Performanse ekologiczne Władysława Hasiora | Wykład
Ostatni wykład z cyklu „Performanse plastyczne Władysława Hasiora” dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego.
Wykład poświęcony zostanie refleksji ekologicznej obecnej w performatywnych działaniach zakopiańskiego rzeźbiarza. Już w pierwszych projektach pomników i rzeźb plenerowych Hasiora dostrzec można wyraźną próbę wprzęgnięcia natury w proces formowania dzieła oraz uczynienia jej jednym z istotnych tworzyw plastycznych. Proces ten odbywa się początkowo intuicyjnie, stanowiąc wyraz poszukiwania nowych środków ekspresji oraz sugestywnych sposobów oddziaływania na widza, z czasem jednak przekształca się w konkretny manifest artystyczny – sformułowany w latach 80-tych Alarm ekologiczny, pod szyldem którego inicjuje Hasior serię performansów w plenerze. Zainteresowanie Hasiora problemami ekologicznymi widoczne jest także w poszczególnych cyklach Notatnika Fotograficznego, a metaforyczną i poetycką formę przybiera w widowisku Święto wiosny z 1988 roku.
Wykład odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Instytut Teatralnego zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów nowej dyscypliny sanitarnej i wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających.
Na wykład obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz serwisu GoOut.net
—
Performanse plastyczne Władysława Hasiora
Cykl wykładów dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego.
Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi na teatralny i performatywny aspekt twórczości Władysława Hasiora. Przedmiot badań stanowić będą realizowane przez artystę akcje efemeryczne, pokazy plenerowe i dokamerowe, „płonące rzeźby”, teatralizowane ceremonie odsłonięcia pomników oraz działania plastyczne o charakterze happeningowym, tworzone często na użytek filmów dokumentalnych.
—
Harmonogram spotkań:
8.10 | Władysław Hasior – performer
5.11 | Władysław Hasior – dokumentalista
3.12 | „Płonące rzeźby”, „grające pomniki”, czyli teatralizacja żywiołów w twórczości Władysława Hasiora
7.01 | Sztandary, pochody, procesje – o integracyjnej funkcji sztuki Władysława Hasiora
4.02 | Performanse ekologiczne Władysława Hasiora
Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/267244021201949/