fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Spotkanie autorskie

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki \"Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć\". Spotkanie poprowadzi Miłka Malzahn.   Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć 12 sierpnia 2020, godz. 18:00 Klub Fama, ul. Legionowa 5 wstęp wolny Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji. Uwaga! Rejestracja od 3 sierpnia, wcześniejsze zgłoszenia nie zostaną uwzględnione! Rejestracja telefoniczna (tel. 85 746 13 24) lub mailowa (e-mail: e.puczynska@bok.bialystok.pl). -------- \"Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć\" (Wydawnictwo „Znak”, 2020) Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali? To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę. \"Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”.\" prof. Joanna Tokarska-Bakir Mirosław Tryczyk (ur. 1977) - doktor nauk humanistycznych, filozof, autor książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz wydanej w styczniu tego roku „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.” Za swoją działalność na rzecz tolerancji międzykulturowej oraz działania edukacyjne i antydyskryminacyjne, w 2019 roku nominowany do nagrody Muzeum Polin. Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/2017743158369346/

12.08.2020
18:00 - 20:00

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Spotkanie poprowadzi Miłka Malzahn.

 

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

12 sierpnia 2020, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Uwaga! Rejestracja od 3 sierpnia, wcześniejsze zgłoszenia nie zostaną uwzględnione!

Rejestracja telefoniczna (tel. 85 746 13 24) lub mailowa (e-mail: e.puczynska@bok.bialystok.pl).

——–

“Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (Wydawnictwo „Znak”, 2020)

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

“Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”.”
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Mirosław Tryczyk (ur. 1977) – doktor nauk humanistycznych, filozof, autor książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz wydanej w styczniu tego roku „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.” Za swoją działalność na rzecz tolerancji międzykulturowej oraz działania edukacyjne i antydyskryminacyjne, w 2019 roku nominowany do nagrody Muzeum Polin.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/2017743158369346/

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.