Muzyczny Wersal Północy. Koncert: Uniti per Sonum – Zjednoczeni dźwiękiem

Retransmisja koncertu światło – dźwięk: UNITI PER SONUM – ZJEDNOCZENI DŹWIĘKIEM, który miał swoją premierę podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku, 31. sierpnia 2019 r. z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej.

Zapraszamy na absolutnie unikalny koncert, w którym dźwięk, światło i architektura jednoczą się i wzajemnie dopełniają, tworząc niespotykaną przestrzeń audio – wizualnego przekazu.

Tym razem artyści sięgnęli po muzykę, której inspiracją stała się architektura weneckiej Bazyliki św. Marka, która umożliwiała równoczesne “koncertowanie”, czyli współzawodniczenie kilku chórów wokalnych, instrumentalnych, bądź wokalno – instrumentalnych. Dzieła stworzone w tym nurcie, zwanym polichóralnością, zachwycają swą przestrzenią, konstrukcją bogatych brzmień i szeroko rozpiętych fraz, które niemal imitują katedralne sklepienia. Nic dziwnego, że stał się on niezwykle popularny w całej XVI. i XVII. – wiecznej Europie.

W programie niezwykle piękne kompozycje polichóralne A. Gabrielego, C. Monteverdiego, B. Pękiela i M. Zieleńskiego przeplatane chorałem gregoriańskim oraz canzonami instrumentalnymi. Wyjątkowy repertuar w wyjątkowej prezentacji wizualnej.

W koncercie udział wzięli wokaliści i instrumentaliści z Polski i zagranicy wchodzący w skład zespołu Diletto, zaś fragmenty chorałowe wykonała Schola Gregoriana Sancti Casimiri. Reżyseria świateł – Prot Jarnuszkiewicz.

Retransmisja koncertu zrealizowanego 31.08.2019 r. w kościele pw. Św. Wojciecha w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar. Wschód Kultury to cykl letnich festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku wspólnie z samorządami tych miast w ramach współpracy kulturalnej Polski z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku

organizatorzy:
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury – Miejska Instytucja Kultury
Fundacja Pro Anima

Retransmisja wydarzenia została przygotowana w ramach wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w 2020 roku

Patron medialny: ProAnima.pl Portal Promocji Kultury

Jeżeli podoba Ci się to co robimy możesz nas wspomóc na stronie https://patronite.pl/proanima

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.