podlaskie

Uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru – 17 września 2021 roku

Oprócz oficjalnych piątkowych uroczystości, w planach są również dwa dni wypełnione wydarzeniami.

17 września 2021 roku uroczyście otworzy swe podwoje Muzeum Pamięci Sybiru, tworzone z myślą o Was i dla Was. Będzie to zarówno miejsce pamięci o tych, którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”, jak i tych, którzy przeżyli, zostawiając tam swoje cierpienie, zdrowie i wspomnienia dramatycznego dzieciństwa.

W oficjalnej części uroczystości otwarcia udział wezmą nie tylko najwyższe władze państwowe i samorządowe, ale też Sybiracy z całego świata.

Wszystkich zaprosimy na wieczorną iluminację pt. „Doświadczenie Sybiru”, która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę 18 września jako pierwsi, przekroczycie Państwo gościnne progi Muzeum i zobaczycie wystawę główną, przygotowywaną specjalnie na tę chwilę przez ostatnie trzy lata. Po ekspozycji oprowadzą Was certyfikowani przewodnicy. Do Państwa dyspozycji będą także audioprzewodniki, a dla najmłodszych – tablety z edukacyjnymi grami i quizami. Na ten dzień zaplanowaliśmy także rodzinny Piknik historyczny, podczas którego na placu przy Muzeum zaprezentują się najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, wyposażone w mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

Z kolei w niedzielny poranek 19 września zapraszamy Państwa na Śniadanie Kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej.

Tego dnia ulicami osiedla Wygoda przejedzie Peleton Pamięci, w czasie którego uczestnicy odkryją ostatnie ślady przedwojennej przeszłości dzielnicy. Peleton poprowadzą cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX wieku.

Na zakończenie rajdu odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro. W naszym Parku Pamięci stanie też wystawa pt. „Niepodległa”, której towarzyszyć będą warsztaty i animacje rodzinne.

UROCZYSTE OTWARCIE MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU – HARMONOGRAM:

Białystok, ul. Węglowa 1

16.09.2021 r., czwartek

godz. 12.00 – powołanie Instytutu Badawczego im. Seweryna Nowakowskiego (przestrzeń wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru; z udziałem zaproszonych gości i dziennikarzy)

godz. 13.00 – 15.00 – dyskusja panelowa pt. Niechciana prawda? Co świat wie i jak mówi o zbrodniach komunizmu (sala audiowizualna; z udziałem zaproszonych gości i dziennikarzy)

17.09.2021 r., piątek

godz. 12.00 – 13.30 – uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp tylko dla zaproszonych gości i akredytowanych dziennikarzy)

godz. 19.00 – koncert: Natalia Kukulska/Atom String Quartet/Michał Dąbrówka (dziedziniec; wstęp dla zaproszonych gości i akredytowanych dziennikarzy)

godz. 20.30 – „Doświadczenie Sybiru” – iluminacja Muzeum Pamięci Sybiru (elewacja budynku od strony ul. Poleskiej; wstęp wolny)

18.09.2021 r., sobota

godz. 10.00 – 18.00 – „Muzealne Re-konstrukcje” – prezentacje umundurowania, uzbrojenia i sprzętu wojskowego w wykonaniu grup rekonstruktorskich z całej Polski (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny)

godz. 10.00 – 23.00 – zwiedzanie wystawy stałej Muzeum (wstęp po uprzedniej rezerwacji i zakupie biletu)

Godz. 11.00 – spotkanie z Wasylem Haniewiczem, potomkiem założycieli syberyjskiej wsi Białystok

Godz. 12.30 – spotkanie z dr Martą Herling, córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wokół najnowszego wydania książki „Inny Świat”

W dniu 18 września 2021 r. Muzeum czynne będzie w godzinach 10:00 – 23:00. Prosimy o uwzględnienie w planach zwiedzania przerwę techniczną w godzinach 18.00 – 20.00 konieczną ze względów epidemicznych. Informujemy, iż ostatnie wejście przed przerwą będzie możliwe o godzinie 17.00, natomiast ostatnie wejście po przerwie – o godzinie 22.00.

Z okazji otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru, pierwsze 1000 osób, które zwiedzą wystawę stałą otrzyma od muzealnego zespołu upominek – Katalog Wystawy Stałej.

19.09.2021 r., niedziela

godz. 10.00 – 12.00 – „Peleton Pamięci” – rajd rowerowy śladami przedwojennej przeszłości osiedla Wygoda (start: dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny dla uczestników z własnymi rowerami, hulajnogami i rolkami)

godz. 10.30 – 16.00 – „Śniadanie Kresowe” – stoiska gastronomiczne z potrawami kuchni kresowej (dziedziniec Muzeum; wstęp wolny)

godz. 10.00 – 18.00 – prezentacja wystawy „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej” (dziedziniec; wstęp wolny). Wystawie towarzyszą warsztaty dla najmłodszych(wstęp wolny)

godz. 12.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy stałej Muzeum (wstęp po uprzedniej rezerwacji i zakupie biletu)

godz. 14.00 – 15.00 – pokaz zabytkowych rowerów z okresu międzywojennego (dziedziniec Muzeum; wstęp wolny)

Informacje pochodzą ze strony organizatora imprezy Białystok.


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.