lodzkie

Recital Michała Balasa
zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego
26 listopada 2021, piątek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
bilety: 30 zł, 20 zł

Bilety na koncert w sprzedaży na tydzień przed datą wydarzenia.


wykonawcy:

Michał Balas – wiolonczela
Wojciech Kubica – fortepian

MICHAŁ BALAS
Ma 19 lat i jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie i studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Musik Akademie Basel (Szwajcaria), gdzie pracuje pod okiem prof. Danjulo Ishizaki. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, a także kursach mistrzowskich organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Ostatnimi sukcesami Michała Balasa są: I nagroda i szereg wyróżnień oraz nagród dodatkowych Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2016), I nagroda oraz nagroda specjalna za utwór obowiązkowy na Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie DC (USA, 2018); I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2018); Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie (2019); Grand Prix na Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego w Łodzi, wraz z tytułem „Indywidualność Wiolonczelowa 2021”.
Koncertuje jako solista i kameralista. Występował z orkiestrą Sinfonia Iuventus, Apollo Orchestra, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej i Kaliskiej. Brał udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów: Stanisława Firleja, Danjulo Ishizakę, Stevena Isserlisa, Wolfganga Emanuela Schmidta, Arto Norasa. Jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona, programu „Młoda Polska” oraz „LYRA Stiftung”.
Gra na francuskim instrumencie manufaktury Michel Ange Garini z 1870 roku.

WOJCIECH KUBICA
Urodzony w 1980 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Goleniowie w klasie Magdaleny Kochan. W 1999 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Szczecinie w klasie dra Mikołaja Szczęsnego. W 2004 roku został absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej. W roku 2005 ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce (m.in. Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Łódź, Lublin, Olsztyn, Płock, Łomża, Poznań, Kraków, Warszawa, Zakopane) i za granicą (Białoruś, Belgia, Chiny, Hiszpania, Jordania, Niemcy, Rosja, Włochy, Ukraina).

Jest laureatem nagród na konkursach krajowych i zagranicznych: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kijowie (2003), IV nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie sonaty Césara Francka na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Val Tidone” we Włoszech (2004) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2013). We wrześniu 2004 roku wystąpił na Estradzie Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W roku 2007 na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego otrzymał dyplom dla pianisty za szczególny wkład w artystyczną wartość wykonań konkursowych. Podobne wyróżnienia otrzymywał również podczas kolejnych konkursów wiolonczelowych oraz skrzypcowych.
Wojciech Kubica od 2008 roku współpracuje również jako pianista-kameralista z Letnią Akademią Muzyczną w Żaganiu, z Mistrzowskimi Kursami Muzycznymi w Szamotułach, Europejskim Centrum im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Santander Orchestra. Występował m.in. z Arto Norasem, Wolfgangiem Schmidtem, Michaelem Flaksmanem czy Markusem Nyikosem oraz najwybitniejszymi polskimi wiolonczelistami młodego pokolenia, takimi jak Marcel Markowski, Tomasz Daroch, Adam Krzeszowiec, Marcin Zdunik, Maciej Kułakowski czy Michał Balas. Jako solista koncertował z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiej, Płockiej, Kaliskiej, Łomżyńskiej, orkiestrą Capella Samotulinum oraz orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie. Współpracował z takimi dyrygentami jak Eduard Ambartsumian, Jacek Delekta, Piotr Deptuch, Adam Klocek, Maciej Koczur, Jacek Kraszewski, Warcisław Kunc, Janusz Przybylski, Remigiusz Skorwider, Marcin Wolniewski czy Jan Miłosz Zarzycki.
Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Nelsona Goernera, Karla-Heinza Kämmerlinga, Kevina Kennera, Vladimira Kraineva i Vladimira Viardo.
W latach 2005-2007 Wojciech Kubica był pracownikiem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Bogaty repertuar Wojciecha Kubicy obejmuje utwory od baroku po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Kasa biletowa AM czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym koncertem.


Recital Michała Balasa | 9. AŻ Festiwal | Łódź

Źródło informacji o wydarzeniu w Łodzi: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi


👉 Znajdź wydarzenia kulturalne w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content