„Przewóz”. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem wokół jego najnowszej książki „Przewóz”.
🎥 Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa Czarne. Nadajemy z Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie!
📕 W Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.
A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.
Z Andrzejem Stasiukiem o jego pierwszej po ponad dziesięciu latach powieści porozmawia w Pałacu Potockich Wojciech Nowicki – wielokrotnie nagradzany krakowski pisarz.
Andrzej Stasiuk (ur. 1960 r.) w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor „Murów Hebronu”, „Dukli”, „Opowieści galicyjskich”, „Dziewięciu, „Jadąc do Babadag, „Taksimu”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschodu”, „Osiołkiem” i wielu innych książek. W 2018 r. opublikował „Kroniki beskidzkie i światowe”. Laureat nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016 oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera 2018. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.
Wojciech Nowicki (ur. 1968) – jest pisarzem, kuratorem wystaw fotograficznych i recenzentem kulinarnym. Jego książka „Dno oka. Eseje o fotografii” (2010 r.) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku „Salki” otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Jego książka „Tuż obok“ (2018 r.) wydana wspólnie z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie została nominowana do Nagrody Pióro Fredry 2018, a książka „Cieśniny“ otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Michalskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwukrotnie nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, otrzymał ją w 2020 r. Mieszka w Krakowie.
🔴 Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarne pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
#NadajemyzPałacu

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1238016809949486/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.