Protest – reż. Aldona Figura

Ferdynand Waniek – małomówny, grzeczny, zasadniczy i nieco komiczny bohater trzech jednoaktówek Václava Havla to everyman na miarę naszych czasów. Wrzucony w świat absurdu rodem z dramatów Mrożka czy Ionesco nikogo nie prowokuje, od nikogo nic nie chce, a jednak zostaje wciągnięty w wir wydarzeń.
Niegdyś zakazywane przez cenzurę autobiograficzne sztuki Havla łączy przenikliwość w ukazywaniu mechanizmów świata polityki, a także walki o wolność i prawdę w codziennym życiu. Pełna humoru, ironii i refleksji twórczość czeskiego polityka i pisarza także dziś celnie komentuje naszą rzeczywistość.
Autor: Václav Havel
Reżyseria: Aldona Figura
Tłumaczenie: Andrzej S. Jagodziński
Scenografia i kostiumy: Joanna Zemanek
Reżyseria światła: Andrzej Król
Obsada: Robert T. Majewski, Janusz R. Nowicki, Anna Gorajska, Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski.
Teatr Dramatyczny
Czas trwania: 100 min. (bez przerwy)

Gramy:
👉online: 16.06.21, godz. 19:30

Bilety:
👉 https://www.warszawskie.org/wydarzenie/protest-online/publiczne

Prasa o spektaklu:
„(…) Nie raz, nie dwa w swoim życiu zostajemy zmuszeni przez okoliczności do odegrania tragicznych ról havlowskich, duchowo złamanych postaci. Może dlatego gra Roberta Majewskiego – Wańka w spektaklu Aldony Figury – oszczędna, z zasady nieporadna, często na granicy slapstickowej konwencji, robi takie wrażenie. Obraz sceniczny jest bowiem jeszcze bardziej porażający, gdyż okazuje się, że uczciwość i prawość w obliczu reżimowej przemocy nie mają nic z wspólnego z szarżą, patosem i posągowością. Jej twarzą staje się normalny facet z brodą, przemieszczający się nieporadnie i śmiesznie po podłodze w za dużych, kojarzących się z muzealnymi (kto się urodził w pewnych latach, wie, o czym mówię) kapciach.”
(Tomasz Domagała, domagalasiekultury.pl)
„Pozornie może się wydawać, że jednoaktówki Havla to nic innego jak aktorskie samograje. Wymagają one jednak ogromnej świadomości i subtelności używanych środków wyrazu. Aldona Figura wie o tym doskonale, dlatego tak poprowadziła aktorów, by kreowane przez nich postaci prawdą uwiarygadniały rozrachunkowy dyskurs. Głównego bohatera zamknęła w ryzach umiaru i powściągliwości, pozostałym pozwoliła na nieco szarży, jednak w ramach zdyscyplinowanego traktowania rzetelnie realizowanej konwencji. Na scenie dominuje cieniowany realizm bez uciekania się w karykaturę, dzięki któremu nie mamy do czynienia z symbolicznym podejściem do artykułowanych postaw. Widać to bardzo wyraźnie już w rozpoczynającej spektakl „Audiencji” z doskonałą rolą bezceremonialnego Browarnika w interpretacji Janusza R. Nowickiego”
(Wiesław Kowalski, Teatr dla Wszystkich)

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak. Transmisja spotkania online będzie dostępna na stronie https://www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne
Podczas jego trwania zapraszamy do zadawania pytań i dzielenia się wrażeniami.
(zdjęcie ze spektaklu: Krzysztof Bieliński)

Informacje pochodzą ze strony:
https://www.facebook.com/events/585404125753755

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.