fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Transmisja online, Edukacja kulturalna

Performanse ekologiczne Władysława Hasiora | Wykład

Performanse ekologiczne Władysława Hasiora | Wykład Ostatni wykład z cyklu „Performanse plastyczne Władysława Hasiora” dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego. Wykład poświęcony zostanie refleksji ekologicznej obecnej w performatywnych działaniach zakopiańskiego rzeźbiarza. Już w pierwszych projektach pomników i rzeźb plenerowych Hasiora dostrzec można wyraźną próbę wprzęgnięcia natury w proces formowania dzieła oraz uczynienia jej jednym z istotnych tworzyw plastycznych. Proces ten odbywa się początkowo intuicyjnie, stanowiąc wyraz poszukiwania nowych środków ekspresji oraz sugestywnych sposobów oddziaływania na widza, z czasem jednak przekształca się w konkretny manifest artystyczny – sformułowany w latach 80-tych Alarm ekologiczny, pod szyldem którego inicjuje Hasior serię performansów w plenerze. Zainteresowanie Hasiora problemami ekologicznymi widoczne jest także w poszczególnych cyklach Notatnika Fotograficznego, a metaforyczną i poetycką formę przybiera w widowisku Święto wiosny z 1988 roku. Wykład odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Instytut Teatralnego zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów nowej dyscypliny sanitarnej i wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających. Na wykład obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz serwisu GoOut.net --- Performanse plastyczne Władysława Hasiora Cykl wykładów dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego. Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi na teatralny i performatywny aspekt twórczości Władysława Hasiora. Przedmiot badań stanowić będą realizowane przez artystę akcje efemeryczne, pokazy plenerowe i dokamerowe, „płonące rzeźby”, teatralizowane ceremonie odsłonięcia pomników oraz działania plastyczne o charakterze happeningowym, tworzone często na użytek filmów dokumentalnych. --- Harmonogram spotkań: 8.10 | Władysław Hasior – performer 5.11 | Władysław Hasior – dokumentalista 3.12 | „Płonące rzeźby”, „grające pomniki”, czyli teatralizacja żywiołów w twórczości Władysława Hasiora 7.01 | Sztandary, pochody, procesje – o integracyjnej funkcji sztuki Władysława Hasiora 4.02 | Performanse ekologiczne Władysława Hasiora Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/267244021201949/

04.02.2021
18:00 - 19:30

Performanse ekologiczne Władysława Hasiora | Wykład

Ostatni wykład z cyklu „Performanse plastyczne Władysława Hasiora” dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego.
Wykład poświęcony zostanie refleksji ekologicznej obecnej w performatywnych działaniach zakopiańskiego rzeźbiarza. Już w pierwszych projektach pomników i rzeźb plenerowych Hasiora dostrzec można wyraźną próbę wprzęgnięcia natury w proces formowania dzieła oraz uczynienia jej jednym z istotnych tworzyw plastycznych. Proces ten odbywa się początkowo intuicyjnie, stanowiąc wyraz poszukiwania nowych środków ekspresji oraz sugestywnych sposobów oddziaływania na widza, z czasem jednak przekształca się w konkretny manifest artystyczny – sformułowany w latach 80-tych Alarm ekologiczny, pod szyldem którego inicjuje Hasior serię performansów w plenerze. Zainteresowanie Hasiora problemami ekologicznymi widoczne jest także w poszczególnych cyklach Notatnika Fotograficznego, a metaforyczną i poetycką formę przybiera w widowisku Święto wiosny z 1988 roku.
Wykład odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Instytut Teatralnego zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów nowej dyscypliny sanitarnej i wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających.
Na wykład obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz serwisu GoOut.net

Performanse plastyczne Władysława Hasiora
Cykl wykładów dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego.
Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi na teatralny i performatywny aspekt twórczości Władysława Hasiora. Przedmiot badań stanowić będą realizowane przez artystę akcje efemeryczne, pokazy plenerowe i dokamerowe, „płonące rzeźby”, teatralizowane ceremonie odsłonięcia pomników oraz działania plastyczne o charakterze happeningowym, tworzone często na użytek filmów dokumentalnych.

Harmonogram spotkań:
8.10 | Władysław Hasior – performer
5.11 | Władysław Hasior – dokumentalista
3.12 | „Płonące rzeźby”, „grające pomniki”, czyli teatralizacja żywiołów w twórczości Władysława Hasiora
7.01 | Sztandary, pochody, procesje – o integracyjnej funkcji sztuki Władysława Hasiora
4.02 | Performanse ekologiczne Władysława Hasiora

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/267244021201949/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Performanse ekologiczne Władysława Hasiora | Wykład

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.