Rozmowa o książce “Komunikacja międzykulturowa albo lepiej nie wychodź z domu”

Jeszcze kilka miesięcy temu, w rzeczywistości przed-pandemicznej, świat był na wyciągnięcie ręki. Mogliśmy podróżować w dowolnych kierunkach wokół całego globu, ograniczały nas tylko wyobraźnia, pieniądze i liczba dni urlopu. Mieliśmy szansę poznawać bliższe i dalsze kraje, obserwować mniej i bardziej egzotyczne społeczności.
Różnorodność kulturowa obecna jest w naszym codziennym życiu, z przedstawicielami innych kultur wchodzimy w interakcje podczas zagranicznych podróży, pracując w globalnych korporacjach, wpierając organizacje międzynarodowe czy funkcjonując w obrębie struktur państwowych. Umiejętność porozumiewania się, tworzenia trwałych relacji i budowania więzi w dobie globalizacji jest nie tylko przydatna, ale i konieczna.
Autorki książki „Komunikacja międzykulturowa, albo nie wychodź z domu” prof. Małgorzata Bednarczyk i dr Danutą Glondys w rozmowie z Remigiuszem Półtorakiem wyjaśnią nam, dlaczego warto zgłębiać różnice kulturowe, jak budować trwałe relacje z innymi kulturami i co kryje się pod pojęciem komunikacji międzykulturowej.

Danuta Glondys – anglistka, politolog i doktor kulturoznawstwa. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa (1993–1999) i Stowarzyszenia Willa Decjusza (2001–2016), wieloletnia ekspertka Komisji Europejskiej, wykładowca polskich i zagranicznych uczelni. Pasjonatka wypraw i odkrywania świata; podróżowała po ponad 35 krajach w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Małgorzata Bednarczyk – naukowiec i praktyk zarządzania przedsiębiorstwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Profesor zarządzania uczelni polskich i zagranicznych. Inicjator porozumień między zagranicznymi uczelniami i firmami. Prywatnie podróżnik – zainteresowana zwłaszcza wyprawami po Azji i Ameryce oraz Europie.

O książce
Książka Komunikacja międzykulturowa albo lepiej nie wychodź z domu ma służyć nie tylko poznaniu różnic kulturowych czy kulturowego kontekstu komunikacji, lecz również kształtowaniu umiejętności porozumiewania się oraz budowania więzi między ludźmi i społeczeństwami różnych krajów niezbędnych w obecnym wielokulturowym świecie. Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, łącząc ze sobą niezależne sfery nauki, takie jak kulturoznawstwo, antropologia, nauki o zarządzaniu oraz teoria komunikacji, ale zasadniczo – łącząc teorię z praktyką.
Komunikacja międzykulturowa jest obszarem teorii i umiejętnością, której można i aktualnie trzeba się nauczyć, gdyż może być znakomicie wykorzystywana przy wszelkiego rodzaju kontaktach międzykulturowych i międzynarodowych nie tylko przez środowiska gospodarcze czy dyplomatyczne, lecz także przez każdego z nas. Nasze codzienne życie, praca, spotkania z sąsiadami, sposób spędzania wolnego czasu, marzenia i plany wykraczają poza granice jednej kultury. Przyjęcie założenia, że to, co obce lub inne, może być korzystne dla nas, przychodzi nam bez trudu w momencie wyborów konsumenckich w galeriach handlowych. Gorzej niestety jest w stosunkach międzyludzkich. Ta książka powstała po to, aby to zmienić.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/2775364729379264/

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content