Rozmowa o książce “Umysł-mózg-gen”

Zastanawialiście się jakie znaczenie dla zdrowia psychicznego ma prawidłowa dieta i funkcjonowanie układu trawiennego? Czy myślicie, że wypracowane nawyki i doświadczenia mogą zmieniać strukturę mózgu? A może uważacie, że o Waszym zdrowiu, również psychicznym decyduje wyłącznie genetyka? Zapraszamy do rozmowy o wzajemnych zależnościach między umysłem, mózgiem a genami. Porozmawiamy o najnowszych badaniach związanych z neurologią, epigenetyką i psychoimmunologią, ich wpływie na współczesną psychoterapię.
W rozmowie o książce “Umysł-mózg-gen” udział wezmą Tomasz Waleczko i Tadeusz Reimus
Tomasz Waleczko – Psycholog, ewaluator. Prowadzi Instytut Witelon, pracuje nad rozwmojem narzędzia: BrainCore Edu.
Tadeusz Reimus – psychoterapeuta, konsultant, CEO w Mental Health Helpline

O książce Johna B. Ardena “Umysł-mózg-gen”:
W praktyce współczesnej psychoterapii bardzo istotna staje się integracja powszechnie znanych teorii z najnowszymi osiągnięciami nauki. Dzięki rozwojowi neurobiologii i psychologii coraz lepiej rozumiemy funkcjonowanie naszego umysłu, ciała i zależności zachodzących między nimi, konieczne jest zatem nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne.
John B. Arden, odwołując się do różnych dyscyplin badawczych – od genetyki i epigenetyki po teorię przywiązania, psychologię rozwojową i psychoimmunologię – pokazuje wzajemne zależności między umysłem, mózgiem a genami. Udowadnia, że konkretne doświadczenia oraz reakcje na nie zmieniają strukturę mózgu, układ odpornościowy, a nawet wpływają na ekspresję genów. Stany zapalne, jak również zaburzenia immunologiczne są związane z zaburzeniami lękowymi i depresją. Mikroflora bakteryjna i sposób odżywiania wpływają na kondycję psychiczną, a pozytywne relacje społeczne – na neuroplastyczność mózgu.
Autor książki “Umysł – mózg – gen” nie tylko wprowadza do zagadnień psychoneuroimmunologii i epigenetyki, ale również łączy te dziedziny z neurobiologią dynamiki emocjonalnej, interpersonalnej i poznawczej. Scalając uważność z różnymi podejściami terapeutycznymi, proponuje rewolucyjną, zintegrowaną wizję psychoterapii. Arden zaprasza do holistycznego spojrzenia na człowieka, a także do refleksji nad czynnikami wpływającymi na zdrowie ludzi w ciągu całego życia i z pokolenia na pokolenie.

Książka ta:
• Wprowadza w zagadnienia psychoneuroimmunologii i epigenetyki.
• Pozwala zrozumieć, czym są sieci operacyjne umysłu i pętle sprzężeń zwrotnych w obszarze: umysł – mózg – gen.
• Prezentuje interdyscyplinarne podejście do zdrowia psychicznego.
• Wskazuje kierunek rozwoju psychoterapii na najbliższe dekady.

John B. Arden, PhD, ma 40-letnie doświadczenie w zakresie terapii psychologicznej i zarządzania programami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Opracował jeden z największych psychologicznych programów szkoleniowych w Stanach Zjednoczonych i jest autorem bądź współautorem kilkunastu książek (m.in. Neuronauka w psychiatrycznym procesie zmiany, WUJ 2017). Był kierownikiem szkoleń z zakresu zdrowia psychicznego w Kaiser Permanente w północnej Kalifornii. Obecnie prowadzi seminaria poświęcone integracji neurobiologii i psychoterapii w Stanach Zjednoczonych i 25 innych krajach.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/792114221660379/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.