NOVERRE EN ACTION

Prezentacja baletu przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

🔴 Prosimy o śledzenie informacji na naszej stronie internetowej oraz Facebooku. W miarę pojawiania się nowych rozporządzeń Rządu, będziemy informować o tym, czy wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności, czy będzie dostępne online.

„Wszystko, co jest pozbawione akcji, niegodne jest teatru”
– twierdził Jean-Georges Noverre (1727–1810), wielki reformator tańca, zwany „ojcem nowoczesnego baletu”, autor słynnych Listów o tańcu i baletach. Po niezwykle płodnych latach spędzonych w Lyonie, w 1760 roku rozpoczyna służbę w Stuttgarcie jako baletmistrz u księcia wirtemberskiego Karola Eugeniusza. Mając do dyspozycji 120-osobowy zespół z 20 solistami, współpracując ze znakomitym kompozytorem Nicolo Jomellim, scenografem Seryandonim i odpowiadającym za kostiumy Bouquetem, Noverre z powodzeniem realizuje swoje nowatorskie idee. Czerpiąc tematy z mitologii i historii starożytnej, kreuje pełne treści balety w nowej formie – ballet d’action. Uproszczony kostium, wyrazista twarz (bez maski), znaczący i pełen dramatycznego wyrazu gest – oto elementy nowego rozumienia sztuki baletowej, w której taniec nie tylko zachwyca, ale i porusza, przemawia własnym językiem.
Jak wyglądałaby historia baletu na polskim dworze Stanisława Augusta, gdyby król skorzystał z propozycji Noverre’a, gdy ten zaofiarował mu swe usługi? Nie wiadomo. Cieszy jednak fakt, że idee tego znakomitego mistrza już po raz drugi znajdują swe odzwierciedlenie w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Balet po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Festiwalu IN TEMPORE REGUM. Muzyka Czasu Królów we wrześniu 2020 roku.

Mecenasi Polskiej Opery Królewskiej: Grupa PZU i Grupa LOTOS

SCENARIUSZ, REŻYSERIA, CHOREOGRAFIA ROMANA AGNEL
KIEROWNICTWO MUZYCZNE, KLAWESYN LILIANNA STAWARZ
SCENOGRAFIA MARLENA SKONECZKO
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KAROLINA GĘBSKA
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI

✅ WYKONAWCY:
TANCERZE BALETU CRACOVIA DANZA
pod kierownictwem Romany Agnel
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/461600565047087

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.