malopolskie

Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na stronie www.okn.edu.pl (do 24.11).

Norwid, artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami, obywatel świata, a zarazem skromny człowiek. Jego twórczość miała ogromny wpływ na polską literaturę i kulturę. Zwracał uwagę na sztukę i miejsce poety w społeczeństwie oraz sytuację społeczno-polityczną Polaków, jednak nie był uznany i zrozumiany za życia. Obecnie uważany jest za artystę, którego dorobek może być inspiracją dla współczesnych twórców. Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować odnaleźć się w roli autora i wraz z moderatorem Loesje stworzą teksty inspirowane twórczością literacką pisarza. Wybrane dzieła Norwida staną się tworzywem do powstania haseł, które trafią na charakterystyczne czarno-białe plakaty, dostępne na stronie Loesje. Warsztaty nie wymagają wcześniejszego doświadczenia w zakresie kreatywnego pisania. Wspólne pisanie tekstów pozwoli efektywnie wykorzystać wieloznaczność języka do wyrażania własnych myśli, w postaci niekonwencjonalnych, zwięzłych haseł.

Prowadzenie: Wanda Grudzień.

Loesje [czyt. luszje] to pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, a hasła nim podpisane odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, teksty Loesje zachęcają do refleksji, działania i dyskusji oraz krytycznego, ale i konstruktywnego spojrzenia. Nowe plakaty powstają podczas warsztatów kreatywnego pisania, które są okazją do bliższego poznania Loesje, jej idei oraz sposobu działania.

Norwid Festiwal 2021 – krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!…”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane są jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołującym się do kultury współczesnej oraz angażującym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamość uczestników, podnosząc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łączących działalność literacką z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenową. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN


👉 Znajdź inne ciekawe wydarzenia w Krakowie w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<


Tutaj możesz też samodzielnie dodać wydarzenie

>>>bezpłatne dodawanie imprez<<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content