slaskie

PAWEŁ BRODOWSKI o TYRMANDZIE i JAZZIE
VII FESTIWAL JAZZ&LITERATURA
14-17.10.2021

Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu
Rynek 1/Pawilon A, 41-500 Chorzów
Bilety: wstęp wolny – wymagana rejestracja miejsca (przez messenger FB )

WOLNOŚĆ CZYTANIA i JAZZ&LITERATURA zapraszają na spotkanie z Redaktorem Naczelnym JAZZ FORUM, PAWŁEM BRODOWSKIM, o TYRMANDZIE i JAZZIE.

Leopold Tyrmand – legendarny pisarz i publicysta, autor Złego i Dziennika 1954, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., kontestator PRL-owskiej rzeczywistości czy kolorowy ptak PRL…. Barwna postać Leopolda Tyrmanda przywodzi wiele skojarzeń, ale my skupimy się w naszej opowieści na jazzowych wspomnieniach o nim. Tyrmand, wielki popularyzator jazzu w Polsce, bez którego nie byłoby I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie i, w pewnym sensie, festiwalu Jazz Jamboree, autor U brzegów Jazzu (1957) – pierwszej polskiej książki o jazzie.

Paweł Brodowski – postać równie barwna, co Leopold Tyrmand. Legenda polskiej krytyki muzycznej, od ponad 40 lat Redaktor Naczelny miesięcznika JAZZ FORUM, redaktor kultowej serii Polish Jazz. W młodości był muzykiem – najpierw kontrabasistą, później gitarzystą basowym, a jego pierwszym zespołem były Chochoły. Drugi utworzony z Czesławem Niemenem to Akwarele, z którym Brodowski nagrał w 1967 album Dziwny jest ten świat.

Nie ma nikogo w Polsce, kto wie z autopsji tyle o świecie jazzu, co Paweł Brodowski i jest jedynym polskim dziennikarzem, któremu Tyrmand, będąc już przez 20 lat na emigracji, udzielił wywiadu. O trwającej kilka lat korespondencji, przyjaźni i ostatnim przed śmiercią Tyrmanda wywiadzie Paweł Brodowski opowie nam na spotkaniu w chorzowskiej Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.

Informacje pochodzą ze strony organizatora. Chorzów

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content