RYSUNKI HETMANA JANUSZA RADZIWIŁŁA – Seminarium Naukowe Zakładu Badań

Rysunki hetmana Janusza Radziwiłła // dr Mikola Volkau (Europiejski Humanistyczny Uniwersytet w Wilnie, stypendysta NAWA przy IS PAN)
Powstałe w połowie XVII w. rysunki i bruliony hetmana Janusza Radziwiłła są swego rodzaju podróżnymi notatkami graficznymi. Zawierają szkice znacznej liczby budowli, a także weduty, głównie ze wschodnich terenów Białorusi i Ukrainy. Szczególną wartość mają rysunki obiektów drewnianych, które zostały poważnie uszkodzone lub całkowicie zniszczone podczas wojny z Rosją 1654–1667. Rysunki Janusza Radziwiłła są swoistą refleksją na papierze i nie były przeznaczone dla osób trzecich, dlatego nie tylko stanowią dokument bezcenny z punktu widzenia badań nad dawną architekturą, ale też świadectwem życia hetmana litewskiego, jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rzeczpospolitej XVII wieku.
Spotkanie w aplikacji Microsoft Teams

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/2784969255054067

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.