“Ojczyzna jabłek”. Spotkanie z Robertem Nowakowskim

Wraz z Księgarnią LOKATOR oraz Wydawnictwem Literackim zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki Roberta Nowakowskiego „Ojczyzna jabłek”- trzymającego w napięciu thrillera psychologicznego, po przeczytaniu którego Gdynia nie będzie już dla Was tym samym nadbałtyckim miastem.
🎥 Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Wydawnictwa Literackiego oraz księgarni LOKATOR.
📕 Okolice Soliny. II wojna światowa dobiegła końca. Oficjalnie. W etnicznym i narodowościowym tyglu południowo-wschodniej Polski koniec świata ma dopiero nadejść. Jelko Rabik mieszka w Pasice, wiosce, nad którą góruje mała cerkiew. Jak większość tutejszych jest Bojkiem, a jego rodzina, na czele z Fedorem, ojcem siedmiu synów, cieszy się dużym szacunkiem sąsiadów. Nieopodal, we wsi Bereżnica Niżna, żyje rodzina Niny Gocz. Nina została wychowana po łemkowsku, mówi po polsku, chodzi do cerkwi. Jelko kocha się w Ninie. Wie o tym chasyd Mozes Halberstam, którego Jelko odwiedza, by prosić o radę. Do ziemianki pod bojkowską chatą, w której wciąż ukrywa się Żyd, docierają różne plotki. Ciągle jednak brakuje wieści o cadykach, którzy, mimo zakończenia wojny, nadal nie wrócili. Bo co to znaczy „zniknęli”? Wszyscy? Gdzie?
Rozpoczyna się akcja „Wisła”. Ruszają przesiedleńcze transporty. Czy tam, gdzie zostaną rzuceni bohaterowie, uda im się odnaleźć siebie nawzajem i własną tożsamość? O tragicznych losach wysiedlanych Bojków, którzy utracili swoje ziemie opowie autor Robert Nowakowski, a rozmowę poprowadzi literaturoznawca Maciej Jakubowiak.
Robert Nowakowski (ur. 1978r.) – z wykształcenia prawnik. Pochodzi z północy Polski, obecnie mieszka w okolicach Krakowa. Zadebiutował w 2015 r. powieścią „Człowiek z sową”, „Ojczyzna jabłek” to jego druga książka. W obu powieściach dotyka tematów delikatnych, często zapomnianych, ale bardzo istotnych. Do jego ulubionych autorów należą: Graham Greene, Zadie Smith i Michael Chabon.
Maciej Jakubowiak (1987r.) – krytyk, eseista, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książki „Nieuchronny plagiat” (2017). Jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku”. pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie. Jego najnowszą książką jest powieść eseistyczna pt. „Ostatni ludzie”, która nakładem Wydawnictwa Czarnego ukaże się w sierpniu tego roku.
🔴 Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Literackiego pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/293190592279644/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.