[potrzebne źródło] Rafał Hetman o pracy z historiami

W reportażu „Izbica, Izbica” Rafał Hetman rekonstruuje rzeczywistość, miejsca i postaci podlubelskiego, żydowskiego miasteczka.
W tym celu korzystał nie tylko ze źródeł pisanych, ale również nagrań audio czy rozmów ze współczesnymi mieszkankami i mieszkańcami Izbicy.
W pracy nad książką musiał się zmierzyć ze sprzecznymi relacjami a nawet… nadmiarem informacji!
Jak sobie z tym poradził? Jak weryfikował znalezione dane?
Już 11 maja o godzinie 18:00 Rafał Hetman opowie nam o niekończącym się szukaniu źródeł, ostrożności w pracy z faktami, próbach dotarcia do prawdy, gdy źródła sobie przeczą.

****
Rafał Hetman — reporter. Jest finalistą Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Od 2013 roku prowadzi CzytamRecenzuję.pl, gdzie opowiada o literaturze faktu. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” czy magazynie „Chidusz”. W kwietniu 2021 roku ukazała się jego pierwsza książka wydana przez Wydawnictwo Czarne.
****
[potrzebne źródło]
to cykl, w którym reportażystki i reportażyści opowiadają o pracy z historiami, życiorysami i materiałami archiwalnymi. Sięgają do pisanych książek i opracowań, by podzielić się doświadczeniami i metodami pracy. Czym różni się praca na źródłach historycznych od reporterskich narzędzi? Jak weryfikować informacje, by dotrzeć do najbardziej prawdopodobnego przebiegu zdarzeń? Jak istniejące źródła i opracowania mogą pomóc w takiej pracy? Dlaczego tak często znajduje się nie to, czego się szuka?
Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Czarne.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/3062872150660119/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.