Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu, pokazywana jest w siedzibie Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Ekspozycja przybliża dzieje miasta i jego mieszkańców od początków osady po lata 50. XX w., kiedy to przestaje być samodzielnym miastem, a staje się częścią Białegostoku.

Za sprawą nagrań na wystawie oddajemy głos samym starosielczanom, którzy opowiadają o przeszłości swojej miejscowości. Są tu sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa, dramatyczne opowieści z czasów wojny, a także opisy samego miasta i jego mieszkańców, z przewijającymi się zakładami kolejowymi w tle. Wszystkich wspomnień można wysłuchać w naszej siedzibie przy ul. Warszawskiej 19.

Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu, a także od osób prywatnych.

Zdjęcie z archiwum Larysy Ziembickiej / Mediateka CLZ

Organizatorzy:
Białostocki Ośrodek Kultury
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Informacje pochodzę ze strony: https://www.facebook.com/events/212544519819354/?event_time_id=212544526486020

Starosielce – miasto kolejarzy

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.