fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Spotkanie autorskie, Transmisja online, Edukacja kulturalna

O polskich upiorach, czyli spotkanie online z Łukaszem Kozakiem

Czy upioryzm jest polskim szamanizmem? Jak żyły osoby, które uważały się za upiory – za życia wyklęte przez swoje społeczności, a po śmierci przez historię? Czym się różni upiór od strzygonia, a ci dwaj od zmory? Jak wreszcie rozpoznać u siebie i sąsiada “znamiona upierstwa”? Historia naturalna polskiego upiora została opisana przez Łukasza Kozaka w książce pionierskiej, odkrywczej, niekonwencjonalnej, a niekiedy otwarcie prowokującej. Niewątpliwie wzbudzi ona gorącą dyskusję wśród kulturoznawców, etnologów i historyków, stając się przyczynkiem do wielu dalszych badań, interpretacji i polemik. Wzbogacona o doskonale dobrane obrazy Aleksandry Waliszewskiej, napisana przystępnym językiem, dostarczy też z pewnością potężnego zastrzyku inspiracji kulturze popularnej, mocno już znużonej eksploatacją oklepanego wizerunku wampira z filmu i powieści. Łukasz Kozak za pomocą jednej książki równocześnie powołał do życia “polską szkołę upiorologii” i wyzwolił postać upiora z muzealnej gabloty więżącej go w zbyt wąskiej ramie “wierzeń” czy “demonologii ludowej”. Ukazał polskie plemię strzygoni jako żywych (lub martwych) ludzi w szerokim społecznym i kulturowym kontekście, pozwalając czytelnikom nie tylko poznać ich mentalność, ale zrozumieć realia ich życia, emocje i doświadczenia. Bio Łukasz Kozak – mediewista, ekspert w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury. Autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca. Współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego\" (Program 2 Polskiego Radia), kurator programu muzyki dawnej warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych dla zbiorów cyfrowych. Prowadzi cieszące się wielką popularnością fanpejdźe na FB – Stare obrazki ze zwierzętami i Discarding Images, na których zamieszcza zdigitalizowane ilustracje ze starych książek przyrodniczych i miniatury ze średniowiecznych manuskryptów. Udowadnia, że mogą one konkurować z najgorętszym medialnym contentem i stanowić inspirację do jak najbardziej współczesnych memów, animacji czy tatuaży. #streamIK Stare obrazki ze zwierzętami: https://www.facebook.com/stareobrazkizezwierzetami Discarding Images: https://www.facebook.com/discardingimages Grafika z animacji Kajetana Obarskiego Strzygoń i jak sobie z nim radzić z udziałem Adam Struga, produkcja @Instytut Adama Mickiewicza 2019. Kajetan Obarski: https://www.facebook.com/kajetanobarski Aleksandra Waliszewska: https://www.facebook.com/Aleksandra-Waliszewska-152642531244 Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/211937767132259/

14.01.2021
19:00 -

Czy upioryzm jest polskim szamanizmem? Jak żyły osoby, które uważały się za upiory – za życia wyklęte przez swoje społeczności, a po śmierci przez historię? Czym się różni upiór od strzygonia, a ci dwaj od zmory? Jak wreszcie rozpoznać u siebie i sąsiada “znamiona upierstwa”?
Historia naturalna polskiego upiora została opisana przez Łukasza Kozaka w książce pionierskiej, odkrywczej, niekonwencjonalnej, a niekiedy otwarcie prowokującej. Niewątpliwie wzbudzi ona gorącą dyskusję wśród kulturoznawców, etnologów i historyków, stając się przyczynkiem do wielu dalszych badań, interpretacji i polemik. Wzbogacona o doskonale dobrane obrazy Aleksandry Waliszewskiej, napisana przystępnym językiem, dostarczy też z pewnością potężnego zastrzyku inspiracji kulturze popularnej, mocno już znużonej eksploatacją oklepanego wizerunku wampira z filmu i powieści.
Łukasz Kozak za pomocą jednej książki równocześnie powołał do życia “polską szkołę upiorologii” i wyzwolił postać upiora z muzealnej gabloty więżącej go w zbyt wąskiej ramie “wierzeń” czy “demonologii ludowej”. Ukazał polskie plemię strzygoni jako żywych (lub martwych) ludzi w szerokim społecznym i kulturowym kontekście, pozwalając czytelnikom nie tylko poznać ich mentalność, ale zrozumieć realia ich życia, emocje i doświadczenia.

Bio
Łukasz Kozak – mediewista, ekspert w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury. Autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca. Współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego” (Program 2 Polskiego Radia), kurator programu muzyki dawnej warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych dla zbiorów cyfrowych. Prowadzi cieszące się wielką popularnością fanpejdźe na FB – Stare obrazki ze zwierzętami i Discarding Images, na których zamieszcza zdigitalizowane ilustracje ze starych książek przyrodniczych i miniatury ze średniowiecznych manuskryptów. Udowadnia, że mogą one konkurować z najgorętszym medialnym contentem i stanowić inspirację do jak najbardziej współczesnych memów, animacji czy tatuaży.
#streamIK
Stare obrazki ze zwierzętami: https://www.facebook.com/stareobrazkizezwierzetami
Discarding Images: https://www.facebook.com/discardingimages
Grafika z animacji Kajetana Obarskiego Strzygoń i jak sobie z nim radzić z udziałem Adam Struga, produkcja @Instytut Adama Mickiewicza 2019.
Kajetan Obarski: https://www.facebook.com/kajetanobarski

Aleksandra Waliszewska: https://www.facebook.com/Aleksandra-Waliszewska-152642531244

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/211937767132259/

Udostępnij:

FacebookTwitter


O polskich upiorach, czyli spotkanie online z Łukaszem Kozakiem

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.