Bohaterem trzeciej dyskusji z cyklu „Pragmatycy i wizjonerzy-polscy Żydzi i ich dziedzictwo” będzie Marek Edelman. O Marku Edelmanie zazwyczaj rozmawiamy z perspektywy jego powstańczych doświadczeń – to dzięki niemu pamięć o powstaniu jest obecna w zbiorowej świadomości, a symbolem tej pamięci stał się żonkil. Jednak podczas kwietniowej dyskusji chcemy spojrzeć na Edelmana z perspektywy pracy, która była dla niego bardzo ważna – pracy lekarza kardiologa. Podczas spotkania porozmawiamy z osobami, które pracowały w jego zespole o tym, jakim był lekarzem, jak budował zespół, jakimi wartościami się kierował?

W dyskusji wezmą udział członkowie jego zespołu, pani Barbara Mechowska-Kleyff, kardiolożka, oraz pan Adam Jurczyk – pielęgniarz. Dyskusję poprowadzi Violetta Ozminkowski, autorka książki „Pan doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny”.
Violetta Ozminkowski – dziennikarka i pisarka. Pracowała w Gazecie Wyborczej, w Newsweeku była szefową działu „Społeczeństwo i Media”. Jest współautorką książki „Pan doktor i Bóg” o Marku Edelmanie lekarzu, oraz autorką książki „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”, na podstawie której powstał film „Sztuka Kochania”. Jej najnowsza książka to biografia Marii Czubaszek „W coś trzeba nie wierzyć”.

Adam Jurczyk – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, w latach 1980-1989 członek zespołu docenta Marka Edelmana w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi. Barbara Mechowska-Kleyff – kardiolożka, w latach 1981-1998 członkini zespołu docenta Marka Edelmana w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi.

Dyskusja odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 18.00 na profilu Muzeum Polin na Facebooku.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/303695301184953/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.