„Żołnierze wyklęci i przeklęci”. Spotkanie z Piotrem Lipińskim w ramach cyklu „Misja: książki”
__________________________________
23 września 2021 (czwartek), godz. 17.00
● wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
● transmisja online w wydarzeniu
⎲ „Misja: książki” to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste.
Gośćmi tegorocznej edycji cyklu będą Piotr Lipiński, Piotr Pytlakowski, Olga Gitkiewicz i Wojciech Orliński. Na spotkania z autorami zapraszamy od września do grudnia 2021! 📚 ⤵
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/…/misja…/
__________________________________
⎲ Najbliższe spotkanie
Spotkanie z Piotrem Lipińskim, które poświęcone będzie jego najnowszej książce „Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020).
Autor opisuje w niej działalność V Komendy, która skonsolidowała podziemie, wysyłała kurierów na Zachód, przygotowywała kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej, jednak okazała się prowokacją Służb Bezpieczeństwa. Piotr Lipiński dotarł do osób, które odpowiadały za stworzenie tej mistyfikacji i skonfrontował z zachowanymi dokumentami. Książka ujawnia kulisy prowokacji, która doprowadziła do likwidacji podziemia tworzonego przez żołnierzy wyklętych.
__________________________________
⎲ Autor
Piotr Lipiński – dziennikarz, reporter, autor książek. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”, „Radar”, „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”. W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w wydawnictwie „Czarne”. To biografie władców PRL-u: „Cyrankiewicz. Wieczny premier” (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Gomułka. Władzy nie oddamy” oraz „Bicia nie trzeba było ich uczyć” – o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera. Współautor „Absurdów PRL-u” oraz „Niepowtarzalnego uroku likwidacji”, zbioru reportaży o Polsce lat dziewięćdziesiątych.
Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”.
__________________________________
⎲ Prowadząca
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Informacje pochodzą ze strony organizatora imprezy.

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.