Rozmowa o książce “Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina”

19 maja 1845 roku pod dowództwem sir Johna Franklina wyrusza ekspedycja, która ma na celu przetrzeć szlak z Europy do Azji przez Ocean Arktyczny. Kwiat brytyjskiej marynarki, najnowocześniej wyposażone okręty i doświadczenie dowódcy mają zapewnić brytyjskiej Admiralicji sukces. Sukces, który miał nigdy nie nastąpić. Nieznany los załogi HMS Terror i HMS Erebusa rozpalał opinię publiczną, dzięki prowadzonym przez dekady ekspedycjom poszukiwawczym udało się odtworzyć mroczny finał arktycznej ekspedycji.
Owen Beattie i John Geiger w książce “Na zawsze w lodzie” szczegółowo rekonstruują losy wyprawy Franklina i opisują w jaki sposób, dzięki nowoczesnym technologiom, po niemal dwustu latach, zagadka rozpalającej wyobraźnię i emocje wyprawy została rozwiązana.
Wraz z naszymi gośćmi przyjrzymy się przebiegowi wyprawy, zastanowimy się czy zapowiadany sukces był możliwy do osiągnięcia i czego historia Franklina nas uczy. Zaproszenie do rozmowy przyjęli historyk wojskowości Krzysztof Kubiak oraz geolog i polarnik dr Jerzy Giżejewski.
Prof. dr hab. Krzysztof Kubiak – z urodzenia gdańszczanin, z przywiązania gdynianin, z długim epizodem na Dolnym Śląsku, dzielący obecnie czas między Wybrzeże a Ziemię Świętokrzyską. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. Przez ponad dwie dekady pełnił służbę wojskową w Marynarce Wojennej, którą zakończył w stopniu komandora porucznika. Później zawodowo związany z Wrocławiem, a obecnie z Kielcami. W obrębie jego zainteresowań znajduje się się szeroko rozumiana nautyka i morska sztuka wojenna, zwłaszcza zaś okres wyznaczany przez lata 1945-1989, ale również Skandynawia oraz obszary arktyczne i antarktyczne. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
dr Jerzy Giżejewski – ukończył geologię na Uniwersytecie Warszawskim i podjął tam pracę w Zakładzie Geologii Dynamicznej. Zajmował się procesami powstawania współczesnych osadów w strefie brzegowej mórz bezpływowych , w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych. Doktorat uzyskał w 1974 na podstawie pracy o procesach sedymentacji zachodzących w korycie Wisły. W 1991 roku przeniósł się do Instytutu Geofizyki PAN gdzie podjął pracę w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich prowadząc badania nad sedymentacją osadów w jeziorach i fiordach południowego Spitsbergenu oraz zastosowaniem metod geofizycznych w sedymentologii. Jako hobby pomagające w pracy zawodowej uprawiał speleologię (instruktor państwowy speleologii) i nurkowanie swobodne (instruktor okręgowy wg norm CMAS). Jako pierwszy, wraz z W.Roszczynko, prowadził geologiczne badania podwodne na Spitsbergenie w 1980 roku.
Dwukrotnie kierował całorocznymi wyprawami Instytutu Geofizyki do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie i sześciokrotnie pracował na Spitsbergenie w sezonach letnich.
Od 2011 roku pracuje w kierowanych przez Instytut Geofizyki PAN projektach edukacyjnych EDU-Science.eu, EDU –Arctic.eu , EDU-Arctic.pl i Odyssey.
O książce “Na zawsze w lodzie”

Kiedy arktyczna przygoda zamienia się w koszmar…
Na zawsze w lodzie to pełna dramatyzmu opowieść o zorganizowanej w 1845 roku brytyjskiej ekspedycji pod dowództwem sir Johna Franklina. Jej celem było odkrycie Przejścia Północno-Zachodniego, czyli morskiej drogi z Europy do Azji, wiodącej przez ekstremalnie niegościnny Ocean Arktyczny. Oba statki podróżników, Terror i Erebus, zniknęły bez śladu, a cała wyprawa zakończyła się gehenną i śmiercią wszystkich jej uczestników. W ślad za nimi ruszyły misje ratunkowe, a wiele lat później kolejne
ekspedycje mające odkryć losy marynarzy.
Czy tylko niesprzyjająca pogoda i głód doprowadziły do tragedii? Każda z ówczesnych ekspedycji borykała się przecież z podobnymi problemami. Przeprowadzona w latach osiemdziesiątych XX wieku ekshumacja trzech członków załogi Franklina, których ciała przez 138 lat spoczywały w wiecznej zmarzlinie, rzuciła nowe światło na jedną z największych zagadek wypraw morskich. Odnalezienie kilka lat temu wraków obu statków również umożliwiło udzielenie odpowiedzi na wiele pytań.
Na zawsze w lodzie to trzymająca w napięciu historia biurokratycznej pychy, heroicznego męstwa, przerażającego kanibalizmu i możliwości ówczesnej nauki.
„Saga o Franklinie była relacją kryjącą w sobie zagadkę, historią pełną domysłów i przypuszczeń, zbiorem pogłosek, legendą, heroiczną przygodą i hagiografią narodu. W książce Na zawsze w lodzie staje się powieścią detektywistyczną, tym bardziej trzymającą w napięciu, że prawdziwą”.
Z przedmowy Margaret Atwood
„Książka jest opowieścią o jeszcze jednym przykładzie złamania przez przyrodę aroganckiej buty człowieka ukształtowanego przez niezachwianą wiarę w postęp. Najnowocześniejsze
w owym czasie sposoby konserwowania żywności, na których w dużej mierze oparto plany ekspedycji, stały się jedną z przyczyn katastrofy. Jest to również świetna ilustracja wykorzystania otwartego, interdyscyplinarnego podejścia badawczego do rozwiązywania zagadek przeszłości”.
prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości
(Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
„Mrożąca krew w żyłach opowieść (…), gwarantująca czytelnikom lekturę do późna w nocy”.
„Chicago Tribune”
Owen Beattie – professor emeritus Uniwersytetu Alberty. Jako antropolog sądowy prowadził wiele badań w Kanadzie i uczestniczył w akcjach humanitarnych oraz służących obronie praw człowieka w Rwandzie, Somalii i na Cyprze.
John Geiger – pisarz i dziennikarz, dyrektor generalny Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego (Royal Canadian Geographical Society), Senior Fellow w Massey College Uniwersytetu Toronto, uhonorowany Medalem Polarnym. Prowadzi cykle wykładów między innymi dla The Explorers Club i The National Arts Club. Jego książki przetłumaczono na 14 języków. W Polsce ukazały się bestsellery: Ten, który zawsze jest z tobą, Ten trzeci oraz Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/501057174435571/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.