fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Koncert

Muzyka dawna na Zamku Królewskim / Monteverdi – koncert online / Polska Opera Królewska

Polska Opera Królewska zaprasza na retransmisję koncertu z cyklu Muzyka dawna na Zamku Królewskim, zarejestrowanego 24 listopada 2018 roku. Wieczór z Claudio Monteverdim Podczas wydarzenia zabrzmią dwa dzieła włoskiego mistrza muzyki dramatycznej – Claudia Monteverdiego. Jego twórczość zwykła być analizowana w kontekście przemian, jakie dokonały się w muzyce europejskiej na przełomie XVI i XVII wieku. Tę właśnie stylistyczną ewolucję można obserwować studiując kolejne księgi jego madrygałów: od polifonicznych utworów a cappella, przez kompozycje z basso continuo, aż po dzieła reprezentujące dojrzały styl koncertujący. W pierwszej kolejności zabrzmi \"Ballo delle ingrate\" (1608) do tekstu Rinucciniego, określane jako opera-balet. Premiera tego dzieła uświetniła weselne gody księcia Francesca Gonzagi. Z konwencjonalnych i dość prostych środków dźwiękowych, genialny kompozytor stworzył całość spójną, klarowną, sugestywną i doskonałą. Natomiast \"Combattimento di Tancredi e Clorinda\" do tekstu Torquato Tassa, zostało po raz pierwszy wykonane w roku 1624. Jest to dzieło wyjątkowe ze względu na bogatą treść muzyczną, innowacje techniczne i emocjonalne nasycenie, które zapoczątkowały nieznany dotąd styl muzyczny – stile concitato (styl wzburzony). Jest to także pierwszy utwór włoskiego madrygalisty poprzedzony obszerną przedmową, w której wykłada założenia estetyczne utworu, umożliwiając tym samym głębsze wejrzenie w proces tworzenia dzieła i jego strukturę. W koncertowym wykonaniu, przygotowanym przez artystów Polskiej Opery Królewskiej, dzieła Monteverdiego zabrzmią na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Instrumentalistów i wokalistów poprowadzi wybitny klawesynista – Krzysztof Garstka, kierownik muzyczny Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona. Co gdzie i kiedy? MUZYKA DAWNA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM / MONTEVERDI - KONCERT ONLINE zostanie udostępniony na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 10 czerwca o godzinie 19.00 👉 https://bit.ly/3blIijz PROGRAM: • BALLO DELLE INGRATE SV 167 VENERE DOROTA LACHOWICZ PLUTONE MARCIN PAWELEC AMOR IWONA LUBOWICZ UNA DELL’INGRATE MARTA BOBERSKA • COMBATTIMENTO DI TANCREDI E CLORINDA SV 153 CLORINDA MARTA BOBERSKA TANCREDI MARCIN PAWELEC TESTO SYLWESTER SMULCZYŃSKI WYKONAWCY: MARTA BOBERSKA sopran IWONA LUBOWICZ sopran DOROTA LACHOWICZ alt SYLWESTER SMULCZYŃSKI tenor MARCIN PAWELEC bas ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA: ANNA NOWAK-POKRZYWIŃSKA, JOANNA GRĘZIAK I SKRZYPCE KAMILA GUZ, LUDMIŁA PIESTRAK, ALICJA SIERPIŃSKA II SKRZYPCE NATALIA REICHERT, KATARZYNA RYMUZA ALTÓWKA MACIEJ ŁUKASZUK, MARIA PIOTROWSKA WIOLONCZELA GRZEGORZ ZIMAK KONTRABAS FILIP ZIELIŃSKI TEORBA KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN / DYRYGENT Zamek Królewski w Warszawie - Sala Wielka

10.06.2020
19:00 - 20:00

Polska Opera Królewska zaprasza na retransmisję koncertu z cyklu Muzyka dawna na Zamku Królewskim, zarejestrowanego 24 listopada 2018 roku.

Wieczór z Claudio Monteverdim

Podczas wydarzenia zabrzmią dwa dzieła włoskiego mistrza muzyki dramatycznej – Claudia Monteverdiego.
Jego twórczość zwykła być analizowana w kontekście przemian, jakie dokonały się w muzyce europejskiej na przełomie XVI i XVII wieku. Tę właśnie stylistyczną ewolucję można obserwować studiując kolejne księgi jego madrygałów: od polifonicznych utworów a cappella, przez kompozycje z basso continuo, aż po dzieła reprezentujące dojrzały styl koncertujący.

W pierwszej kolejności zabrzmi “Ballo delle ingrate” (1608) do tekstu Rinucciniego, określane jako opera-balet. Premiera tego dzieła uświetniła weselne gody księcia Francesca Gonzagi. Z konwencjonalnych i dość prostych środków dźwiękowych, genialny kompozytor stworzył całość spójną, klarowną, sugestywną i doskonałą. Natomiast “Combattimento di Tancredi e Clorinda” do tekstu Torquato Tassa, zostało po raz pierwszy wykonane w roku 1624. Jest to dzieło wyjątkowe ze względu na bogatą treść muzyczną, innowacje techniczne i emocjonalne nasycenie, które zapoczątkowały nieznany dotąd styl muzyczny – stile concitato (styl wzburzony). Jest to także pierwszy utwór włoskiego madrygalisty poprzedzony obszerną przedmową, w której wykłada założenia estetyczne utworu, umożliwiając tym samym głębsze wejrzenie w proces tworzenia dzieła i jego strukturę.
W koncertowym wykonaniu, przygotowanym przez artystów Polskiej Opery Królewskiej, dzieła Monteverdiego zabrzmią na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Instrumentalistów i wokalistów poprowadzi wybitny klawesynista – Krzysztof Garstka, kierownik muzyczny Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona.

Co gdzie i kiedy?

MUZYKA DAWNA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM / MONTEVERDI – KONCERT ONLINE zostanie udostępniony na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 10 czerwca o godzinie 19.00 👉 https://bit.ly/3blIijz

PROGRAM:

• BALLO DELLE INGRATE SV 167
VENERE DOROTA LACHOWICZ
PLUTONE MARCIN PAWELEC
AMOR IWONA LUBOWICZ
UNA DELL’INGRATE MARTA BOBERSKA
• COMBATTIMENTO DI TANCREDI E CLORINDA SV 153
CLORINDA MARTA BOBERSKA
TANCREDI MARCIN PAWELEC
TESTO SYLWESTER SMULCZYŃSKI

WYKONAWCY:

MARTA BOBERSKA sopran
IWONA LUBOWICZ sopran
DOROTA LACHOWICZ alt
SYLWESTER SMULCZYŃSKI tenor
MARCIN PAWELEC bas
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA:
ANNA NOWAK-POKRZYWIŃSKA, JOANNA GRĘZIAK I SKRZYPCE
KAMILA GUZ, LUDMIŁA PIESTRAK, ALICJA SIERPIŃSKA II SKRZYPCE
NATALIA REICHERT, KATARZYNA RYMUZA ALTÓWKA
MACIEJ ŁUKASZUK, MARIA PIOTROWSKA WIOLONCZELA
GRZEGORZ ZIMAK KONTRABAS
FILIP ZIELIŃSKI TEORBA
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN / DYRYGENT

Zamek Królewski w Warszawie – Sala Wielka

Muzyka dawna na Zamku Królewskim / Monteverdi – koncert online / Polska Opera Królewska

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.