Spotkanie autorskie z Mariuszem Nowikiem

“Łatwo jest mówić o Polsce
Trudniej dla niej pracować
Jeszcze trudniej umrzeć
A najtrudniej cierpieć.”

Te słowa znajdują się na kamiennej tablicy przy wejściu na cmentarz w pobliżu Palmir. Ich autor jest nieznany. Najprawdopodobniej jest jedną z ofiar zbrodni dokonanych na Polakach w tym miejscu.
Miejsce masowych hitlerowskich egzekucji polskich elit społecznych i intelektualnych. Trafiali tam ludzie uznani za “wrogów Rzeszy” i “politycznie niepewni” – osadzeni na Pawiaku i w więzieniu na Rakowieckiej, w areszcie śledczym na Daniłowiczowskiej, w celach siedziby gestapo w alei Szucha, typowani do zbiorowych ulicznych egzekucji, których nie dawało się utrzymać w tajemnicy.
Palmirska ziemia miała nigdy nie zdradzić swojej tajemnicy.
Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii Palmir zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Nowikiem, autorem książki PALMIRY. Zabić wszystkich Polaków. Autor próbuje w niej przywrócić pamięć ofiarom i odpowiedzieć na następujące pytania:
• Jak Niemcy między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku stworzyli małą fabrykę śmierci?
• Po co leśniczy wbijali łuski pocisków w drzewa?
• Czy komukolwiek udało się uciec z transportu do Palmir?
• W jaki sposób skazani próbowali powiedzieć światu o zbrodni w Palmirach?
• Dlaczego po dziś dzień ludzie bezskutecznie szukają tam swoich najbliższych?

Spotkanie wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników:
https://forms.gle/ufrCs9q5DSr3Y8x96

Mariusz Nowik – dziennikarz z zawodu, historyk z wykształcenia i zamiłowania. Związany z TVN24, prowadzi autorską rubrykę w “Newsweeku Historia”, publikował także m.in. w “Przekroju”, “Gazecie Wyborczej” i “Dzienniku Gazecie Prawnej”. Autor książki “Zagłada Żydów na ziemi łomżyńskiej”. Każdy dzień zaczyna od sprawdzenia newsów, a kończy na przeglądaniu archiwalnej prasy. Amator ruin i ruder, kolekcjoner szpargałów, bibelotów i woluminów.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1793922107449861/

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content