11.06.2021 / G.20.00 / Koncert w Żaku i transmisja live
NAGROBKI

Adam Witkowski – perkusja, wokal / Maciej Salamon – gitara, wokal
Nagrobki, muzyczny duet artystów wizualnych Adama Witkowskiego i Macieja Salamona to jedno z najoryginalniejszych zjawisk na polskiej scenie niezależnej ostatnich lat. Zespół jest geograficznie i emocjonalnie związany z gdańskim Wrzeszczem, nie dziwi więc fakt, że czerwcowy, postpandemiczny koncert w Żaku będzie już co najmniej trzecim granym w tym klubie w siedmioletniej historii zespołu.
Tym razem Nagrobki nie będą promować nowego albumu studyjnego, program będzie składać się z wybranych utworów z przekrojowo potraktowanej dyskografii. Jednak na początku maja ukazał się album koncertowy „Na Żywo 2019” i wiele z zamieszczonych na nim utworów z pewnością zostanie zagrana w Żaku. Po zakupie płyty i wysłuchaniu koncertu będzie okazja do porównania wykonań, przecież duet znany jest z ciągłego przearanżowywania wcześniej wydanych kompozycji, a nawet ponownego nagrywania dawnych utworów nie tylko Nagrobków, ale i wcześniejszych przedsięwzięć Witkowskiego (duet Samorządowcy) jak i obu muzyków (zespół Gówno).

Prehistoria Nagrobków sięga kilkanaście lat wstecz od dziś, kiedy Maciej Salamon (rocznik 1984) uczęszczał na zajęcia prowadzone przez Adama Witkowskiego (rocznik 1978) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie zresztą obaj są wykładowcami tej uczelni, a Witkowski prowadzi także pracownię w Akademii Sztuki w Szczecinie. Znajomość zaowocowała najpierw stworzeniem aktywnego w latach 2009-2015 zespołu Gówno, który zdobył rozgłos dzięki wyrafinowanym i wieloznacznym przesłaniom napisanych do muzyku czerpiącej głównie z punkowej estetyki i ekspresji. Jeszcze przed rozwiązaniem tego kwartetu, rozpoczęło się istnienie Nagrobków.

Duet napisał nagrał i wydał w przeciągu trzech dni na początku 2014 płytę „Pańskie wersety”, która z założenia była pierwszym albumem wydanym na polskim rynku w tamtym roku. Debiutanckie wydawnictwo jest oparte na dwóch głównych założeniach nurtu nekropolo, którego Nagrobki są pierwszym i zarazem jedynym przedstawicielem: wyłącznym tematem piosenek jest śmierć, a muzyka miała być grana na instrumentach, na których dopiero uczyli się grać. Tak więc Maciek, który wcześniej był głównie wokalistą, stał się także gitarzystą, a Adam, biegły gitarzysta, usiadł za bębnami. Z biegiem lat ta instrumentalna nieporadność zanika, ale obaj zachowali świeżość podejścia do gry. Niemal od samego początku w nagraniach studyjnych wspierają Nagrobki wybitni muzycy z Gdańska, na czele z saksofonistą i klarnecistą Mikołajem Trzaską oraz basistą Olem Walickim, natomiast na koncertach zespół występuje zawsze w rdzennym, dwuosobowym składzie.Dyskografia Nagrobków jest już bardzo bogata i składa się z czterech albumów studyjnych – „Pańskie wersety” (2014), „Stan prac” (2015), „Granit” (2017) i „Pod ziemią” (2019), trzech płyt z muzyką do spektakli teatralnych oraz wspomnianego już albumu koncertowego.
Śmiertelną powagę Nagrobków, ich wisielczy humor i ironiczny podteksty piosenek zdobyły aplauz publiczności na kilku najważniejszych polskich festiwalach, jak gdyński Open’er, katowickie OFF oraz Tauron Nowa Muzyka, poznański Spring Break i krakowski Unsound, duet wystąpił też przed halowym koncertem Jacka White’a w Poznaniu. Na swoją renomę Nagrobki zapracowały jednak głównie dzięki dziesiątkom udanych koncertów w klubach na terenie całej Polski.

Nagrobki są zespołem całkowicie niezależnym, obywającym się bez finansowo-organizacyjnego wsparcia profesjonalnej wytwórni płytowej i nie zatrudniającym menadżera. Ich nagrania wydaje firma thisisnotarecord prowadzona przez Witkowskiego, który odpowiada także za ich realizację i produkcję, natomiast strona wizualna, czyli projekty okładek płyt, wkładek i plakatów oraz niezliczonych gadżetów – T-shirtów, czapek, szalików, a nawet deskorolek – należy do Salamona. Sprzedaż niecodziennych suwenirów jest niebagatelną częścią dochodów zespołu i ma duży udział w budowaniu kultowego statusu Nagrobków.

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że w czasach, gdy publicznie pompowany nacjonalizm wpływa trująco na życie codzienne i umysłowe w Polsce, Nagrobki są w prawdziwym tego słowa znaczeniu narodowym zespołem. Trafiają w sedno polskiej kultury opartej na śmierci, żałobie i martyrologii i destyluje z nich charakterystyczną esencję, która pomaga żyć w naszym kraju bez popadania w otchłanie rozpaczy i szaleństwa.
Bez Nagrobków nie ma życia.
Tomasz Rozwadowski

Bilety na koncerty (obejmują 2 koncerty danego dnia)
20 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu
25 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
30 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.
Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Na koncertach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl
Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.
e-bilety na transmisję live koncertu – tylko w sklepie internetowym
12,30 zł – sprzedaż kończy się godzinę przed koncertem

Transmisja koncertu live rozpocznie się na stronie online.klubzak.com.pl zgodnie z programem koncertów, koncerty danego potrwają około 3 godzin (2 koncerty + przerwa). Wydarzenie nie będzie rejestrowane i po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia wydarzenia.
Co trzeba zrobić? Na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/ kup właściwy bilet (pamiętaj – sprzedaż kończy się na godzinę przed transmisją). Na podany adres e-mail dostaniesz bilet oraz informację do transmisji live (link i kod dostępu znajdują się na bilecie). Jeżeli mail z biletem (plik pdf) nie dotrze sprawdź folder spam, oferty, społeczność itd.) w razie trudności skontaktuj się w kasą kasa@klubzak.com.pl. W dniu transmisji będzie czynny telefon do kasy: 58 344 05 73 w.117.

Kod jest ważny od godziny rozpoczęcia transmisji do jej zakończenia. Data i godzina wydarzenia podana jest na bilecie. Kodu można użyć wielokrotnie na jednym urządzeniu lub na różnych w ramach jednego adresu IP.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/799027877673919/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.